www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Dunlop Dc Brick


GrP
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Am o problema cu DC Brick. Daca pun toate pedalele inainte de amp sau toate in effects loop nu exista nicio problema. Dar daca pun pedale si inainte de amp si in effects loop, apare un hum foarte deranjant. Se poate face ceva? Mentionez ca amplificatorul folosit e un Peavey 5150.

Link to comment
Share on other sites

Ai perfecta dreptate Mihai. Sau poti modifica cablurile de legatura intre pedale, cu masa legata numai intr-un capat, asta pentru ca(,)cablurile de alimentare ale DcBrick-ului sunt turnate si poate nu-i dispus sa le "strice" in eventuala unei revanzari(ceea ce recomand - vanzarea :) ). Ideea ii sa scapi de buclele de masa.

Eu am recomandat schimbarea sursei fiind mai comod si mai bine dpdv calitativ(un BBE ii cu 10Euro mai scump decat Dunlop-ul si nu se compara). DcBrick-ul mi se pare o gluma proasta, ar trebui luat la suturi in c*r ala ce-a inventat-o. :D

Sau poti sa-ti faci o sursa cu iesirile izolate.

Link to comment
Share on other sites

Exista cabluri "unidirectionale" care au tresa de ecranaj legata doar la unul din capete .

Cu asemenea cablu faci incercari la scula care ai identificat-o ca face probleme in bucla...

 

Dar prima data incearca daca apare problema si daca alimentezi separat , si identifici in acest fel sursa de zgomot.

 

O sursa serioasa trebuie sa aiba toate iesirile separate galvanic altfel face probleme.

Se mai poate rezolva prin filtre RC pe iesirile de masa ale sursei ..dar acest lucru implica interventia in sursa si experimentari ptr o anumita configuratie ..

 

Cel mai serios lucu este sa folsesti acumulatoare separate ,cu noile acumulatoare NiMh de 2500mAh cu pierderi mici pedalele normale functioneaza cam 10 ore precis ..problema buclei de masa de obicei apare unde este gain mare deci preamplif,compresor, distors, acestea nu consuma mult ..aprox 50-70mA cu tot cu LED -uri asa ca nu-i problema cosnumul.

Problema este ca unele efecte ce consuma peste 300mA au alimentare in AC asa nu scapi de alimentarea de la retea...dar..

 

Deci cum ai scris ...inainte si ....in Effect Loop

 

Logica ce spune...

 

cele inainte de amp alimentezi cu o surs ...cele din Loop-ul statiei cu alta sursa.

 

Se poate incerca cu filtre RC la masa catre efectele din fata amplifului ...dar ..trebuie umblat in sursa ...si se cam copmplica treaba daca nu este loc ..30-40 Ohm si 100-200 uF ar trebui sa "opreasca " zgomotul.

 

Alta treba ar fi ca masa de la Loop sa nu fie legata la efecte ...numai firul cald ,iar masa efectelor si al tresei de la cablu sa se lege experimental la masa sursei sau la sasiul statiei ,,chiar si aici cautand locul cu zgomotul cel mai redus..poate ar fi necesar sa se lege tresa la masa pe punctul "zero" la condensatoarele de filtraj din statie ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Și eu la cablu sau mufe (daisy chain) mã refeream sã intervinã, nu la unitatea în sine. Se poate pune un întrerupãtor pe fir pentru ground lift, e absolut banal, nici nu-ți trebuie pistol de lipit.

Dacã vrei totuși sã schimbi sursa uite superofertã: http://www.musicstore.de/en_EN/ROL/Fame-DCT-200-Multi-Power-Supply-/art-GIT0019066-000

Toate ieșirile sunt stabilizate, protejate și izolate galvanic. Poți înseria douã de 9 V pentru a obține 18 V.

Link to comment
Share on other sites

Merci fain pentru raspunsuri, baieti.

 

Cred ca deocamdata o sa tin doar wah-ul in afara fx loop-ului alimentat separat pana adun bani de un Custom Audio Electronics Power System, sau mai cumpar un Voodoo Lab ISO 5. Momentan am 3 pedale de 9v si 2 de 18v. La toamna imi mai vin 3 pedale de 9v din state, si posibil una de 18v. In afara de astea mai am de gand sa-mi cumpar cateva, dar inca nu sunt decis, si nici buzunarul nu-mi este. Asa ca s-ar putea sa nu-mi ajunga oricum DC Brick-ul.

 

Cum as putea elimina o bucla de masa(sau sa fac "ground lift") si cum as putea modifica un cablu de alimentare?

 

De CAE Power System ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Merci fain pentru raspunsuri, baieti.

 

Cred ca deocamdata o sa tin doar wah-ul in afara fx loop-ului alimentat separat pana adun bani de un Custom Audio Electronics Power System, sau mai cumpar un Voodoo Lab ISO 5. Momentan am 3 pedale de 9v si 2 de 18v. La toamna imi mai vin 3 pedale de 9v din state, si posibil una de 18v. In afara de astea mai am de gand sa-mi cumpar cateva, dar inca nu sunt decis, si nici buzunarul nu-mi este. Asa ca s-ar putea sa nu-mi ajunga oricum DC Brick-ul.

 

Cum as putea elimina o bucla de masa(sau sa fac "ground lift") si cum as putea modifica un cablu de alimentare?

 

De CAE Power System ce parere aveti?

 

Cate pedale ai inainte de statie ?

Acestea le alimentezi din alta sursa si ai terminat . Oricum cu atatea pedale ai nevoie de inca ceva surse .

Poate acest efecte din fata statiei au rejectie suficienta ca sa poti folosi o singura sursa si sa le alimentezi pe toate cu masa comuna .

Deci o surs cu mai multe "iesiri" cabluri legate in paralel pe aceiasi iesire , eventual un filtru RC in plus pe fiecere pereche de fire , dar de obicei nu este nevoie.

 

Gandeste-te ca un mixer intreg cu de toate functioneaza de la o singura sursa !

Link to comment
Share on other sites

De CAE Power System ce parere aveti?

N-ar trebui să coste mai mult de 200 lei un alimentator pentru pedale!

Cu 200 lei poți cumpăra o sursă de PC de 700 W, și acestea trebuie să adere la standarde riguroase! Sunt absolut ridicole prețurile echipamentelor pentru chitariști.

 

 

s-ar putea sa nu-mi ajunga oricum DC Brick-ul

Cât naiba poa' să consume pedalele ălea? :) (18 * 625) + (9 * 375) = 14,6 W (atât poți scoate din DC Brick).

 

Poți cumpăra alimentatorul acela de la Fame sau poți apela la cineva să-ți facă unul precis pentru nevoile tale. În orice caz ieși mai ieftin și calitatea e aceeași.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Asa-i fara sa modifici cablurile de alimentare:

post-321-0-22060500-1310312193_thumb.jpg

 

Si in varianta ca vrei sa modifici cablurile de alimentare tai masa din fiecare cablu mai putin unul(oricare).

 

ATENTIE!!!! sunt pedale la care (-) din alimentare nu-i identic cu masa!!!!!!!!! caz in care-i posibil sa "trosnesti" pedala daca faci modificarile de mai sus, dar in acest caz nu-i nevoie de modificari pt. ca nu se face bucla de masa.

 

sper ca n-am gresit pe undeva :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Cate pedale ai inainte de statie ?

Acestea le alimentezi din alta sursa si ai terminat . Oricum cu atatea pedale ai nevoie de inca ceva surse .

Poate acest efecte din fata statiei au rejectie suficienta ca sa poti folosi o singura sursa si sa le alimentezi pe toate cu masa comuna .

Deci o surs cu mai multe "iesiri" cabluri legate in paralel pe aceiasi iesire , eventual un filtru RC in plus pe fiecere pereche de fire , dar de obicei nu este nevoie.

 

Gandeste-te ca un mixer intreg cu de toate functioneaza de la o singura sursa !

 

Pai momentan asa fac. Am DC Brick-ul cu care alimentez pedalele din FX Loop, si mai am un adaptor de 9v de 300 mA cu care alimentez pedalele din fata ampului cu un cablu de alimentare care se imparte in mai multe. Aici o sa am maxim 4 pedale: tuner, wah, si eventual compresor si phaser pe care inca nu sunt sigur ca am sa le tin in fata(le primesc doar la sfarsitul verii, atunci voi avea ocazia sa le incerc si inainte si dupa preamp, in caz ca le pun in FX Loop o sa am doar 2 pedale de alimentat separat, si asta se rezolva cu alimentatorul mentionat mai sus).

 

 

N-ar trebui sã coste mai mult de 200 lei un alimentator pentru pedale!

Cu 200 lei poți cumpãra o sursã de PC de 700 W, și acestea trebuie sã adere la standarde riguroase! Sunt absolut ridicole prețurile echipamentelor pentru chitariști.

 

 

 

Cât naiba poa' sã consume pedalele ãlea? :) (18 * 625) + (9 * 375) = 14,6 W (atât poți scoate din DC Brick).

 

Poți cumpãra alimentatorul acela de la Fame sau poți apela la cineva sã-ți facã unul precis pentru nevoile tale. În orice caz ieși mai ieftin și calitatea e aceeași.

 

Daca stau sa ma gandesc bine ai dreptate. DC Brick-ul are vreo 200 g. daca mai iau o sursa va avea si ea maxim 2-300 g. In total nu o sa depaseasca 5-600 g. Cel de la CAE costa pe la 300 de euro ce e destul de mult, si are vreo 2,5 kg. Deci as iesi mai bine cu inca o sursa de genul.

 

 

Asa-i fara sa modifici cablurile de alimentare:

post-321-0-22060500-1310312193_thumb.jpg

 

Si in varianta ca vrei sa modifici cablurile de alimentare tai masa din fiecare cablu mai putin unul(oricare).

 

ATENTIE!!!! sunt pedale la care (-) din alimentare nu-i identic cu masa!!!!!!!!! caz in care-i posibil sa "trosnesti" pedala daca faci modificarile de mai sus, dar in acest caz nu-i nevoie de modificari pt. ca nu se face bucla de masa.

 

sper ca n-am gresit pe undeva :)

 

Merci mult pentru schema. Daca exista sansa sa "trosneasca" pedala, mai bine renunt la varianta asta, avand in vedere faptul ca cea mai ieftina pedala pe care o detin costa 600 RON(in afara de tuner care e 300 RON) :lol: . Deocamdata ma descurc asa cum am scris mai sus. Daca se complica treaba, am sa incerc si varianta asta eventual.

 

Multumesc tuturor pentru raspunsurile rapide si folositoare. :respect:

 

Cu respect,

Grezer Peter.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.