www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

care sunt "cheep wood"-urile


dani
 Share

Recommended Posts

plywood(care nici nu e wood), birchwood, agathis.cam astea ar fi, restu sunt mai mult sau mai putin bune(superioare) asta si in functie de gusturi

dincele cele ce merita mentionate ca superioare ar fi(pentru copuri de gtra si gaturi :

mahonul(mahogany), arinul(alder),artar(maple), frasinul(ash), "tei"(basswood) si mai sunt...

pt tastiera: abanos(ebony) , artar(maple) ,"lemn de trandafir" (rosewood).

ai grija cu lemnul de trandafir........sa nu se duca lumea sa taie trandafirii din gradini........e vorba de palisandru, si (cel putin asa am citit eu) ii zic americanii rosewood k miroase a trandafir cand il tai.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pe langa tipul lemnului mai conteaza originea lui ,vechime, gradul de uscare , densitatea si alte lucruri care tin de starea sa fizica. Nu e suficient sa fie din "alea bune".

 

 

DA

 

avem un bustean frumos , si din el se debiteaza scanduri ,conteaza care din scanduri ajunge sa fie chitara .

 

unele sunt mai scumpe unele mai ieftine in functie de cum "stau" fibrele lemnului. Nu o sa faca o chitara din partea lemnoasa care e perfecta pentru mobila stil unde castiga o avere ..se face chitara din partile mai ieftine , mai ales daca este vopsita chitara si nu se vede lemnul .Dar "firma" reclama cu lemnul exotic si rar si super bun ramane ...si ,nu au mintit , doar ca nu au precizat din ce calitate este lemnul . Si eu am o chitara cu corpul din mahon , eee , din trei bucati , e grea ..nu suna ca un GLP nu are nici acelasi sustain , dar la pretul ei e ok.

 

Asa ca din acelasi bustean poti construi chitara scumpa sau chitara ieftina , sa nu mai vorbesc ca un copac e inalt si are crengi , si noduri si scorburi etc...

 

Apoi cum e uscat , fortat sau natural , ca te trezesti ca crapa pemnul sub minunatul lac de la suprafata , sau se decijeste lacul.

 

de exemplu lemnul pe care anul trecut canta cucul no fi chiar bun ptr chitara , poate peste cativa ani.

 

Dar productia este mare si trebe chitare asa ca dai inainte cu ce lemn avem , un pic mai ieftin si cu mult castig.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.