www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Custom Vs Brand


Cristi V.
 Share

Recommended Posts

Pentru metal modern nu sunt utile astfel de amplificatoare. Pentru blues și rock, da. E cam greu sã le împaci pe ambele: odatã ai nevoie de poweramp liniar și rapid, cu distorsiune de preamp filtratã puternic și pe partea cealaltã ai nevoie de distorsiune de poweramp, cu etaje relativ transparente pânã la el. Nu sunt multe soluții analogice, și care sunt nu se încadreazã în buget. Trebuie sã identifici prioritãțile.

corect.n-am zis ca sunt bune de high gain...eu i-am indicat amplificatoare bune ,dupa mine,care primesc bine pedale pentru compromisul high gain :pedala distors+amp pe lampi in buget limitat.

Link to comment
Share on other sites

Pentru metal modern nu sunt utile astfel de amplificatoare. Pentru blues și rock, da. E cam greu sã le împaci pe ambele: odatã ai nevoie de poweramp liniar și rapid, cu distorsiune de preamp filtratã puternic și pe partea cealaltã ai nevoie de distorsiune de poweramp, cu etaje relativ transparente pânã la el. Nu sunt multe soluții analogice, și care sunt nu se încadreazã în buget. Trebuie sã identifici prioritãțile.

Amplificatoarele singure nu sunt bune pentru metal modern , intradevar insa in combinatie cu o pedala nu ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

insa in combinatie cu o pedala nu ?

Nu, pentru cã nu toate amplificatoarele pe lampã sunt la fel (nimic nou, nu? :lol:). Ține de cum sunt proiectate, de ce și cât e amplificat de fiecare lampã și de câtã reacție negativã e folositã (pentru liniarizarea amplificatorului). Asta definește "caracterul" lor, care rãmâne indiferent de ce pedalã le pui în fațã. Amplificatoare gen Mark V, Rectifier Solo sau Road King permit modificarea acestor detalii de cãtre utilizator prin diversele controale. De asta sunt atât de flexibile și de asta (dar nu numai) costã o cãruțã de bani.

Amplificatoarele de putere pe tranzistori în schimb sunt în 99% din cazuri complet liniare, nu au acest "caracter" propriu.

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca m-am gandit la toate optiunile pana acum . Valvekingul s-a dat insa nu era oricum cea mai buna optiune a mea . Si prea puternic si oricum nu prea pentru metal .

 

Insa m-am gandit mai serios la amplificatorul panda . L-a incercat cineva , sau macar din munca domnului panaitescu ce imi puteti zice , cum sunt ampurile ?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine sa fie asa, 75$ e shipping pe teritoriul SUA, la cat de mare si greu este pana in Romania costa cel putin 200$ cu USPS. La astia mai adauga taxe vamale si TVA si o sa vezi ca nu mai e doar 575$.

 

Bineinteles ca nu costa doar atata , la acel pret se adauga transportul state romania . Insa transportul va fi maxim 200 $ cu totul .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.