www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Signature guitars


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Guest Sheriff

Zi-mi si mie te rog ... in ce catalog ai vazut tu ca stratocasteru ala costa 6000 $,ca la ei la retail price nu trece de 3000.

Serios? Uite in asta:

Ed: N-am gasit modelul Blackmore in catalogul standard, doar la custom shop.

FenderCustomShop.pdf

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe tipuri de signature-uri la fender. Sunt alea pentru publicul larg (cat de larg e dracu stie) cu preturi pe la 1000 , 1000 si ceva si mai sunt alea custom shop de care zice Sheriff. Un fel de super deluxe signature. Acum cat de mare e diferenta de ton/sunet intre cele doua modele e greu de spus. Nu stiu daca e la fel de mare cum e intre o chitara de 300$ si una de 1000$.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ciudat, esti sigur ca era catalogul custom shop? AM observat ca unele modele "artist" sunt trecute la catalogul standard si unele sunt la ala custom...

Link to comment
Share on other sites

Ciudat, esti sigur ca era catalogul custom shop? AM observat ca unele modele "artist" sunt trecute la catalogul standard si unele sunt la ala custom...

Pai si chitara mea tot custom shop e, deci normal ca akolo m-am uitat,da am impresia ca in cel de 2005 nu este trecuta chitara lui blackmore.

Si sunt modele artist la custom shop si modele artist normale.De ecemplu clapton avea la un moment dat amandoua.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe tipuri de signature-uri la fender. Sunt alea pentru publicul larg (cat de larg e dracu stie) cu preturi pe la 1000 , 1000 si ceva si mai sunt alea custom shop de care zice Sheriff. Un fel de super deluxe signature. Acum cat de mare e diferenta de ton/sunet intre cele doua modele e greu de spus. Nu stiu daca e la fel de mare cum e intre o chitara de 300$ si una de 1000$.

Diferenta este mare doar pentru adevaratii cunoscatori. La acest nivel se obtin de obicei diferente calitative mici cu cheltuieli foarte mari. In principiu este vorba de calitatea lemnelor folosite, mai precis de procedeul de imbatranire a acestor lemne. Am avut ocazia sa constat aceste lucruri la un Stratocaster Time Machine si la un Gibson LP Custom `57 Reissue Special Edition-Custom Shop, ambele foarte scumpe > 3000$

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

DIn toate chitarile de mai sus...daca sunt cateva care sunt semnatura...in rest sunt de serie.

A se intzelege...o chitara semnatura este o chitara special conceputa si customizata de cel care o solicita. si de obicei are si semnatura pe ea.

(ma refer la cele semnatura, ca apoi s-a scos serie..e partea a doua)

SI cele de mai jos sunt doar cateva exemple:

 

LTD-Tom A.-asta e serie!(vezi ultima poza)

post-1203-1146893982_thumb.jpg

post-1203-1146894019_thumb.jpg

post-1203-1146894096_thumb.jpg

post-1203-1146894134_thumb.jpg

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Hmmmmm... Foarte greu... Oare cine canta pe un Gibson Les Paul mai tot timpul?

 

Hmmm... oare Jimmy Page? oare Zakk Wylde? Sunt prea multi care canta pe Les Paul... oare daca nu baga omu un link spre chitarele lu nenea Slash, te prindeai ?

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... oare Jimmy Page? oare Zakk Wylde? Sunt prea multi care canta pe Les Paul... oare daca nu baga omu un link spre chitarele lu nenea Slash, te prindeai ?

Da, mah....Sincer nici nu m-m uitat la link-ul ala(vb f serios)... Ai dreptate, s-ar putea sa fi gresit, dar io cand vad un Gibson Les Paul(mai ales dc e sunburst...rareori l-am vazut pe Zakk Wylde cu un sunburst Les Paul...e drept k Jimmy Page pe dinalea canta), prima data ma gandesc la Slash... si cred k nu numa io...:)

PS: D ce esti asa d ofensiv?

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

James Hetfield costum EET FUK Xplorer

 

Mai are unu misto cu MORE BEER dar n-am gasit poze cu el :)

post-1721-1146943929_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

Da dar sa nu le uitam pe celelalte importante:

 

1.ESP Flying V

2.ESP Quija

3.ESP Mummy

4.Jackson Randy Rhodes Model

post-1721-1146990176_thumb.jpg

post-1721-1146990195_thumb.jpg

post-1721-1146990229_thumb.jpg

post-1721-1146990242_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest j_man

James Hetfield costum EET FUK Xplorer

 

Mai are unu misto cu MORE BEER dar n-am gasit poze cu el :)

 

 

 

More beer :)

post-1815-1147008662_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Richie Sambora signature.

http://www.musiciansbuy.com/Martin_OMC41_R...r_OMC41KIT.html

 

 

Un stratocaster din 1995

http://www.guitarcrazy.com.au/FenRSambora1995.htm

 

 

 

TREBUIE NUMAIDECAT SA INTRATI AICI: http://www.vintagekramer.com/sambora.htm

Sunt prea multe imagini si nu le-am mai pus aici

 

 

 

http://cgi.ebay.com/Taylor-KOA-Guitar-RSSM...4QQcmdZViewItem - aici e un slide show dupa ce dati pe play

post-1245-1147079233_thumb.jpg

post-1245-1147079486_thumb.jpg

Edited by DanJBS
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.