www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

care sunt "cheep wood"-urile


dani
 Share

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Mike L. Angelo

Basswood nu este in nici un caz cheap wood. Este de altfel un lemn foarte versatil si folosit la chitari high end (Joe Satriani, Steve Vai, Paul Gilbert).

 

Sincer cred ca doar agathis-ul poate fi considerat cheap wood, restul chiar daca sunt ieftine avand un sunet mai mult sau mai putin specific (ash este destul de ieftin dar totusi este folosit la multe Telecastere scumpe).

 

Iar alder-ul nu cred ca poate fi considerat cheap wood fiind folosit la Stratocastere si la o foarte mare parte din Jackson-uri (inclusiv Custom Shop).

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Basswood nu prea poate fi numit slab. EVH are chitara/chitarele din basswood.

 

As adauga si chesswood. Si in general orice poarta denumirea generica de 'tonewood'.

basswood se gaseste in romania(eventual o traducere)

Link to comment
Share on other sites

Basswood nu este in nici un caz cheap wood. Este de altfel un lemn foarte versatil si folosit la chitari high end (Joe Satriani, Steve Vai, Paul Gilbert).

 

Sincer cred ca doar agathis-ul poate fi considerat cheap wood, restul chiar daca sunt ieftine avand un sunet mai mult sau mai putin specific (ash este destul de ieftin dar totusi este folosit la multe Telecastere scumpe).

 

Iar alder-ul nu cred ca poate fi considerat cheap wood fiind folosit la Stratocastere si la o foarte mare parte din Jackson-uri (inclusiv Custom Shop).

ash-ul (frasin) nu este de loc un lemn ieftin, din contra, atunci cand a aparut penuria de lemne de rezonanta de calitate, prin 1990, orice chitara fabricata din ash de calitate, costa de la 1200$ in sus. ash-ul folosit in constructia chitarelor mai ieftine, dar nu foarte, este, de obicei, light ash. o alta categorie de ash mai este si swamp ash. initial, fender a folosit acest lemn in fabricarea celebrelor chitare telecaster si stratocaster. prin anii `60, datorita consistentei inegale a ash-ului recoltat, s-a considerat necesar sa fie inlocuit cu alder (arin negru american), care avea si un sunet un pic mai dulce. obsevati insa, ca si in prezent, acelasi model de stratocaster vintage `57 reissue, de ex., costa cu 100-150$ mai scump dace este construit din ash, in loc de alder si asta tocmai din cauza ca ash-ul de calitate a devenit tot mai rar.

basswood-ul este si el un bun lemn de rezonanta si este destul de usor dar este un lemn moale, deci mai dificil d.p.d.v. al rezistentei mecanice. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Behringer este un exemplu viu :)

am o intrebare in legatura cu faza asta am luat vopseaua de pe un behringer si am dat de fibra lemnoasa nu de placaj...sigur is facute toate din placaj

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

am citit pe undeva un topic in engleza care spunea ca unele doze un se aud calumea pe "cheep wood"...lemn de proasta calitate...care sunt tipurile de lemn care intra in categoria asta?

dani vrei sa-ti faci un corp singur? ....daca da da un pm ca de mult vreau si eu sa ma apuc de o faza deasta

Link to comment
Share on other sites

dani vrei sa-ti faci un corp singur? ....daca da da un pm ca de mult vreau si eu sa ma apuc de o faza deasta

Nu te-as sfatui...Am un prieten care s-a chinuit mai bine de o luna cu taieri, shlefuiri inclusiv vopsit cat mai de calitate, si la sfarsit suna ca shlapu' si asta cu doze destul de bune.Da' el era nevoit fiind stangagi pana si-a comandat chitara pe stanga. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Nu te-as sfatui...Am un prieten care s-a chinuit mai bine de o luna cu taieri, shlefuiri inclusiv vopsit cat mai de calitate, si la sfarsit suna ca shlapu' si asta cu doze destul de bune.Da' el era nevoit fiind stangagi pana si-a comandat chitara pe stanga. :)

corpul nui mare branza prietenul tau sa chinuit o luna ca probabil nu avea sculele necasa fac rost de pendular ..slefuitot ...smirghel de granulatie de la120...300..si 900 final ...ca sati iasa ceva misto trebuie sa vezi si ce lemn folosesti ...is destul de documentat in legattura cu problema .....acuma sa vad de materiale in special lemnul

 

a si ca finish il acopar foar cu lac (is inebunit dupa textura lemnului)

Link to comment
Share on other sites

corpul nui mare branza prietenul tau sa chinuit o luna ca probabil nu avea sculele necasa fac rost de pendular ..slefuitot ...smirghel de granulatie de la120...300..si 900 final ...ca sati iasa ceva misto trebuie sa vezi si ce lemn folosesti ...is destul de documentat in legattura cu problema .....acuma sa vad de materiale in special lemnul

 

a si ca finish il acopar foar cu lac (is inebunit dupa textura lemnului)

OK, daca zici ca stii sa faci asa ceva sau ai mai facut poate ca iese ceva...Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

OK, daca zici ca stii sa faci asa ceva sau ai mai facut poate ca iese ceva...Good luck!

multumesc.....mai geu cu vopseaua ca dau grund cu tona s dupaia vopsea si lac

Link to comment
Share on other sites

basswood = tei

 

basswood ceva " tei alb " ,

Masa corpului da rezonanta proprie a instrumentului .cu fiecare tip de lemn va suna altfel .

Chiar se cauta unele editii fabricate dintr-un anumit tip de lemn din anumita perioada si loc .

 

Ce intelegi prin ton "BUN" ??

 

Depinde de ce vrei sa canti cu o chitara,

Ptr metale ,trasch , etc unde totul este distorsionat poti folosi cele mai proaste chitare ca nu conteaza,.

 

Tonul original nu mai are nimic cu cel final ( procesat) , folosind doze tip humbucker ieftine este super destul.

Sustain nu ai nevoie , din contra se foloseste noise gate si gate , apoi compresor /expandor distorsionator ,si iarasi gate cu EQ inainte si dupa ,+reverb,Ca sa ai tonul bogat "puternic" si sa al si poti stapani dupa asa o amplificare mare.Sa se opreasca sunetul cand estompezi ..etc

Dozele Humbucker scumpe si calitative ar trebui sa nu decoloreze cu nimica tonul , cea ce este imposibil dar sa fie totusi mai aproape de tonul dat de " corp+coarda".

Aceste doze scumpe sunt pentru cantat "clean" fara nici o distorsiune si cu efecte cat mai putine , auzi asemenea ton la uni chitaristi de Jazz .

Anumite tipuri de doze cu un corp anume si distorsionator sau DSP tot anume are "tonul" cel mai "bun", deci o combinatie fericita de banda de trecere si atenuari dau "tonul " cel mai bun,

 

TON nu inseamna numai timbrul dat de instrument este vorba de toate caracteristicile de formare a tonului natural fara efecte , atac+dinamica, banda de frecvente, sustain .

 

Sa nu uitam ca 50% cel putin CORZILE dau "tonul"

Link to comment
Share on other sites

 

Ptr metale ,trasch , etc unde totul este distorsionat poti folosi cele mai proaste chitare ca nu conteaza,.

 

 

Dozele active au cea mai buna reputatie pentru a "salva" :) o chitala de cea mai proasta calitate. Mai stiu un forumist care e foarte fericit cu o chitara nu low end ci ABISSAL LOW END cu doze active. Recunosc ca la metale te mai salveaza un pic .... dar depinde si de ce metale vrei sa canti!!!

 

Oricum cu un lemn bun + doze adecvate nu ai cum sa dai gres !!!!

Link to comment
Share on other sites

Dozele active au cea mai buna reputatie pentru a "salva" :) o chitala de cea mai proasta calitate. Mai stiu un forumist care e foarte fericit cu o chitara nu low end ci ABISSAL LOW END cu doze active. Recunosc ca la metale te mai salveaza un pic .... dar depinde si de ce metale vrei sa canti!!!

 

Oricum cu un lemn bun + doze adecvate nu ai cum sa dai gres !!!!

 

Comentezi mult si prost. Bucura-te de Grosmann-ul tau Abissal High End si lasa pe altii sa cante pe ce vor.

Link to comment
Share on other sites

Comentezi mult si prost. Bucura-te de Grosmann-ul tau Abissal High End si lasa pe altii sa cante pe ce vor.

 

1. Nu am precizat absolut nimic despre chitara mea. Nici nu am mentionat-o.

2. Am mai inceput odata discutia asta, si din cate tin io minte nu mi-ai dat nici un argument.

3. Am cantat pe 2 chitari din agathis inainte sa imi cumpar Grosmannu .... si m-au lasat rece ...... SUNT SI REGHINURI mai bune decat chitarile din agathis(comparatia o fac la aceleasi doze +amp etc). Concluzia e ca cum treci agathisu pe clean ...... ihhhh!!! Ca sa nu zic de grosmann ... da la banii cu care imi iau un ABISAL LOW END de la ESP sau BCRICH iti iei chiar un Stagg, unde macar ai LEMN DE INSTRUMENTE MUZICALE. Daca esti drujbar calitatea lemnului e insignifianta ... stiu ca am fost si io odata unu.

4. Chitara mea este cel mai ieftin grosmann. Cu o schimare de doze. Nu este modelul "ABISSAL HIGH END".

5. Scopul chitarii din agathis este ca Taticu sa nu dea $$$$ pe scule si sa afle ca fiu s-a lasat de chitara si vrea tobe. Este o chitara de incepatori .... pe care sa inveti un pic, si daca te tii de treaba sa-ti iei o scula, problema e ca romanu nu-si permite o Chitara din agathis ("I'm too poor to afford cheap chlotes :) ") romanului ii trebuie ceva bun din prima sau macar mediu, PENTRU CA NU-SI PERMITE SA DEA BANII PE CHINEZARII.

6.Nu mai are rost sa incep din nou cu motivele social-economice pt care o chitara din BRAD e proasta, ca o sa fiu acuzat ca fac crossposting....

7.Numa de bine ....

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

1. Nu am precizat absolut nimic despre chitara mea. Nici nu am mentionat-o.

2. Am mai inceput odata discutia asta, si din cate tin io minte nu mi-ai dat nici un argument.

3. Am cantat pe 2 chitari din agathis inainte sa imi cumpar Grosmannu .... si m-au lasat rece ...... SUNT SI REGHINURI mai bune decat chitarile din agathis(comparatia o fac la aceleasi doze +amp etc).

 

Te rog adu tu un Reghin si eu vin cu chitara mea si facem comparatia.

 

 

Concluzia e ca cum treci agathisu pe clean ...... ihhhh!!!

 

Asta e concluzia ta. Nu e universala.

 

Ca sa nu zic de grosmann ... da la banii cu care imi iau un ABISAL LOW END de la ESP sau BCRICH iti iei chiar un Stagg, unde macar ai LEMN DE INSTRUMENTE MUZICALE. Daca esti drujbar calitatea lemnului e insignifianta ... stiu ca am fost si io odata unu.

 

Intelege odata ca lemnul nu da 100% tonul chitarei. Mai conteaza si alte materiale si calitatea lucrarii si mai important, cine canta pe chitara respectiva.

 

4. Chitara mea este cel mai ieftin grosmann. Cu o schimare de doze. Nu este modelul "ABISSAL HIGH END".

 

Vorbeam de sunet si nu de preturi.

 

5. Scopul chitarii din agathis este ca Taticu sa nu dea $$$$ pe scule si sa afle ca fiu s-a lasat de chitara si vrea tobe. Este o chitara de incepatori .... pe care sa inveti un pic, si daca te tii de treaba sa-ti iei o scula, problema e ca romanu nu-si permite o Chitara din agathis ("I'm too poor to afford cheap chlotes :) ") romanului ii trebuie ceva bun din prima sau macar mediu, PENTRU CA NU-SI PERMITE SA DEA BANII PE CHINEZARII.

 

Daca taticul nu vrea sa dea $$$$$ pe scule nu cred ca da 600$ pe un LTD din agathis, poate sa ia un Ibanez de 150 $. Si apropo de chinezarii, stii cumva de unde provin piesele de pe Grosmannul tau ?

 

6.Nu mai are rost sa incep din nou cu motivele social-economice pt care o chitara din BRAD e proasta, ca o sa fiu acuzat ca fac crossposting....

7.Numa de bine ....

Link to comment
Share on other sites

Se lasa urat sa inteleg .....

 

"Te rog adu tu un Reghin si eu vin cu chitara mea si facem comparatia."

Io cand am facut comparatia am folosit un reghin de export aka ala la 7 mil si le-am testat pe acelasi Humbucker + amp.

 

"Asta e concluzia ta. Nu e universala."

Intreaba-i si pe aia cu urechea mai fina de pe forum daca nu ma crezi.

 

"

Intelege odata ca lemnul nu da 100% tonul chitarei. Mai conteaza si alte materiale si calitatea lucrarii si mai important, cine canta pe chitara respectiva."

Recunosc ca poti ridica sala in picioare si cu un Bergenbier dak esti bazat, dar LEMNUL CONTEAZA MULT! + zi-mi tu mie o vedeta care canta pe Agathis si fac cinste :)

 

 

"Vorbeam de sunet si nu de preturi."

Vorbei de pret.

 

"Daca taticul nu vrea sa dea $$$$$ pe scule nu cred ca da 600$ pe un LTD din agathis, poate sa ia un Ibanez de 150 $. Si apropo de chinezarii, stii cumva de unde provin piesele de pe Grosmannul tau ?"

Daca taticu da 600 de coco pe un brad... are probleme(zi-mi si mie care-s avantajele agathisului fata de lemnele consacrate ca ma exasperezi.) La aia 600 de coco poti sa iei SCULA!

 

Stiu de unde provin piesele ... adica pragusul potentiometrele si pickguardu .... si credema acolo se fac si la ai mai mari.

 

Si io tot nu inteleg ce aveti cu chitara mea, io nici nu am mentionat-o CARCOTASILOR !!! Nu am spus ia-ti Grosmann si nu LTD .... am spus nu-ti lua chitara din AGATHIS!

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

 

 

Si io tot nu inteleg ce aveti cu chitara mea, io nici nu am mentionat-o CARCOTASILOR !!! Nu am spus ia-ti Grosmann si nu LTD .... am spus nu-ti lua chitara din AGATHIS!

 

Dozele active au cea mai buna reputatie pentru a "salva" biglaff.gif o chitala de cea mai proasta calitate. Mai stiu un forumist care e foarte fericit cu o chitara nu low end ci ABISSAL LOW END cu doze active. Recunosc ca la metale te mai salveaza un pic .... dar depinde si de ce metale vrei sa canti!!!

 

Nu mentionezi chitara ta dar stii sa comentezi de ale altora. Vezi-ti de treaba si mai usor cu referiri la anumiti useri. Canta tu pe chitara ta si eu pe a mea si las-o asa.

Link to comment
Share on other sites

Dude, io n-am nimic cu tine, apropo ai cumva un LTD(agathis)+ doze active ? aparent da. Poti canta la ce vrei tu. NU MA INTERESEAZA, nu doresc sa-ti bag nici o maraca de chitari pe gat!! Doar imi exprim opinia, dar spre deosebire de altii mi-o si argumentez. Threadul se cheama "cheAp woods". Si oricum ai invarti-o agathisul este un CHEAP WOOD. Nu vorbesc in necunostinta de cauza... am cantat pe chitari din agathis. In schimb tu vorbesti de chitara mea cu toate ca nu ai pus niciodata mana pe una....

 

Sincer cand am spus ca mai stiu pe unu de pe forum NU MA REFEREAM LA TINE !!!! fiecare are chichitele lui.Cum probabil tu esti super fan ESP dar nu ti-ai permis decat modelul din agathis(doar o presupunere), io am alta chichita pe primu motor/masina pe care mi-o iau am sa scriu "HERE BE DRAGONS".

 

Nu am facut decat o mini recenzie la acest lemn, si credema dak era agathisu asa de ridicat in slavi il intalneam si la modelele mai scumpe, si chiar si la alte firme, de etc Fender, Gibson, care lucreaza doar cu lemn de calitate.

 

Numa de bine, si corzi intinse!! important e ca tie sa-ti placa chitara si sa nu arunce publicu cu rosii :) NU SUNT UN SNOB.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu mai stiu altii pe forum cu LTD din agathis si EMG-uri active.

Nu sunt fan ESP si imi permiteam si alte modele. Chitara am incercat-o

dupa ce am fost in 3 magazine in St.Louis si am incercat Epiphone, Schecter, Jackson, Ibanez, Hamer si inca altele.

Nu am spus nicaieri ca agathis e lemn de calitate in schimb tu ai spus ca stii un user cu o chitara abyssal low end de cea mai proasta calitate...doar pentru ca e facuta din agathis.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.