www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Music Man


Recommended Posts

Salut,

 

De la o vreme am inceput sa caut un inlocuitor pentru chitara actuala (GRG270B - Jewl Blue)

si am observat ca la grosmann pretul unei chitare Music Man John Petrucci este de doar 1600 RON.

 

Intrebarea mea este urmatoarea:

 

Care este diferenta dintre chitara de aici: http://magazin.grosmann.ro/produs_detalii.php?CategorieID=24&ProdusID=214&Page=Music%20Man%20chitari%20/bassuri

si oricare dintre chitarele de aici: http://www.muzicastore.ro/Chitare/Chitara-Electrica/Music-Man/

 

Nu i-am contactat deocamdata pe cei de la site-ul grosmann dar e o diferenta enorma de pret.

 

Aveti idee de ce este asa mare diferenta de pret? Poate au facut o gresala cand au adaugat produsul? Sau este o copie mai ieftina a modelului lui JP?

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Chitara este 1600E :(

 

Dar mi-au spus ca sunt niste copii gen Squier de la Fender...

sub marca Sterling sunt facute prin Indonezia... si sunt facute dupa aceleasi specificatii ca si Music Man -urile americane.

Pot sa le aduca la comanda.

 

Am cautat ceva pe net si am dat de asta: http://www.totalmusicsource.com/products/Sterling-By-MusicMan-John-Petrucci-JP60-Guitar-w-GigBag-JP60-BKM-134796.html

 

Din cate observ... difera sistemul de tremolo.

 

Daca lemnele sunt aceleasi... eu zic ca s-ar merita sa dai $500 pe una si sa ii faci upgrade ulterior la doze.

Link to comment
Share on other sites

Si eu spun la fel.

Ori imi iau the real thing (cand o sa imi permit)... Ori ceva din ce a amintit Gojira

 

 

1600 euro EBMM JP e chilipir! Sari pe ea! rolleyes.gif

 

Glumesc, evident, pentru cã oricum ai spus cã n-ai. Dar la drept vorbind, chiar e chilipir (sau mare greșealã pe site), pentru cã prețul adevãrat cam așa e, în jurul a 3000 euro :)

 

Sterling by MM sînt niște chitare bune, din ce am mai citit eu. Utilizatorul @Shreder_DT (nu știu dacã i-am scris bine numele) are un Sterling JP50 comandat din State și e foarte mulțumit de ea. Dacã o sã facã și JP7, poate chiar o iau și eu în calcul.

 

Dezavantajul e cã nu le gãsești în România, iar la Thomann îs scumpe. Din SUA cred cã ai emoții sã comanzi, și eu aș avea.

 

Dar zice bine @Gojira, la 500 euro sînt producãtori mai experimentați, gen LTD, Epiphone, Vintage, Jackson, chiar Ibanez. Depinde ce-ți dorești.

Ibanez (și cred cã nici Jackson) nu recomand prea cãlduros la 500 euro, pentru cã plãtești mult firma. Dar Vintage, LTD și chiar și Epiphone ar fi o treabã.

 

Din nou, depinde ce-ți dorești.

 

Succes!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Adi, nu e "the real thing". E facuta de o subdiviziune a Music Man-ului. Ceva de genul Epiphone-ul lui Gibson. Oricum, pretul mi se pare exagerat la aia originala. Cel mai probabil pentru ca e signature.

 

Da, clar prețul e umflat ca mușchii lu' nenea artistu'....

Iar argumentul cã nu e the real thing îl iau în glumã :)

Link to comment
Share on other sites

Nu e gluma. Pe bune. Aia de la Grosu' e Sterling. Modelul e la Music Man e vreo 3.500 de euro, iar la Sterling 1.600 de euro.

 

A, acum am înțeles intenția postului anterior :)

Credeam cã ești ironic vrînd sã zici ceva de genul Degeaba-i Sterling dacã nu-i MM!

Acum, cã am înțeles ce voiai sã spui, aprob, nu meritã Sterling-ul 1600 euro la Grosu și nici 777 la Thomann. Dar dacã omul vrea, am mai scris, sã-l întrebe pe @Shreder_DT, el a luat-o cu cam 500 euro din State, cu tot cu transport.

Link to comment
Share on other sites

Chitara este 1600E :(

 

Dar mi-au spus ca sunt niste copii gen Squier de la Fender...

sub marca Sterling sunt facute prin Indonezia... si sunt facute dupa aceleasi specificatii ca si Music Man -urile americane.

Pot sa le aduca la comanda.

 

Am cautat ceva pe net si am dat de asta: http://www.totalmusi...BKM-134796.html

 

Din cate observ... difera sistemul de tremolo.

 

Daca lemnele sunt aceleasi... eu zic ca s-ar merita sa dai $500 pe una si sa ii faci upgrade ulterior la doze.

 

A scris omul de mai sus ce i-au spus cei de la Grossman.

Link to comment
Share on other sites

Music Man Petruci signature JPX este la 8150 ron. Diferenta este considerabila, daca compari cu pretul thomann.

 

Preturile sunt bune, avand in vedere ca Grosu este importator al marcii. Mi a exlicat frumos ca acelasi model dar Sterling este : JP60 la 2580 ron sau JP100 la 3300 lei.

Factura, garantie in RO.

Vezi ca s-a actualizat siteul, si cu modele facute in Indonezia care au un pret aproape de jumatate fata de modelele SUA, vezi si tu preturile de pe site. Sau daca ai intrebari suna la ei, ca te ajuta cu placere.

Edited by russdodo
Link to comment
Share on other sites

Asa e, am un Sterling JP50 luat de pe Musiciansfriend.com. Totul m-a costat in jur de 2100 de lei, pretul de la Grosu (daca e real) e foarte ok, fata de cel de pe Thomann. Eu sunt foarte multumit de ea, in special de grif care e foarte accesibil si rapid.

In banii astia nu stiu daca gasesti ceva de la Ibanez, ESP, Jackson, etc care sa fie mai buna ca un Sterling.

Ai putea sa te uiti si la PRS SE, tot pe acolo se invart la preturi, dar intre cele 2 nu pot face o comparatie ca nu am pus mana pe nici un PRS.

Dar cu 2000 de lei mai bine incerci sa-ti iei ceva SH.

Link to comment
Share on other sites

Scuze, am o întrebare pe lîngã subiect: cum ai comandat de la Musicians Friend, cã m-am uitat și eu și nu e România în lista de țãri unde trimit?

 

Mersi.

 

Cu Atlas express am comandat.

http://www.transporturi-sua.ro/tarife.htm

 

Totul a decurs foarte bine, in 2 saptamani a venit chitara, am ridicat-o personal de la sediul lor din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Am înțeles, mulțumesc.

 

E bun de ºtiut metoda, mie nu-mi trecuse prin cap ºi gãsisem mai multe magazine din State cu prețuri bune, dar fãrã acoperire la noi. Practic pui curierul sã-ți aducã din State, nu?

 

Mersi ºi scuze pentru off-topic.

 

Da, ei au un om in state care ia marfa si apoi o trimite in RO.

La ce preturi avem in EU, eu zic ca se merita comanda in state.

Link to comment
Share on other sites

eu am comandat de pe grinningelk si tot cu atlas am adus-o. dar plata am facut-o eu si la adresa de shipping le-am dat-o pe cea de la atlasshipping. sa faci si comanda si plata prin ei nu stiu cum e. e o firma destul de controversata, s-au tras si tepe, insa eu am avut de-a face cu ei de 2 ori si totul a fost bine, si cunosc si alta lume care a avut de-a face cu ei si din nou totul a decurs bine. vizavi de musiciansfriend vezi ca multi mai nou s-au plans de calitatea serviciilor si a produselor. daca tot te complici cu SUA cauta si la alte magazine gen grinningelk, music zoo, matts music (eu cu astea am avut de-a face, printre altele, si totul a fost ok - important e sa cauti unul cu posibilitate de plata cat mai usoara, pt ca americanii sunt foarte batuti in cap, din experienta mea, cand vine vorba despre asta), etc. uitat-te de exemplu la sectiunea dedicata dealer-ilor pe forumul mylespaul. si mai degraba uita-te la ceva mai serios second dar in stare buna.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc, @barbarossa. Oricum, în viitorul apropiat (mãcar 1 an de-acum) n-o sã fac nicio 'afacere'. Am întrebat informativ pt cã prețurile în SUA sînt majoritatea mai mici ºi oferta mai variatã decît la Thomann, de pildã. Iar în România nu sînt dealeri Schecter (cã de C-7 Custom ºi C-7 ATX Blackjack mã uitasem), iar la esound prețurile sînt cam mari.

 

În fine, sã fiu sincer, informațiile îmi folosesc pentru 'cultura generalã', chiar eram curios cum poți comanda din SUA dacã ei nu pot trimite direct.

 

Mulțumesc, deci, @barbarossa ºi @Shreder_DT ºi scuze @in-sanity :)

Link to comment
Share on other sites

Cei de la Atlas shipping au smecheriile lor ca vama sa fie cat mai mica, asta mi-au spus ei intr-un mail. Citez din mailul lor:

"plata eventualelor taxe vamale se face conform legisatiei in vigoare ,dar noi va putem ajuta ca aceste taxe sa fie cat mai reduse :))"

Eu la chitara de 550$ am platit in plus cam 100$ care au inclus tot, transport, comision, vama.

Link to comment
Share on other sites

Cei de la Atlas shipping au smecheriile lor ca vama sa fie cat mai mica, asta mi-au spus ei intr-un mail. Citez din mailul lor:

"plata eventualelor taxe vamale se face conform legisatiei in vigoare ,dar noi va putem ajuta ca aceste taxe sa fie cat mai reduse :))"

Eu la chitara de 550$ am platit in plus cam 100$ care au inclus tot, transport, comision, vama.

Cium sa faca smecherii ..odata ce produsul are pretul afisat eventual daca il cumperi cand este reducere sau promotie si i-ti da chitanta confor careia o sa platesti vama ca sa nu se ia la vama valoarea din "lista oficial aprobata"

( care poate fi mai mare sau mai mica fata de valoarea reala al obiectului.

Cei de la vama au o lista aprobata care este destul de generala .( daca nu sa schimbat moda intre timp...)

 

de ex. sa zicem ca au in lista mixer cu 16 canale la un anumit pret ...tu degeaba ai un mixer primit cadou si deci fara chitanta de cumparare ce valoreaza doar 20% din valoarea din "lista oficial aprobata" vamesul nu poate sa treaca la alt pret si vei plati vama mult mai mare decat valoreaza mixerul ieftin ...caci se ia "16 canale" si nu firma sau calitatea.

 

Tot asa poti sa platesti mai putin pe un super mixer cu 16 canale care poate costa de 100 ori mai mult .

 

Nu stiu daca vine cu chitanta cum este, caci eu am primit scule de la prietenul meu ce nu mai aveau chitantele ..deci cadou ...si am platit vama dupa "lista aprobata".

 

In orice caz a ajuns scula la dublu pret cu transport si vama ,eu am platit numai vama restul a fost cadou .

 

Daca se cumpara scula de la Tohmann iesiea cam la jumatate cheltuiala. dar cadoul este cadou prietenul a cumoparat prin internet a negociat "my price" la aprox 50 % asa ca pana la urma a fost OK si asa.

 

Intra baietii pe net in magazinele virtuale si se negociaza .

 

Problema mai mare este sa afli valoarea reala al unei scule..pe net de obicei am gasuit primul pret ce a fost cand scula era noutate ...fata de acest pret fac ei reclama ca sa vezi cat de ieftin este cu "reducere"...dar practic daca scula este depasita moral are valoarea mult sub cea ce ofera vanzatorii .

Trebuie sa fi foarte documentat si sa cunosti foarte bine miscarile de pe piata ca sa nu te pacalesti.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.