www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pc Prin Line-Out In Amp


Recommended Posts

Bun deci eu vreau un rig asa: chitara in pedala de efecte din pedala prin phones out sa scot in pc, in pc sa pun amp efecte lala fara cab si apoi sa scot pc-ul in ampul meu e un vox vt15. intrebarea mea e: ar trebui pus ceva intre comp si amp si ce, ca sa fie ok? banuiesc ca impedantzele de intrare in amp si alte prostii de gen (nu ma pricep) difera cum difera si cand bagi chitara in line-in. Sper ca se intelege ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Bun deci eu vreau un rig asa: chitara in pedala de efecte din pedala prin phones out sa scot in pc, in pc sa pun amp efecte lala fara cab si apoi sa scot pc-ul in ampul meu e un vox vt15. intrebarea mea e: ar trebui pus ceva intre comp si amp si ce, ca sa fie ok? banuiesc ca impedantzele de intrare in amp si alte prostii de gen (nu ma pricep) difera cum difera si cand bagi chitara in line-in. Sper ca se intelege ceva :)

 

Poti sa faci legatura fara probleme nu trebuie pus nimic intre placa de sunet si statie .Eventual setezi iesirea pe LineOut din setarile placii de sunet .Reglezi volumul la 10 % incerci si numai dupa acea dai volum mai mare daca este nevoie.

 

Exact la fel cum folosesti orice amplif multimedia .

 

Efecte ar fi bine sa le folsoesti pe cele ale placii de sunet ( daca are ) .

 

La efecte din soft-uri ai nevoie de PC serios .

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Daca bagi ceva efecte din pc o sa ai un lag ... cat de mic dar o sa ai si asta e deranjator de cele mai multe ori.

 

Ce inseamna "deranjator"?

Link to comment
Share on other sites

:) dc vreau pai pt ca pot folosi multe efecte din pc ca sa obtin aproape orice sunet fara sa dau bani p pedale si ideea mea era ca se aude mult mai bine prin speakerul ampului decat prin boxe, adica am nite boxe creative ceva 20W dar nu au ele 20w... 2 satelitzi si un sub, plus ca am impresia ca nu prea sunt boxele gaming bune pt asa ceva...daca ash avea niste monitoare d 20mil ar fi alta poveste.

se aude ciudat adik: pun ampul pe un preset clean gain aproape de minim eq neutru, opresc efectele din amp paote doar reverb las si se aude incet am icnercat totul din pc la maxim plus ca nu suna deloc cum trebuie adik prin boxe suna intr-un fel prin amp suna complet diferit fara bass fara mids.. tin sa precizez ca opresc simularea de cab din th2 sau amplitube

 

am reushit ceva sa fie mai ok... complicat am folosit o pedala d preamp ca sa bag chitara in comp si din comp am scos intr-un gfx-5 (are auxin) si din el am scos in amp. am obtinut rezultate mai ok dar tot nu rezultatele sperate...

Edited by Xpiral
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.