www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electroacustica Hora W Mahon 4/4


Guest klausnet

Recommended Posts

Guest klausnet

Salutare şi bine v-am găsit!

 

Aş dori şi eu un sfat dacă se poate:

 

Vreau să-i cumpăr fiică-mii (14 ani împliniţi) o chitară acustică. Cum n-aş vrea s-o schimbe prea devreme (dacă-i place) dar nici nu am siguranţa că-i va place, m-am gândit să-i cumpăr una pe la 500-700 lei. Tot căutând pe Internet am dat de modelul acesta: http://www.soundstud...ora_w_mahon_44/

 

Pare Ok. În plus e electro-acustică (cine ştie poate dă vreodată vreun concert?!) şi pare să aibă şi tuner (din imagine). Pe acolo nu văd să scrie pe undeva placaj (cum se obişnuieşte pe la Hora), să înţeleg că e din lemn masiv?

 

Ce părere aveţi de ea?

 

În limita 500-700 lei puteţi să-mi recomandaţi altceva? Una de import ar fi mai bună?

Edited by klausnet
Link to comment
Share on other sites

Pai mai bine-i cumparati direct un Gibson CS si un Marshall. Asa va avea niste scule numai bune de dat concerte. :lol:

 

Parerea mea-i ca daca-i luati electro-acustica, ea va folosi doar "acustica" si eventual liniuta dintre cuvinte, iar "electro" va contribui probabil la echilibrarea chitarei or something.

 

A, da, si nu Hora. La 5-700 de lei Takamine G320 FTW! Adica asta http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=1622

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Hora mahon au fata din cedru masiv , gat mahon si spate - laterale din mahon laminat - este chitara de calitate superioara de Hora, ce nu a prea ajuns in magazinele din Ro. Acustica de acest fel costa sub 500 lei . La acest nivel de pregatire nu este necesara o chitara electroacustica. Pentru acelasi sunet la Takamine,Ibanez,Epiphone,Fender,etc... trebuie sa platiti minim 60% marca. Pe testate nu din review de pe net.

cu stima

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Probabil ca fiind electroacustica este din placaj ,,,nu suna chiar frumos fara amplificare .

 

Cele care au placa de rezonanta din molid cu fibra dreapta si deasa au sunetul frumos de chitara acustica.

 

Cu o simpla doza piezo /sau un microfon se poate amplifica o chitara acustica .

Presupun ca fata nu o sa ajunga sa cante instrumentale ca si Tommy Emmanuel ci se acompaniaza si canta vocal asa ca este mmai important sa fie chitara acustica cu sunet bun.

Eventual sa se tina cont si de marimea mainilor !! Exista si chitare 3/4 ..

 

Cele electroacustice din cauza utilizari mai ales prin amplificator au rezonanta corpului in alt domeniu ca sa se poata amplifica eficient .Dar este un compromis ca sa se auda ceva si "la rece" fara amplificare in detrimentul calitatii sunetului.

 

Foarte multe chitare Reghin sunt OK.

 

Orice chitara trebuie cumparata cu ajutorul unui cunoscator care sa inspecteze chitara sa vada daca nu are probleme. ( problemele pot fi multiple sunt discutate descrise etc... aici pe forum dar e povestea e lunga ... deci este mmau bine sa ai un cunoscut care se pricepe caci oricum nu devii cunoscator in cateva zile ..chiar daca citesti tot internetul dspre chitara)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest klausnet

Cam greu cu testatul pentru cã în cel mai apropiat oraº de unde aº putea cumpãra o chitarã (Târgu Jiu) n-am de ales decât între Stagg, Stagg, Stagg, Stagg, Stagg ºi Stagg.

Sã merg în Bucureºti sau Timiºoara ar însemna sã dau încã pe atât pe benzinã... plus berile de rigoare "cunoscãtorului" :D Mizez, deocamdatã, pe seriozitatea firmelor.

 

Renunț deocamdatã la electroacusticã, mã mai gandesc la marcã: Hora, Takamine, Ibanez sau Fender.

 

Mulțumesc pentru sugestii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Probabil ca fiind electroacustica este din placaj ,,,nu suna chiar frumos fara amplificare .

 

Cele care au placa de rezonanta din molid cu fibra dreapta si deasa au sunetul frumos de chitara acustica.

 

Cu o simpla doza piezo /sau un microfon se poate amplifica o chitara acustica .

Presupun ca fata nu o sa ajunga sa cante instrumentale ca si Tommy Emmanuel ci se acompaniaza si canta vocal asa ca este mmai important sa fie chitara acustica cu sunet bun.

Eventual sa se tina cont si de marimea mainilor !! Exista si chitare 3/4 ..

 

Cele electroacustice din cauza utilizari mai ales prin amplificator au rezonanta corpului in alt domeniu ca sa se poata amplifica eficient .Dar este un compromis ca sa se auda ceva si "la rece" fara amplificare in detrimentul calitatii sunetului.

 

Foarte multe chitare Reghin sunt OK.

 

Orice chitara trebuie cumparata cu ajutorul unui cunoscator care sa inspecteze chitara sa vada daca nu are probleme. ( problemele pot fi multiple sunt discutate descrise etc... aici pe forum dar e povestea e lunga ... deci este mmau bine sa ai un cunoscut care se pricepe caci oricum nu devii cunoscator in cateva zile ..chiar daca citesti tot internetul dspre chitara)

 

Luna asta aveam de gand sa imi iau Ibanez V74ECE. Practic o achizitionez pentru ca strummingul nu prea are farmez pe electrica. Am ales electro-acustica gandindu-ma ca mai pot face cate o cantare cu ea si ca nu este diferenta de sunet intre ea si sora ei , acustica Ibanez V74E . Crezi ca , totusi ar fi mai indicat sa raman la varianta acustica ? Cat de mare este diferenta de sunet "la rece" dintre cele doua ? Si exista o diferenta mare de sunet intre electro-acustica si acustica amplificata cu ajutorul unei doze ?

Edited by Buffaloh
Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Luna asta aveam de gand sa imi iau Ibanez V74ECE. Practic o achizitionez pentru ca strummingul nu prea are farmez pe electrica. Am ales electro-acustica gandindu-ma ca mai pot face cate o cantare cu ea si ca nu este diferenta de sunet intre ea si sora ei , acustica Ibanez V74E . Crezi ca , totusi ar fi mai indicat sa raman la varianta acustica ? Cat de mare este diferenta de sunet "la rece" dintre cele doua ? Si exista o diferenta mare de sunet intre electro-acustica si acustica amplificata cu ajutorul unei doze ?

 

Chiar daca nu mai citeste Karpi topicul , imi poate raspunde totusi cineva ?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Electro-acustica este o acustica amplificata cu ajutorul unei doze (si pre-amp).

 

Ok , asta stiam , m-am exprimat gresit.

Insa daca tot ai pomenit de pre-amp , la ce foloseste acesta ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.