www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Korg AC30G Multi-Effect Processor


Jihad
 Share

Recommended Posts

Salut

 

Sunt pe pragul de a-mi lua un procesor de chitara Korg AX30G.

Pretul este undeva in jur de 4.5 mil

 

Intrebarile ar fi:

- Merita banii?

- Se poate canta duritati (death metal) cu el?

- Ce as putea sa-mi cumpar mai bun cu banii astia?

 

P.S. Astept raspunsuri cat mai urgent. De preferat azi.

post-199-1115464831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

omule, nu ma lua peste picior. eu am pus niste intrebari. daca vrei sa-mi raspunzi calumea, raspunde. Intrebarea aia a fost pusa pentru cei care au avut ocazia sa cante pe asa ceva sau cel putin au auzit pe undeva cum suna.

Deocamdata nu-l am in mana ca sa pot sa-l testez, de asta am pus intrebarea.

 

In primul rand vreau sa stiu daca e bun pretul si/sau ce imi recomandati sa-mi iau de banii astia.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa nu-ti iei Korg. Am incercat o singura data unul ( nici nu mai stiu ce model ) si am fost dezamagit. Acum depinde si cum iti place tie sunetul si ce vrei de la el. La banii aia nu prea am alte solutii pentru tine... eventual un X-Vamp de la Behringer. Pana una alta sunt de acord cu Felix, incearca-l si daca iti place cumpara-l. Apoi ne zici si noua cum e :)

Link to comment
Share on other sites

Nu te-am luat peste picior. Korg nu exceleaza in efecte de chitara iar AX30G e un model vechi si obosit. Daca n-ai mai avut ocazia sa canti cu un procesor pana acum, probabil ca o sa-ti placa cum suna pentru ca va fi ceva nou pentru tine. La fel ca si Adi, te sfatuiesc sa iei in banii astia un Behringer X-Vamp care este un model din 2004 sau mai pui 500K, astepti 2-3 sapt si iti vand eu un Boss ME8. OK ?

 

Mai multe informatii despre Korg AX30G poti sa gasesti AICI

Link to comment
Share on other sites

mai... uite ca am reusit sa pun mana pe el sa-l incerc.

 

Surprinzator, cu ajutorul equalizerului din amp (ca pe ala din procesor nu stiu sa-l folosesc) am reusit sa scot un distors destul de apropiat de MT-2 al boşilor. :(

Noisegate-ul isi face treaba destul de bine zic eu. Oricum a trebuit sa-l solicit la maxim ca sa scap de tot zgomotul de fundal. Tunerul incorporat functioneaza destul de bine.

Multe din efecte sunt mai mult de umplutura plus ca are o pedala (pressure), care al dracului daca stiu ce face ca de apasat nu prea se apasa :) .O sa cer explicatii proprietarului.

Distorsul e mediocru. Baga al naibii de multe medii, dar totul se remediaza cu 3-band equalizerul incorporat (pe care inca nu stiu sa-l folosesc :)).

Din toata gramada de efecte din dotare doar 2 sunt mai de doamne ajuta.

 

Ce sa zic... deocamdata nu prea stiu sa-l manevrez, ca omul mi l-a dat sa-l incerc fara sa-mi dea cea mai mica indicatie despre modul de folosire :).

 

Si totusi sunt cam indecis...

O alta varianta ar fi Zoom 505 II

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

de acord cu adi si felix. nu da bani pe korg, incearca x-vamp. mult mai bun. pe langa faptul ca distorsiunea la korg baga medii sau ce zici tu ca nu iti place, asculta sunetul. dupa ce o sa asculti distorsiuni din 10 procesoare (atat multiefect cat si pedalute) si distorsiuni din 5 ampuri cat de cat meseriase incepand cel mai jos de la un marshall avt si trecand prin koch, marshall jcm, etc etc o sa incepi sa iti dai seama ce inseamna distorsiune si cum ar trebui sa sune ea. si de asemenea o sa observi ca distorsiunile din procesoare suna foarte diferit intre ele si fata de o distorsiune buna (in sensul ca unele suna sintetic, altele suna foarte sintetic si altele porcos de infect de sintetic si naspa) - chestia asta tine doar de ton, nu vb de eq. prin urmare, inarmat cu datele astea ... du'te si incearca tot procesoru de pe planeta asta care se incadreaza in pretul asta, ignora eq si alte chestii care iti este la indemana sa le corectezi, si vezi ce'ti place. incearca sa asculti distorsiunea asa cum e ea (cand o testezi, chiar scoate'i procesorului eventualale efecte care pot schimba sunetul gen reverb, delay, sa nu mai vorbim de phase, flanger, etc). inca un sfat, nu te lasa dus de existenta efectelor care iti fac chitara sa sune a nava spatiala. nu o sa le folosesti (sau ar fi bine sa nu le folosesti pentru ca si cu astea se umbla cu grija). pentru tine cel mai important e sa iti sune distorsiunea cum trebuie si in rest ... vorba unora mai mari ca mine, munca munca si iar munca.

repet, nu korg .. nu e bine. de banii astia iti iei ceva mai bun. si 2) daca zici tu de death, eu as incerca clar un boss metalzone (parca asa ii zice??)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004
mai... uite ca am reusit sa pun mana pe el sa-l incerc.

 

Surprinzator, cu ajutorul equalizerului din amp (ca pe ala din procesor nu stiu sa-l folosesc) am reusit sa scot un distors destul de apropiat de MT-2 al boşilor. :)

Noisegate-ul isi face treaba destul de bine zic eu. Oricum a trebuit sa-l solicit la maxim ca sa scap de tot zgomotul de fundal. Tunerul incorporat functioneaza destul de bine.

Multe din efecte sunt mai mult de umplutura plus ca are o pedala (pressure), care al dracului daca stiu ce face ca de apasat nu prea se apasa :) .O sa cer explicatii proprietarului.

Distorsul e mediocru. Baga al naibii de multe medii, dar totul se remediaza cu 3-band equalizerul incorporat (pe care inca nu stiu sa-l folosesc :)).

Din toata gramada de efecte din dotare doar 2 sunt mai de doamne ajuta.

off-topic: va rog eu frumos: nu faceti comentarii la produsele pe care nu le-ati incercat...nu va mai dati cu parerea doar din cauza firmei !!!!!!

on-topic: eu am cantat pe un ax30g si mi s-a parut super bun...mi-a fost chiar bun mie...singura problema care m-a stresat a fost programarea...e un mare minus...pedala pressure actioneaza (la distors cel putin) ca o bara tremolo...

...4.500.000 e destul de bine...mai vindea cineva pe forumu asta un ax30g cu 150 euro (echivalentul a 5.500.000)...inainte de a sari la ax30g vezi ce mai e pe piata...ca asta e destul de vechi...si dupa aia te trezesti ca nu-ti mai place...incearca efecte si de la alte firme precum: Boss, Digitech, Behringer si daca ai bani atunci un Line6 are fi perfect :(...am vrut si io sa-mi iau v-amp2 da' nu am putut ca avea pauza la schimbarea efectelor...un mare minus...in concluzie mai incearca si alte efecte...si daca gasesti unu care iti e tie mai bine atunci ia-l pe ala...nu te lua dupa toata lumea...daca tie iti place atunci ia-l...

Link to comment
Share on other sites

mai... uite ca am reusit sa pun mana pe el sa-l incerc.
va rog eu frumos: nu faceti comentarii la produsele pe care nu le-ati incercat...

wtf?????? cred ca ai citit in graba ce am scris eu :) Daca nu te refereai la mine, atunci iti datorez scuze. :)

 

Oricum, multumesc pentru sfaturi. Azi iau decizia cea mare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004
wtf?????? cred ca ai citit in graba ce am scris eu :) Daca nu te refereai la mine, atunci iti datorez scuze. :)

 

Oricum, multumesc pentru sfaturi. Azi iau decizia cea mare :)

mda...nu ma refeream la tine :(...

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

hmm ... referirea lui darkman2004 era facuta la mine ... din gresala am ascultate destule korguri, chiar si mult mai scumpe decat asta (poate chiar si pe asta, da nu sunt sigur). toate sunau la fel de prost. nu imi inchipui ca au facut ei odata un model care sa sune bine si au renuntat la el, facand ulterior alte modele mai scumpe si sa sune mai rau, so... sorry. poate nu stii tu cum suna o distorsiune de chitara (si aici vorbim de cazul ideal - sunetul scos de ampul pe lampa, pentru ca rolul unui procesor este sa se apropie cat mai mult de sunetul asta, adica de distorsiune). sfatul meu in continuare este sa il asculti pe felix/adi/hihi si sa nu iti iei ala. nu te grabi pentru ca dupa o luna o sa iti para rau ... anyway, treaba ta ...

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

ok...deci preo...e parerea fiecarui om...eu nu am zis ca efectul este bun...eu am spus doar ca este bun pt mine...se pare ca tu nu ai inteles ce am vrut sa zic...DACA LUI II PLACE EFECTUL ATUNCI SA-L IA...totusi daca fiecare om vine cu o parere el intre in ceata si ramane :) ...nu stam acuma sa ne certam ca efectul nu este sau este bun pt ca aici parerile difera...si mai e o chestie...cat timp nu stii sa umbli pe el normal ca suna prost sau slab...daca stii si tot nu-ti place atunci inseamna ca nu e pe gustul tau...in legatura cu: "din gresala am ascultate destule korguri, chiar si mult mai scumpe decat asta (poate chiar si pe asta, da nu sunt sigur)" una e sa asculti una e sa canti pe el...ca asa iti dau si io o inregistrare facuta pe un mic de 20.000 si dupa aia o sa-mi spui ca suna prost...sau poate am inteles io gresit... si in legatura cu: "rolul unui procesor este sa se apropie cat mai mult de sunetul asta" nu e adevarat...procesoarele nu au fost facut prima oara pt motivu asta...au fost facut pt chorus, delay ...etc...inainte cand nu existau distorsurile care sunt azi se foloseau dist de pe amp...brian may (chitaristu de la queen) folosea dist din amp (bun...ce folosea el nu prea era distors :))...stiu pe cineva care are un ax30g din '99 si nu s-a plans nici macar o data cu el...hmm...o fi o coincidenta...who knows...concluzie: tine de parerea fiecarui om (daca voua vi se pare prost...poate lui i se pare bun...depinde de gusturi si de nevoi)

Link to comment
Share on other sites

DarkMan, te inseli. Nu pentru aia au fost facue procesoarele. Si, aici ai un exemplu clar. Pedala de Wah, este pedala ca si o pedala de Distors, numai ca are si efect :). Atunci de ce crezi tu ca majoritatea efectelor au Amp Simulator ... ?? Tocmai, pentru a imita cat mai bine sunetul de pe vechile ampuri (gen cele pe lampi, si nu numai).

Bine, poate ca or fi fost gandite si pentru asta, ca domne, de ce sa iau 10 pedale, care costa si mult si ocupa si mult spatiu, cand pot sa iau un Multi Effect cu 10 efecte.

Link to comment
Share on other sites

... Pedala de Wah, este pedala ca si o pedala de Distors, numai ca are si efect :). Atunci de ce crezi tu ca majoritatea efectelor au Amp Simulator ... ?? Tocmai, pentru a imita cat mai bine sunetul de pe vechile ampuri (gen cele pe lampi, si nu numai...

 

 

hihi, m-ai zapacit... ce legatura are pedala de wah cu distorsul si cu amp simulator si cu amp-urile pe lampi... n-am priceput.

 

Multiefectele au fost facute pentru ca asa a evoluat tehnologia si cererea cumparatorilor... au vrut sa aiba toate efectele posibile intr-unul singur. Ca unele suna mai bine si unele suna mai prost... asta e...

Multa vreme am cantat pe efecte de pedala (erau montate pe o placa de lemn) si numai eu stiu cum m-am chinuit cu ele. Am pastrat distorsul Ibanez MS10 pentru ca de restul s-a ales praful. Deci e de preferat sa folosesti un multiefect (eventual cu COSM) decat sa folosesti 20 de pedale legate in serie, riscand sa nu mai poti canta pe moment daca iti crapa una din ele. Daca nu esti pretentios, e de recomandat sa folosesti un distors pedala de firma serioasa (de ex. un Dirt Box de la Trace Elliot) in combinatie cu o pedala de chorus, una de delay si eventual un compressor si o pedala eq. Se mai adauga dupa preferinte o pedala de wah si recomandat o pedala de volum + neaparat un amp bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest MMG

preo zise "si aici vorbim de cazul ideal - sunetul scos de ampul pe lampa, pentru ca rolul unui procesor este sa se apropie cat mai mult de sunetul asta, adica de distorsiune"

In primul rind nu acesta este rolul unui procesor, ci doar o eventuala functie a acestuia. Iar lampile nu sint singurul dispozitiv care ajuta la obtinerea distorsiunii - eu personal sint picat in freza dupa distorsiunea produsa cu tranzistori...

Iar Dark are dreptate, primele procesoare tinteau catre efectele de reverberatie, ecou si modulatie, eventual si cu ceva distorsiune pe acolo. Dar ampsim-ul asa cum il stim acum este de data mai recenta. Toy ampsim-uri poate ca erau si la inceputul anilor '90, dar erau foarte rare si prea putin utile, din cauza complexitatii reduse a algoritmilor folositi - singurii care puteau rula pe procesoarele prea sarace in MIPS de la vremea respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Cu respect,

 

Cred ca prima intrebare care se pune este: ai mai folosit pana acum un procesor? Daca nu ai mai folosit (impresia mea asta este) orice cumperi ti se va parea bun, eventual cu o mini selectie daca ai ocazia sa testezi cateva modele (nu pare sa fie cazul totusi). Spun "mini" pentru ca eventualele diferente pot fi sesizate in timp (cat timp depinde doar de cat de mult le folosesti), iar alegerea ar fi doar bazata pe o prima impresie.

 

Era un post in sectiunea de hardware (parca) unde un baiat a facut o analiza a Zoom-ului 505 II. Spunea ceva de genul "cand l-am cumparat ii dadeam 9/10, acum ii dau 5/10". Consider ca a spus un mare adevar. Intamplarea face ca si eu folosesc acum in Zoom si pot sa iti spun asa: cand l-am cumparat am fost cum nu se poate mai bucuros (veneam dupa niste pedale de overdrive - Ibanez TS9 si Marshall Bluesbreaker II, ambele suna misto) pentru ca aveam la dispozitie o groaza de efecte. Pe masura ce am inceput sa rafinez sunetul mi-am dat seama ca trebuie sa fac o multime de compromisuri. Probabil la fel se va intampla si cu tine. In plus, de pomana cumperi un echipament mai scump sau mai complex daca esti la inceput.

 

Un alt lucru interesant ar fi sa ne spui ce chitara folosesti?

Link to comment
Share on other sites

Ce sa zic...

Na ca l-am luat.

Momentan sunt multumit de el, cum am mai zis, am reusit sa scot un sunet destul de multumitor (pentru moment).

Sunt 100% sigur ca de la o vreme n-o sa-mi mai placa, dar pana atunci vreau sa ma bucur de el.

Ce chitara am? Pai... o Yamaha RGX 321, Floyd Roze, 2 humbuckere Dimarzio (made in USA)

Daca am mai cantat pe vreun procesor inainte? Asta e primul meu procesor, dar am mai pus mana pe procesoare, a unor prieteni (un Boss GT-6, Boss ME-50, Zoom 505 si 505 II)

Link to comment
Share on other sites

Guest preo

ok .. sorry ... am fost eu ambiguu in exprimare si am fost inteles. nu ma refeream pentru ce s'au inventat (multi)procesoarele, ci de ce isi cumpara un incepator care nu are bani de un amp un procesor. pai, ca sa poate sa (invete sa) cante cu distors, si cu unul care sa sune cat mai bine (cat mai aproape de un distors adevarat). sa o lasam balta acum .. filozofia nu e in circuitul procesorului, e in cantatul la chitara.

so, pana atunci, sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el cat mai mult timp.

Link to comment
Share on other sites

Momentan sunt multumit de el, cum am mai zis, am reusit sa scot un sunet destul de multumitor (pentru moment).

man, parerea mea, e ca nu trebuie sa te chinui prea mult sa scoti un sunet marfa, acel sunet marfa trebuie sa fie deja acolo, si cu timpul sa il mai modific un pic.

Oricum, bravo ca l-ai luat :) (decat nimic, e bun si asta :)).

Poate faci un Review.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.