www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dan Iliescu


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

Guest claxonn

Cu acest nou topic vreeau sa lansez o discutie despre Dan Iliescu.

 

 

 

De mult am o dilema.. Imi place super-tare cum canta Dan Iliescu (Timpuri Noi). Este doar o impresie facuta in concerte sau tipul chiar se stie? Mie mi-a lasat impresia ca este unul din cei mai buni chitaristi din Romania. Gresesc?

 

Este deasemenea compozitorul principal al trupei si ma gandesc ca nu degeaba.. right?

 

Cine il cunoaste, cine a luat ore de la el sau cine are ceva de spus legat de acest subiect... be my guest!

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
foarte bine ca s-a lasat dreaq de baut, ca nu mai putea tine mana pe ghitara de cat de rau ii tremura...

 

Hmm.. nu stiam .. m-a cam dezamagit la faza asta... anyway.. bine ca s-a lasat.

Link to comment
Share on other sites

Eu am autograf de la Dan Iliescu :)

 

La ultimul concert pe care l-am vazut rigul lui era cam asa :

 

Chitara Fender Stratocaster cu Floyd Rose (probabil ceva model japonez dar nu bag mana in foc)

Rocktron Chameleon controlat de un pedalier Art + un Boss Octaver si parca inca ceva dar am uitat ce, foarte posibil sa fie tot o pedala

Amp custom made by Dan Panaitescu

Boxa Marshall 4x12" (probabil un 1960B)

Link to comment
Share on other sites

Eu am autograf de la Dan Iliescu :)

 

La ultimul concert pe care l-am vazut rigul lui era cam asa :

 

Chitara Fender Stratocaster cu Floyd Rose (probabil ceva model japonez dar nu bag mana in foc)

Rocktron Chameleon controlat de un pedalier Art + un Boss Octaver si parca inca ceva dar am uitat ce, foarte posibil sa fie tot o pedala

Amp custom made by Dan Panaitescu

Boxa Marshall 4x12" (probabil un 1960B)

fenderul stratocaster este cu floyd rose dar este american. este din prima serie echipata cu floyd rose si cu humbucker la bridge (PAF). intre timp a fost scos din fabricatie. chitara a fost cumparata si adusa din state de sorin sfarlea (producator executiv la timpuri noi/de regiune superior). cred ca stiu de unde vine impresia de fabricatie japoneza. s-a fabricat prima data acolo dar aveau vibratoare khaler. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

fenderul stratocaster este cu floyd rose dar este american. este din prima serie echipata cu floyd rose si cu humbucker la bridge (PAF). intre timp a fost scos din fabricatie. chitara a fost cumparata si adusa din state de sorin sfarlea (producator executiv la timpuri noi/de regiune superoir). cred ca stiu de unde vine impresia de fabricatie japoneza. s-a fabricat prima data acolo dar aveau vibratoare khaler. :)

multam pentru informatie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mda.E si asta ceva dar as inclina mai mult spre Petru Gavrila,fost chitarist la Luna Amara.Am ascultat o chestie inregistrata de el dar care nu cred k se mai poate gasi.O avea un coleg de`al meu.Genul tipic Steve Vai cu ceva Andy Timmons....nu imi imaginam ca se poate canta in halul ala si in romania.deh.atat mi`a ramas in minte...track 9...flawless...PACAT ca si pe asta l`a luat valu` (de bautura).E ca si cum ai sterge urmele in jurul tau.Asta face el.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Mda.E si asta ceva dar as inclina mai mult spre Petru Gavrila,fost chitarist la Luna Amara.Am ascultat o chestie inregistrata de el dar care nu cred k se mai poate gasi.O avea un coleg de`al meu.Genul tipic Steve Vai cu ceva Andy Timmons....nu imi imaginam ca se poate canta in halul ala si in romania.deh.atat mi`a ramas in minte...track 9...flawless...PACAT ca si pe asta l`a luat valu` (de bautura).E ca si cum ai sterge urmele in jurul tau.Asta face el.

 

And yor point is ??? Daca nu ai vazut... topicul asta se refera strict la Dan Iliescu si nu e un voting pentru cine e mai tare...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest insomn

da....Dan Iliescu e un chitarist bunicel cu un show extraordinar pe scena....sa nu exageram ,nu e chiar in top 5 ,sunt chitaristi mult mai buni dar nu asta conteaza,cine e mai tare ,mi se pare o prostie,important e ca Dan Iliescu e un bun chitarist,compozitor si showman.

Link to comment
Share on other sites

Guest Iliescu

In sfarsit se vorbeste de Dan Iliescu. Eu tot ce pot sa va zic e ca tipu e un mare chitarist. Am de la el vreo 3 pene, cateva autografe si cateva ore de stat la masa. Cine zice ca s-a lasat de baut ... doar zice, sa nu mai avansam in discutii ca oricum nu asta conteaza. Tipu', recunosc, nu e un chitarist cu o tehnica debordanta, nici nu e important aspectul asta prea mult. Omu e chitarist. E creativ, e open minded, face show si a stiut f bine sa-si defineasca silul Dan Iliescu in muzica romaneasca (nu multi au reusit asta, se incadreaza in aceeasi categorie George Patranoiu, alt monstru al chitarii). La unltimul concert tipu m-a lasat masca cu cata scularaie a venit dupa el. Pe langa Stratul lui cu floyd, boss gt-8, talkbox rocktron, un splitter pt talkbox, inca o pedala roland folosita ca secundara pentr gt-8 cred, si inca vreo cateva cutiute pe-acolo, mai avea in spate un ditai rack-ul plin de efecte care mai de care mai periculoase (compresoare si alte nebunii) toate comandate prin midi de gt-8. Tin sa mentionez ca cabinetul era preluat de 3 microfoane. De-a dreptul incredibila dotarea lu' Iliescu. Ce-i drept suna belea rau de tot !

Acum asteptam cu interes noul album Timpuri Noi, care sincer sper sa nu se lase cu nimic mai prejos decat precedentele :)

 

Salutare !!!

 

P.S. Sunt Terente, intereseaz'un teren ?! :) (tot Iliescu a facut-o si p'asta)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Cosule, cand am vazut titlul topicului, chiar vroiam sa dau link de la ultimul concert la care i-am vazut ( http://kiko.fototarget.ro/?p=29 ) :) . Artanu nu a fost in apele lui, insa Dan a facut tot spectacolul. Mie imi place f mult, orice ar zice unii. E dibaci, cum se zice. Cat despre efect, era un ART X-15 Ultrafoot. GT-8-ul sigur nu era al lui George P. ?

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Cosule, cand am vazut titlul topicului, chiar vroiam sa dau link de la ultimul concert la care i-am vazut ( http://kiko.fototarget.ro/?p=29 ) :) . Artanu nu a fost in apele lui, insa Dan a facut tot spectacolul. Mie imi place f mult, orice ar zice unii. E dibaci, cum se zice. Cat despre efect, era un ART X-15 Ultrafoot. GT-8-ul sigur nu era al lui George P. ?

Am fost la concertul din poze si e foarte foarte posibil sa ne fi vazut. Eram plantat in dreapta scenei in primul rand, pe langa fatuca aia in albastru :)

Excelente poze!

Link to comment
Share on other sites

talkbox:

Sunetul chitarii este transmis prin acel tub. Tubul se baga in gura si gura se apropie de un microfon. Astfel prin miscarea gurii se obtine o modulatie a sunetului care apoi este amplificata de PA. Exemple: Bon Jovi "Livin on a prayer" Pink Floyd - nu stiu cum se cheama ceva de genul "Talk to me", Foo Fighters "Generator". Cel mai cunoscut este Peter Frampton, pe care recunosc ca nu l-am ascultat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cosule, cand am vazut titlul topicului, chiar vroiam sa dau link de la ultimul concert la care i-am vazut ( http://kiko.fototarget.ro/?p=29 ) :) . Artanu nu a fost in apele lui, insa Dan a facut tot spectacolul. Mie imi place f mult, orice ar zice unii. E dibaci, cum se zice. Cat despre efect, era un ART X-15 Ultrafoot. GT-8-ul sigur nu era al lui George P. ?

 

 

Gt-8-ul nu e al lui George. El are un GT-5.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 6 months later...
Guest the-mountain-song

in momentul de fata, dan iliescu nu mai foloseste chestii digitale, procesoare si alte basini, ci doar un head stereo facut de maestrul Panaitescu (si care suna mai bine decat orice amp pe care am cantat vreodata)...referitor la album cosule, daca vrei neaparat legal nu stiu, dar iti pot face rost de el direct de la dan daca vrei, da-mi tu un PM...salutare..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am vazut timpuri noi la soni in vama; si pot sa zic k acest kitarist e printre putinii din romania care te surprinde cu ceva special si sunetul pe care-l scoate din kitara e diferit de ce auzi pe la toto kitaristii astia buni din tzara..

 

asta imi place k se desprinde total de ceea ce inseamna pentru multi kitarist bun.. e diferit si asta il face mult mai bun!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.