www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitech Rp1000 Vs Zoom G9 Vs Line 6 Xt Live


glub
 Share

Recommended Posts

Salutare, momentan detin un ZOOM G9.2tt, si desi stiind de la inceput ca nu are loop, dar are 2 lampi si wammy (care suna ca un cur) lam luat pentru ca avea un pret foarte bun... second, bineinteles

De ceva luni incoace, ma tot blochez, in facptul ca nare loop. Unu separat de la DIGITECH incepe de la 700 RON, asa ca nici nu ma mai gandesc la optiunea asta. deci raman sa aleg intre:

 

DIGITECH RP 1000 si LINE 6 POD XT LIVE

 

Acum intrati voi: ajutatima sa compar cele 3 pedale, tinand cont ca vreau loop, wammy si un sunet bun!

 

 

Sar'na.

Alin

Edited by glub
Link to comment
Share on other sites

am avut rp500 si nu mi-a placut nici sunetul in general si nici loop-ul : cand se termina secventa si trebuia sa o ia de la capat avea o mica intarziere ! asa mi se parea mie cel putin ! ca si sound general in afara de wammy :D , e ok zoom-ul ? canti altceva decat metal ? adica are crunch-uri bune ? mersi ... cred ca se recomanda line 6 mai mult !

 

@ beck : cred ca se refera la loop "pedal" ... baga un ritm in loop si canta solo peste sau ceva de genu' !

Link to comment
Share on other sites

Unu separat de la DIGITECH incepe de la 700 RON

Wait, what? Despre care "loop" vorbim aici? Phrase Looper gen BOSS RC-30, adicã suport de înregistrat și redat, sã poți suprapune live mai multe pasaje? Cum folosește

?

Sau loop în sensul de întrerupere selectivã/insert point pe parcursul unui semnal, cum e FX Loop-ul unui amplificator?

 

Pentru cã pe al doilea nu-l poți adãuga unui procesor care n-are deja facilitatea. Dar pe primul îl poți folosi concomitent cu orice procesor.

RP 1000 le are pe ambele. PODxt Live nici unul. G9.2tt are al doilea. BOSS GT-8 are ambele, dar poți înregistra fraze de maxim 2,8 secunde (fațã de 20 la Digitech). GT-10 are și el ambele.

Link to comment
Share on other sites

Tu stii sa citesti?

 

Vaaai... reactia ta ma face sa cred ca Mos Nicolae, tia adus o nuia, dar nu fi trist... NU TREBUIE SA FII FRUSTRAT!!!

Vine imediat si Mos Craciun, iar daca esti cuminte si faci nani la timp, cu siguranta te va ajuta la eliminarea catorva regrete de pe sufletel.

 

Oricum!. Iti multumesc ca miai aratat o poza cu o jucarie pe care o am deja de vreo 2 ani...

 

Acum fa nani!

Link to comment
Share on other sites

am avut rp500 si nu mi-a placut nici sunetul in general si nici loop-ul : cand se termina secventa si trebuia sa o ia de la capat avea o mica intarziere ! asa mi se parea mie cel putin ! ca si sound general in afara de wammy :D , e ok zoom-ul ? canti altceva decat metal ? adica are crunch-uri bune ? mersi ... cred ca se recomanda line 6 mai mult !

 

@ beck : cred ca se refera la loop "pedal" ... baga un ritm in loop si canta solo peste sau ceva de genu' !

 

Ca "sound general" sincer nam auzit pre multe procuri digitale care sa sune mai bine. Cant si altceva inafara de metal, actually.... metal nu prea cant, ci mult blues, funk, si... ceva spre... psi parca. Si ca sati raspuns la intrebare, nu stiu daca aici e prea mare influenta dozelor dar suna "crunchy" ... sau cum zici tu:)

 

 

 

 

Wait, what? Despre care "loop" vorbim aici? Phrase Looper gen BOSS RC-30, adicã suport de înregistrat și redat, sã poți suprapune live mai multe pasaje? Cum folosește

?

Sau loop în sensul de întrerupere selectivã/insert point pe parcursul unui semnal, cum e FX Loop-ul unui amplificator?

 

Pentru cã pe al doilea nu-l poți adãuga unui procesor care n-are deja facilitatea. Dar pe primul îl poți folosi concomitent cu orice procesor.

RP 1000 le are pe ambele. PODxt Live nici unul. G9.2tt are al doilea. BOSS GT-8 are ambele, dar poți înregistra fraze de maxim 2,8 secunde (fațã de 20 la Digitech). GT-10 are și el ambele.

 

salut, eu vorbeam de digitech jamman.

 

oricum merci! mooore useful than Beck Petrucciani,s post...

 

 

 

 

Era un phrase looper pe aici pe forum la vreo 400 RON. Cat despre pedala de la zoom... mai vezi pe la setari. Poti sa ii reglezi cursa, nu trebuie sa o lasi ca in fabrica.

 

Este prost facut la capitolul asta. Am incercat so modific, si suna mai bine pe chitara mea, dar cu alta suna chiar mai rau decat... stock. No ideea why... Dar mai incerc.... merci ca miai adus aminte.

 

O seara faina

Link to comment
Share on other sites

Salutare, momentan detin un ZOOM G9.2tt, si desi stiind de la inceput ca nu are loop, dar are 2 lampi si wammy (care suna ca un cur) lam luat pentru ca avea un pret foarte bun... second, bineinteles

De ceva luni incoace, ma tot blochez, in facptul ca nare loop. Unu separat de la DIGITECH incepe de la 700 RON, asa ca nici nu ma mai gandesc la optiunea asta. deci raman sa aleg intre:

 

DIGITECH RP 1000 si LINE 6 POD XT LIVE

 

Acum intrati voi: ajutatima sa compar cele 3 pedale, tinand cont ca vreau loop, wammy si un sunet bun!

 

 

Sar'na.

Alin

Digitech Jamman Stereo costa 290 Euro aprox 1200 RON.Stocare 16 ore! in 200 de locatii de memorie

 

Z0OM sunt efecte super bune la pretul lor foarte scazut .Nu stiui ce nu suna la tine dar eu am luat un ZoomG1 NX doar ptr "acoustic simulator" ...are "simulatoare de statii" foarte bune .Cel mai bun lucrui este ca poti sa reglezi cu pedala GAIN-ul la aceste "statii" de la CLEAN la Heavy Distortion deci ai orice sound dorestyi intr-un singur reglaj fara a poierde inaltele caci nu trebuie sa reduci din potmentrtul chitarei .

Crerd ca trebuie sa mai studiezi cum se folosec efectele.Sa ai initiativa de a regla intermediar efectele nunumai cele date de firma .In nici un caz nu se potrivesc efectele in orice connditie.Acasa este una , ciu statie sau direct Line-In pe casca sau PC recording , si altceva in concert live pe o satatie sau alta ..plus depinde si de sala ,de componenta trupei etc etc ...

 

Orice efect suna bine daca chitaristul are gust si se mai si pricepe sa regleze ..

 

Intre timp BOSS a scos RC30 asemanator cu JAmmanStereo doar ca are doua Loopere in sincron ( nu erau inca pe pieta cand am luat Jamman ) adica ai avantajul ca poti sa opresti unul din loop-rile in paralel si sa il introduxi din nou fara a fi nevoit sa salvezi si a schimbi pe alta locatie de memorie.

Iata ZOOM G1 cu JAmmanStereo ...piesa intergsitrat pep loopmachine ( calitate mai buna decat orice placa am avut in PC )

si o improvizatie pe loc..Fara prea multe cautari de "sound"

 

Trebuie otzara de experienta sa stii ce sounduri si nivelele acestora se preteaza ca sa faci overdubuing si sa se auda toate instrumentele .

De aproape un an exersez ca sa prind "esenta" lucrurilor ...hehe nu merge asa in dosua secunde !

Pedala ta este mult mai performanta ! Deci cauta sa inveti sa o reglezi.

 

Trebuie sa tii cont ca nu am facut nici un fel de postprocessing ..masterizare deci sunetele de la Zoom sunt perfecte cu distorsiuni de IMD foarte reduse asa ca nu se acopera nu se musamalizeaza nimic ..ce nu este clar poate fi de la greseli de executarea in cantat..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Z0OM sunt efecte super bune la pretul lor foarte scazut .Nu stiui ce nu suna la tine dar...

 

eu mam plans doar de whammy. si de faptul ca nare looping integrat. in rest sunt perfect multumit de ea. eu ma refeream ca as da pedala mea + o diferenta pe una care are looping, dar cred ca mai bine de diferenta imi iau un loop station mai ieftin... nu stiam de existenta akai peo e2... o sa ma interesez sa vad ce stie sa faca si mai ales cum...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.