www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

CORZILE 50% DIN TON


karpi
 Share

Recommended Posts

Guest Lupusor666

Am si eu o intrebare...am chitara electrica de ceva timp si a venit timpul coardei SOL sa se rupa cand cantam la rece... Am mai schimbat de multe ori corzi, dar la chitara acustica, insa la electrica niciodata si nu ma pricep...ma ajuta careva? Mi-am luat un set de corzi RockStar RS190 de .009 - .042....sper sa fie bune! Deci care ma ajuta pana la urma? :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare...am chitara electrica de ceva timp si a venit timpul coardei SOL sa se rupa cand cantam la rece... Am mai schimbat de multe ori corzi, dar la chitara acustica, insa la electrica niciodata si nu ma pricep...ma ajuta careva? Mi-am luat un set de corzi RockStar RS190 de .009 - .042....sper sa fie bune! Deci care ma ajuta pana la urma? :)

citeste ce scrie pe aici : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1981

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

eu cant acum pe ghs eric johnson 10 -50. suna destul de bine.un pic cam rigide.adica aluneca degetele cam greu.am avut tot ghs inainte dar infinity 10-46.leam tinut de la inceputul verii pana acu vreo sapt .

Link to comment
Share on other sites

apropos de corzi , se poate audia in topicul " TONUL" cum nu mai pot sa " fac " un ton de Strat cu corzile vechi puse in 10 Septembrie , le am schimbat sa am corzi noi ptr Festival , si nu mai suna .Era o garnitura Fender mai ieftina , atat a si sunat , o sa incerc sa le spal cu detergent , poate mai suna un timp , dar mi-e groaza de demontat si montat corzi...

 

deci degeaba 10 pedale nu mai suna corzile ! nu mai au brilianta.

Link to comment
Share on other sites

De ce? Ai floyd pe Strat ?

 

Vibrator "System I" , e ca si Floyd -ul doar ca are piesa de " sustain" exact ca si la Vintage Fender Tremolo , si trebuie introduse corzile tot din spate prin gaurile din acest "bloc" de aluiminiu si sa nimeresc orificiul minuscul de sus , avand si fine-tuning , daca nu-i dreapta coarda o ia pe de a laturi , apoi la scoaterea unei corzi folosite ma enerveaza ca corzile groase trebuie sa le mai indrept ca sa iasa usor.Cele subtiri oricum le schimb de doua trei ori pana dau jos o garnitura. Si trebuie sa fac manevre si cu menghina de la headstock.Ce bine de vedete ,au guitar-master care are grije de chitare.

Link to comment
Share on other sites

Vibrator "System I" , e ca si Floyd -ul doar ca are piesa de " sustain" exact ca si la Vintage Fender Tremolo , si trebuie introduse corzile tot din spate prin gaurile din acest "bloc" de aluiminiu si sa nimeresc orificiul minuscul de sus , avand si fine-tuning , daca nu-i dreapta coarda o ia pe de a laturi , apoi la scoaterea unei corzi folosite ma enerveaza ca corzile groase trebuie sa le mai indrept ca sa iasa usor.Cele subtiri oricum le schimb de doua trei ori pana dau jos o garnitura. Si trebuie sa fac manevre si cu menghina de la headstock.Ce bine de vedete ,au guitar-master care are grije de chitare.

o mica corectura, daca imi este permis: blocul acela despre care vorbesti si in care se introduc corzile, se numeste bloc de inertie si este confectionat din otel nu din aluminiu! no offence. :)

Link to comment
Share on other sites

o mica corectura, daca imi este permis: blocul acela despre care vorbesti si in care se introduc corzile, se numeste bloc de inertie si este confectionat din otel nu din aluminiu! no offence. :)

 

Da , corect este "bloc de inertie" , multam de complectare , ptr a reduce elasticitatea sistemului sau mai bine zis a duce e rezonanta sistemului de vibrator departe de cea a corzilor.

 

am scris , "piesa ,blocul ,de ( ptr ) sustain" caci asa am vazut in descrieri de pe site cu vibratoare si m-am gandit ca acest jargon al gasescs si alti ........... nu sunt hotarat niciodata ce sa scriu ...."Fender mechanical tremolo "......sau " vibrator fender" .

 

Nu am incercat sa vad din ce este confectionat , plumb ar fi cel mai bun , mi se parea un aliaj ,incerc cu un magnet , oricum am si un tremolo vintage nou o sa-l studiez .

 

precizarile nu le fac ptr StratMan sunt convins ca cunoaste foarte multe mai greu este cu timpul disponibil ptr a scrie articole..,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

care e faza cu luciul de pe corzi? ma refer la E B G...adica eu cum am zis le sterg des...si d cand le sterg d fiecare data dupa ce cant...nu se mai pateaza...sub nu ruginesc....cat ar putea sa tina, le am cam de o luna si s-a modificat putin tonul(putin mai mult :) da ele arata bene)? cant cam 3-4 ore p zi.Precizez ca sunt corzi d'addario XL 0.10-0.46

Edited by skarbu
Link to comment
Share on other sites

Ontopic, referitor la primul post si titlul threadului.

Nu prea credeam, dar e adevarat. Corzile influenteaza f mult tonul (nu as zice 50 % totusi).

In ultima luna am schimbat ceva mai multe seturi de corzi (am "experimentat" cu diverse grosimi si acordaje), si chiar se simte diferenta, chiar si intre firma/model/grosime f apropiate (11-52, 11-53, 11-54 de la ernie ball si ghs)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.