www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Clean, Amp Distors!


dani
 Share

Recommended Posts

Salutare, am nevoie de o indrumare in rezolvarea unei probleme!

 

Am un amp de clean(fara fx loop) si un amp pt distors( cu fx loop serie).

Vreau sa folosesc un amp doar pt clean si celalalt amp doar pt distors. Problema este ca doresc pe ambele ampuri acelasi delay(tc electronic nova delay, stereo, daca e relevant). O sa fie un switch A/B care o sa comute intre cele doua ampuri, delay-ul tre sa fie neaparat in fx loop-ul ampului de distors insa nu stiu cum sa fac ca atunci cand comut pe ampul de clean, sa-mi ia si delay-ul. Ceva sugestii?

 

Va multumesc in avans!

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Asa cum e in desen ai doua switchuri: A/B si SW1.

SW1A,SW1B si SW1C sunt cele 3 sectiuni ale switchului 3PDT, cand apesi pe switch toate (A,B si C) trec in pozitia cealalta.

Adicatelea ar trebui sa apesi simultan pe cele 2 switchuri.

Dar exista si switchuri 4PDT (desi se gasesc mai greu) sau se poate face cu relee.

Edited by ggedamed
Link to comment
Share on other sites

Salutare, am nevoie de o indrumare in rezolvarea unei probleme!

 

Am un amp de clean(fara fx loop) si un amp pt distors( cu fx loop serie).

Vreau sa folosesc un amp doar pt clean si celalalt amp doar pt distors. Problema este ca doresc pe ambele ampuri acelasi delay(tc electronic nova delay, stereo, daca e relevant). O sa fie un switch A/B care o sa comute intre cele doua ampuri, delay-ul tre sa fie neaparat in fx loop-ul ampului de distors insa nu stiu cum sa fac ca atunci cand comut pe ampul de clean, sa-mi ia si delay-ul. Ceva sugestii?

 

Va multumesc in avans!

 

Vrei sa folosesti setupul asta si live?

Link to comment
Share on other sites

cate "click-uri" tre sa fac ca sa comut din clean cu delay pe dirty cu delay?

Comutatorul propus schimbă doar "destinația" delay-ului (către care dintre amplificatoare). A/B-ul schimbă în continuare "destinația" chitarei (și ce ai mai avea înainte). Deci ca să schimbi și delay-ul și amplificatorul e nevoie de două acționări. Desigur se pot include și alte efecte în loop-uri. Ia o foaie și-un creion și încearcă să înțelegi traseele semnalului, mai mură-n gură de atât nu se poate. În schemele oferite poziția indicată a comutatorului e pt. amplificatorul CLEAN.

Am atașat și fișierele EAGLE (6.0).

 

Se poate într-adevăr face și cu o singură acționare (și LED indicator) dar ar trebui să apelezi la relee sau comutare electronică. Și nu știu dacă merită făcută o unitate mai complexă pentru o aplicație atât de specifică, mai bine direct un looper programabil sau găsești altă soluție (e.g. mai cumperi un delay sau folosești un singur amplificator).

post-2954-0-22771200-1325700041_thumb.png

post-2954-0-68643300-1325700045_thumb.png

delaysw.zip

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu se poate face cu relee si cu o logica scrisa intr-un uC - plus ca se pot comuta intrarile nefolosite la masa ceea ce este destul de important pentru a nu lasa o intrare in amp in aer.

 

Plus ca iesirea si intrare in bucla ampului cu distors raman si ele float.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: Cred ca se pot face si cu switchuri 4PDT sau cu 3PDT actionate simultan - dar o sa fie probleme pe partea de actionare mecanica.

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

The fun must go on!

Uite o solutie low-tech cu 2 switchuri 3PDT, puse unul langa altul. Distanta intre centrele switchurilor e ~17mm, e destul de greu sa apesi unul singur. Si poti lipi o placa pe ele ca sa apesi simultan. Combinatia asta pune la masa intrarile nefolosite, inclusiv RETURN.

 

Sanatate si virtute.

post-19280-0-29438100-1325796727_thumb.png

post-19280-0-13798100-1325796728_thumb.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu as face complet altfel. As lua 2 Ampclamp, un SM57 pentru ampul cu drive si un ribbon ieftin (chinezesc sau Cascade Fat Head) . In felul asta poti folosi difuri diferite ptr clean si distors, ca asta e cel mai important. 2 preampuri de dimensiuni mici (gen ART mai ieftin sau poae TC Helicon sau mai scump) care sa stea pe pedalboard. Un A/B switch stereo (Little Lehle e world class quality si e stereo) care sa faca switch si intre intrarea in amp si intre semnalul de la preampurile de microfon. Din switch direct in delay, si nu mai ai probleme de diferente de nivel cum ai avea intre un loop level si pickup level.

 

Cons: 2 cabluri in plus de tras la setup si o grija in plus sa nu uiti microfoanele acasa

Pros: - folosesti difuri diferite, deci scapi de principalul comprmis al ampurilor multi-channel

- soundul tau e EXACT acelasi de fiecare data

toti sunetistii prind drag de tine, ca le dai doar un XLR, ca la un procesor

 

Eu asa am setupul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.