www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunet Ciudat - Un Fel De Vibrato


'mnezău
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Astazi am observat o chestie dubioasa. Se aude ciudat chitara distorsionata. Se aude un fel de vibrato daca tin acordurile mai mult timp. Ieri nu exista problema asta.

Chitara este un Ibanez GRX40, amplificatorul Vox DA5. Tremolo-ul chitarei e blocat cu o bucata de lemn. Am verificat arcul din sistemul tremolo-ului, nu de la ele provine, am montat bara de tremolo si am incercat sa il tin, fortat, in diferite pozitii, aceeasi problema. Am incercat sa apas pe el, aceeasi problema, am strans mai bine suruburile de la pickguard, la fel. Nu prea imi dau seama daca se aude si pe clean. Mi se pare ca se aude, dar nu este prea evident. Pe distors insa... Am incercat si cu chitara conectata la line-in-ul calculatorului, nu mi se pare asa evident, insa mi se pare ca se aude.

Alta chestie, nu este din cauza distantei dozelor fata de corzi, se aude pe toate dozele la fel.

Atasez un fisier. Grija cu volumul, e inregistrat prost si se aude nasol.

 

Este vreo posibilitate sa fie din cauza tonurilor de pot sau de volum?

 

problema.mp3

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Am verificat. Zilele astea o sa pot verifica cu alta chitara, atunci voi sti sigur daca e din chitara sau din amp. Ideea este ca aud si un fel de brum vreo jumatate de secunda, in amplificator, cand ating o coarda.

 

Daca il folosesti cu baterii as zice sa le schimbi sau sa'l bagi printr'un alimentator de 12v sa vezi ce se intampla.

Nu ai spus daca neamplificat chitara se aude tot asa. Daca nu, cred ca e din vox problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Numai cu alimentator l-am folosit. Problema e ca pana azi n-am avut nici un fel de probleme. Neamplificat nu prea imi dau seama foarte bine. La rece nu se aude. Am incercat in line-in-ul calculatorului si mi s-a parut ca se auzea ciudat, dar e posibil sa fie si placebo. Incerc cu alta chitara zilele urmatoare, vad daca e din amp, daca nu, imi ramane sa schimb pot-urile si vad pe urma.

Link to comment
Share on other sites

1. Chitara nu este acordata si probabil nici intonata corect, se intampla astfel de oscilatii cand notele nu sunt "in tune".

2. Dupa sunet, corzile sunt vechi, esti sigur ca le-ai schimbat?

 

(Acestea cred eu ca ar fi principalele probleme)

 

3. Vezi sa nu ai fretbuzz (corzile prea aproape de fretboard), incearca sa maresti actiunea corzilor si observa daca e vreo schimbare.

4. Se intampla ca unele doze low-cost sa se manifeste asa mai ales la high-gain, efectul e cu atat mai pronuntat cand chitara nu este intonata.

 

Eu as spune ca amp-ul e in regula, dar incearca si cu alta chitara cum ai spus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai tras doua sample-uri cu noile corzi, unul clean si unul distors. Chitara e acordata de aceasta data. Intonatia e in regula. Am marit putin action-ul, erau unele locuri in care avea un buzz, dar era perceptibil doar pe clean, nu ma deranja cu nimic cu distorsiuni.

 

clean.mp3

distors.mp3

 

Incerc si treaba cu tremolo-ul.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

La rece nu-mi dau seama. Adica nu simt ca si cum ar vibra aiurea si nici nu aud ceva ciudat.

 

Fiti atenti, un alt sample.

buzz.mp3

 

Observati, cand aproape se sfarseste o nota, se aude un huruit... Nu iau mana de pe corzi, decat la final.

 

cand "ridici" mana lucrurile se intampla "normal" (liniste si apoi brum) , deci nu cred ca este amplificatorul .

 

bafta in rezolvarea problemei !

Link to comment
Share on other sites

In primul fisier atasat marea problema era ca erai foarte dezacordat. Daca te acordezi si inca exista oscilatia aceea, cel mai probabil trb sa schimbi corzile sau intonezi chitara... cu multa rabdare. Acuma, daca tot mai e o oarecare oscilatie acolo, nu cred ca e foarte important.

In sample-ul "distors.mp3" nu aud nicio problema mare. Toata lumea a patit faza asta... Suna bine acolo. La 00:35 (daca la sunetul ala te referi) am impresia ca coarda D(4) e nitel mai jos, asa ca verifica acordajul si intonatia cu grija. Eu nu cred ca exista nimic pe lume care sa fie perfect acordat, oricum.

 

Folosesti o pedala?

Huruitul care ramane la final ar fi din cauza ca coarda nu mai vibreaza si ramane doar "distorsul" singur. Cand nu canti nimic, daca nu ai niciun fel de noise, probabil folosesti un noise reduction:-??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai e o diferenta destul de mare intre prima inregistrare si urmatoarele.

Adica, dupa ce ai acordat, schimbat corzile, scapat de fretbuzz, mie unul mi se pare ca se aude destul de "normal" avand in vedere si echipamentul de care dispui.

 

Baga studiu, instrumentele sunt in regula. Numai bine!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acordajul temperat (DUPA TUNER) duce la asemenea probleme.

Cu alte cuvinte apar mici diferente intre multipli frecventelor (armonicele acestora) care duc la fenomenul de "bataie", adica o oscilatie asemanatoare unui vibrato in intensitate.

 

Citeste aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Equal_temperament

si aici

http://en.wikipedia.org/wiki/Music_and_mathematics

 

 

Oricum in primul exemplu erai dezacordat "definitiv si irevocabil", iar corzile foarte ruginite.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Stiu ca trezesc un topic de mult adormit,dar am si eu o problema asemanatoare.

 

La mine e cand cant 2 note de pe corzi diferite simultan,am un vibrato bazait.

 

Am luat in calcul varianta cu dozele prea apropiate de corzi,dar credeti-ma ,cand cu ele destul de departate.

 

Cand fac power chords cu high gain,nu am asemenea problema.

 

Sa luam de exemplu Paganinis 4th violin concerto,pot sa il cant perfect dar sunetul e oribil.

 

Sper ca ma puteti ajuta cu niste sfaturirolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.