www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalele Behringer Si Corespondentele Acestora


'mnezău
 Share

Recommended Posts

http://thetoneking.com/wp/behringer-stomp-box-cross-comparison-chart/

 

Probabil multi dintre voi nu stiu link-ul dar il postez pentru ceilalti.

 

Dupa cum se stie, pedalele Behringer sunt copii dupa alte pedale care, de cele mai multe ori, costa mult mai mult. Personal m-am impacat foarte bine cu acest brand.

Gasiti in link-ul de mai sus corespondentele pedalelor Behringer la producatorii mai de renume.

 

Singurul inconvenient al acestora este ca au cutia din plastic, lucru ce poate fi un defect pentru cei care prefera carcasele de metal. Insa, mi se par foarte rezistente, asa cum si

.

 

De asemenea, va invit sa va lasati impresii vizavi de aceste pedale, eventual daca ati avut ocazia sa le puneti alaturi de pedala dupa care s-a realizat copia si daca ati observat unele diferente.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fost posesor de vreo 9 pedale Behringer,intradevar sunt din plastic,dar asta nu deranjeaza cu nimic zic eu ca doar nu arunci in nemti cu ele ce naiba,sunt ieftine ceea ce e bine pt incepatori care vor si ei sa vada cum e treaba cu pedalele,eu unul asa am facut,am scapat de procesor si mi am luat 9 pedale mi am facut un setup eq-acoustic sim-compresie-od-distortion-chorus-delay-reverb machine-noise reducer si pot sa spun ca ma ajutat foarte mult pt a intelege mecanismul efectelor.sunetul pot sa zic ca era foarte bun avand in vedere pretul lor.singurul dezavantaj e ca nu sunt filtrate bine,daca pui mai multe behringer in lant chiar si cu o sursa buna de alimentare tot vei avea un ''humm'' permanent chiar daca efectul nu este cuplat.In rest ce sa zic mi se par oki pt incepatori,chitaristii de ''sufragerie'',pt cei cu un buget redus sau care nu vor sa investeasca.

Link to comment
Share on other sites

partea de distors la ei e praf, eu inca nu am gasit vreo pedala distors/overdrive care sa sune cat de cat curat, fara fuzz. nu sustain dar nici atac, nu un ton decent oricat te-ai juca cu butoanele, nu... nimic.

swichurile de la pedale fac cateodata figuri, dau rateuri cand calci pedala (adica nu cupleaza on/off) la fel si mufele.

din cauza carcaselor de plastic neecranate intra destul de mult noise.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu spun vreo prostie dar eu stiu despre aceste pedale ca nu sunt true-bypass.

Așa e, bypass electronic la fel ca în pedalele BOSS, Ibanez etc.

 

partea de distors la ei e praf

Au totuși, câte, 20 de modele de "dirt box"? Cred că e semnificativ, măcar cantitativ vorbind. Ai de unde alege. Printre ele se numără distorsiuni care au jucat un rol important în istoria muzicii moderne, precum TS9, Blues Driver, DS-1, Metal Zone, HM-2, Big Muff Pi, Butler Tube Driver, Sansamp GT-2 ș.a.m.d.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Pe mine videoclipul ăsta m-a cam făcut să nu mai am o părere proastă despre Behringer. Pe bune, nu aud diferente.

Chestia pe care o zici cu switch-ul se întâmplă şi la alte pedale. La un Ibanez mi s-a întâmplat, comuta greu, trebuia să apăs de cateva ori. Am rezolvat-o cu un fâs de WD-40 de switch.

Din pacate n-am încercat pedale de distors de la Behringer. De la Boss am avut HM-2 şi era destul de zgomotos.



Nu stiu, dar pe mine pedala asta nu m-a dus niciodata cu gandul la sweedish death metal :banana5: . Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Stiu. Exact un ton de genul imi doream sa obtin cu pedala respectiva, Entombed, Dismember, At The Gates, chestiile vechi, dar mi-a iesit ceva de genul 80's metal. Cred ca trebuie ajutata de un booster sau folosita ea ca booster pentru amp ca sa se ajunga la un ton de genul. Cum nu aveam la dispozitie un amp high gain, m-am cam lasat pagubas.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.