www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

True Bypass Fara Zgomot !?


Messu
 Share

Recommended Posts

Care e cea mai buna cale de a evita zgomotul de comutare (pop-ul) atunci cand instalam un comutator pentru true bypass ?

Din experienta mea, destul de limitata, am constatat ca difera de la un comutator la altul, sau de la un releu la altul, ceea ce, intr-un fel, nu ma surprinde avand in vederea calitatea componentelor pe care la gasim in zilele noastre.

Totusi ce e de facut ca sa-l eliminam "complet"? Sau nu exista asa ceva ?

Ideea de a tatona comutatoare pana il gasim pe cel mai tacut mi se pare cam subreda...

Link to comment
Share on other sites

Hmmmm,....

Se poate un pic mai explicit ??

 

Probabil e vorba de un looper in genul http://www.lehle.com...ntry=ro〈=en

 

Unul din motivele pentru care multi producatori de pedale folosesc buffer si electronic bypass este ca, comutarea on/off este silentioasa.

True bypass inseamna zgomot la comutare indiferent de cat de calitativ este switch-ul folosit.

 

 

Edit: Vad ca site-ul Lehle listeaza toate produsele in link, la modelul Lehle D.Loop SGoS ma refeream ca looper .

Edited by Trigger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multe discutii pe aceasta tema, iar acel pop poate avea mai multe motive (vorbesc strict din experienta proprie):

1. condensatori de iesire care nu se descarca suficient de repede - rezolvarea - pull down rezistor

2. respectivul pop poate aparea si de la led - atunci cand ledul se aprinde, consumul instantaneu creste - rezolvarea - cresterea rezistentei de alimentare a ledului (eu folosesc de ex leduri superluminiscente cu rezistenta de limitare de 47k - ofera in curent foarte mic prin led si o luminozitate optima chiar si in zone puternic luminate in regim de scena) sau un condensator care sa actioneze ca un buffer de curent in momentul in care ledul este aprins (in genere 100uF este mai mult decat suficient)

3. eroare de design - aparitia componentei continue la iesirea respectivului echipament - rezolvare - condensatori de decuplare in cazul in care nu exista, sau verificarea lor in cazul in care acestia exista.

 

Cam asta este tot la ce ma gandesc acum.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cu rezistor de pull down am incercat, pentru ca m-am gandit ca poate sa fie o problema cu condensatorii. Am folosit 2M2. Din pacate fara rezultat.

Am sa incerc mai multe valori, sa vad poate se schimba ceva. Am sa schimb azi si condensatorii.

Led-ul l-am decuplat total, insa tot nicio schimbare.

Mai mult, zgomotul apare si cu pedala nealimentata, asa ca nu se pune problema unei componente DC in semnal. Am incercct un alt switch si zgomotul s-a redus enorm, dar n-a disparut...

Link to comment
Share on other sites

Mda, as fi si eu curios...am testat si eu tot ce a zis Gabi, sometimes it worked, sometimes deloc.

Sunt multe pedale foarte scumpe care au pop-ul acela FOARTE loud, si oamenii au renuntat pana la urma.

Singura modalitate de a scoate pop-ul cat de cat eficient , sa zicem la o pedala de OD, este un noise gate dupa, pop-ul nu prea se va mai auzi, dar desigur daca ai altfel de pedala ce nu necesita asa ceva dupa ea.... nasol.

 

Varianta cu pus in Lehle type switcher/loop uneori scoate pop-ul(acum regret ca nu am testat produsele lor mai atent cand am avut ocazia)

Link to comment
Share on other sites

Mda, si pe mine m-a surprins... Dar se intampla, asa cum am spus, INCLUSIV cu wah-ul nealimentat !!!!

Sincer, nu stiu daca e chiar schema aia. O sa verific acasa. Insa sigur e true bypass. Oricum, asa cum e schema acolo nu mi se pare un true bypass. Doar bypass, pentru ca daca nu se intrerupe traseul de input de pe PCB, chitara va vedea intrarea buffer-ului in permanenta. Asta ca idee...

Pedala a avut initial un spdt, foarte tacut, iar acum am montat un 3pdt ca sa pot monta si un LED. Treaba functioneaza, .... dar face POC :)

Link to comment
Share on other sites

Mda, si pe mine m-a surprins... Dar se intampla, asa cum am spus, INCLUSIV cu wah-ul nealimentat !!!!

Sincer, nu stiu daca e chiar schema aia. O sa verific acasa. Insa sigur e true bypass. Oricum, asa cum e schema acolo nu mi se pare un true bypass. Doar bypass, pentru ca daca nu se intrerupe traseul de input de pe PCB, chitara va vedea intrarea buffer-ului in permanenta. Asta ca idee...

Pedala a avut initial un spdt, foarte tacut, iar acum am montat un 3pdt ca sa pot monta si un LED. Treaba functioneaza, .... dar face POC :)

 

cred ca vroiam sa postez asta, fara buffer http://www.wah-wah.co.uk/effects/tb4b.png , ma rog

 

ai incercat fara led?

Link to comment
Share on other sites

Pai da, un CGB-95 nu e true-bypass, de aia Razvan n-a dat peste CGB-95-uri care sa faca poc. E "half assed bypass" :), vezi aici: http://stinkfoot.se/archives/501

 

N-are treaba LED-ul, acum e true-bypass, bine ai venit in club, bucura-te de poc. :)

 

eu aveam dpdt in wah-ul jh-1 wired for true bypass,(schimbasem acel spdt), si mergea bypassed cu bateria scoasa cand era off ... poate imi scapa mie ceva, dar NU aveam poc si nici input buffer. (imi pare rau ca am dat pedala)

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

spdt1.gif

Daca-i legat asa, desi merge cu bateria scoasa cand ii pe off, nu-i true bypas.

 

da , stiu, asa au si dod-urile 250 stock si mxr phase 100

 

Am la 3 pedale 3pdt(pus de mine) si nu face pop, oare ca-s puse in loop-ul unui NS-2?

asta am observat si eu la ns-2 :D

 

 

______________________________________________________________________________

 

dar pana la urma, chiar nu exista nici o alta metoda de a scapa de acel pop? :( de exemplu eu am asta la mosfet boosteru din warlock, e enervant cand il pun on, face un poc muy grande :lol:

xweetok_baby_cry.gif

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

cred ca vroiam sa postez asta, fara buffer http://www.wah-wah.co.uk/effects/tb4b.png , ma rog

 

ai incercat fara led?

 

nu, nu-i legat asa, dar SIGUR e true bypass. o sa incerc azi sa-l leg si asa ca n-am ce sa pierd.... :)

 

cica ar exista metodele descrise de overdrive, pentru a scapa de "poc" . cea cu ldr mie nu mi-a mers, dar nu cred ca din cauza ca e gresita ideea.

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.