www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Albume noi


Cosu
 Share

Recommended Posts

Am ascultat atat Iommi(2000), cat si Fused(2005).Suna amandoua binisor, adica daca iti place stilul lui Iommi, sigur o sa-ti placa si albumele astea.

 

P.S.Vezi ca "se gasesc" albumele... :)

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

Europe - Secret Society

 

1. "Secret Society" (Joey Tempest) – 3:37

2. "Always the Pretenders" (Tempest / John Levén) – 3:55

3. "The Getaway Plan" (Tempest / John Norum) – 3:53

4. "Wish I Could Believe" (Tempest / Mic Michaeli) – 3:35

5. "Let the Children Play" (Tempest / Michaeli) – 4:12

6. "Human After All" (Tempest / Norum) – 4:14

7. "Love Is Not the Enemy" (Tempest / Norum) – 4:19

8. "A Mother's Son" (Tempest) – 4:49

9. "Forever Traveling" (Tempest / Michaeli) – 4:12

10. "Brave and Beautiful Soul" (Tempest) – 3:48

11. "Devil Sings the Blues" (Tempest / Michaeli) – 5:24

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Nu am vazut pe aici mentionat noul albumul Falconer, pe care revine la voce Mathias Blad!

 

Falconer - Northwinds

 

1. Northwind

2. Waltz with the Dead

3. Spirit of the Hawk

4. Legend and the Lore

5. Catch the Shadows

6. Tower of the Queen

7. Long Gone By

8. Perjury and Sanctity

9. Fairyland Fanfare

10. Himmel så trind

11. Blinded

12. Delusion

13. Home of the Knave

14. Black Tarn (instrumental)

 

-------------------------------------------------------------------------

 

@ciuci:Bineinteles!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Intre timp am ascultat si eu Trooper - Electric si parerea mea este ca s-au facut de kko tare. Daca precedentul Desant mai avea inca niste elemente de metal, asta le-a zis "Pa-pa!" si a plonjat in mediocritatea baladelor si a versurilor idioate. Au o evolutie similara cu mai varstnicii lor mentori, Iris.

 

Este in munci noul Bob Dylan - Modern Times. Nush ce e asa modern din cate am ascultat, dar e album mai bluz, nu mai folk. Va urma.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Nu este in nici o munca Modern Times. A iesit pe piata cu multa vreme in urma.

:) Daca citeai mai atent ai fi vazut ca scrie si "din cate am ascultat", deci sunt foarte constient ca a iesit pe piata. "in munci" = il ascult as we speak. Si a venit si verdictul - booooooooring.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest domnul Rig

Da, deci "Jarvis" = vazut. Boooring, parca ar fi ceva din anii '70 adus printr-o gaura de vierme in prezent. Mai puneti ceva pe masa, ceva mai satanic un pic, preferabil.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest domnul Rig
Nu stiu daca a mentionat cineva:

 

Pain of Salvation - Scarsick :)

Ce-i chestia asta? Un fel de rap-metal peste care mai face unu shred? Ah da, si din cand in cand chiar "canta" ala "the longer the spit falls" or something... vai ce ma poate enerva accentul american. :) De-asta nu prea suport DT si Tool. Nota mea: :)

 

edit: Am ajuns la piesa a patra si tot nu-mi vine sa cred cat de penal pot sa cante oamenii astia. Problema nu e neaparat la riffuri, desi si alea-s de harcor, cat vocea absolut ingrozitoare de surfer-emo-gay.

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Ok, thanks for the heads-up. Doar ca ala nu e album nou, avand o varsta de vreo 10 luni. :)

Si chestia aia cu "slabi de inger" era un fel de nudge-nudge? FYI, destul de sus in last.fm-ul meu se afla Carla Bruni.

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Ok, poate sunt off'topic pentru ca nu anunt lansarea vreunui album nou, doar aduc niste completari unei discutii de mai sus.

 

Pain Of Salvation in primul rand NU sunt rap'metal/hardcore ... sunt progressive metal. In al doilea rand NU sunt americani ... sunt suedezi. Vocea aceea de surfer emo'gay ii apartine lui Daniel Gildenlow care este o mica legenda pe scena progressive suedeza si a pus bazele trupei in 1984 la varsta de numai 11 ani alaturi de Daniel Magdic ce a parasit trupa 14 ani mai tarziu in 1998 :) Albumul Scarsick la fel ca si precedentele Pain Of Salvation este un album conceptual avand o tema urbana si astfel sound'ul este orientat spre ***core deoarece asta ii sound'ul considerat a fi urban. Inainte de a judeca o trupa asculta si albumele precedente, difera ca sound unul de altul si fiecare are o tema bine stabilita si cu un sound specific :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest domnul Rig
Ok, poate sunt off'topic pentru ca nu anunt lansarea vreunui album nou, doar aduc niste completari unei discutii de mai sus.

 

Pain Of Salvation in primul rand NU sunt rap'metal/hardcore ... sunt progressive metal. In al doilea rand NU sunt americani ... sunt suedezi. Vocea aceea de surfer emo'gay ii apartine lui Daniel Gildenlow care este o mica legenda pe scena progressive suedeza si a pus bazele trupei in 1984 la varsta de numai 11 ani alaturi de Daniel Magdic ce a parasit trupa 14 ani mai tarziu in 1998 :) Albumul Scarsick la fel ca si precedentele Pain Of Salvation este un album conceptual avand o tema urbana si astfel sound'ul este orientat spre ***core deoarece asta ii sound'ul considerat a fi urban. Inainte de a judeca o trupa asculta si albumele precedente, difera ca sound unul de altul si fiecare are o tema bine stabilita si cu un sound specific :)

In fine, eu am judecat albumul ala. Eu am o regula, daca o trupa ma impresioneaza in mod negativ, nu mai caut altceva de la ei. Altminteri, mai caut cel putin un album.

 

O fi ala legenda, dar vocea nu i-o suport, cum nu o suport nici pe a lui Akerfeldt, de ex.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest domnul Rig

Breaking news: cica album nou Firma, in curand. Ar fi bine sa fie unu tare frate, ca daca ma dezamagesc astia nici n-o sa stiu in ce sa mai cred.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
am ascultat ceva scos recent de rocca cu unu de la unu' si este execrabil. oricum, au ramas 3 ca nirvana :)

Parca a mai facut Rocca o combinatie cu nush ce digei, si in clip era una care se freca de el, chestie care am impresia ca e visul tuturor fetelor.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

De pe saitul Ensiferum...

18.01.2007

 

The new album ”Victory Songs” is completed,

except the finishing of the cover art.

 

Here is the tracklist:

 

Ad Victoriam

Blood Is The Price Of Glory

Deathbringer From The Sky

Ahti

One More Magic Potion

Wanderer

Raised By The Sword

The New Dawn

Victory Song

 

D'apai, nu stiu cum or suna astia cu mai multa influenta de la nenea Petrica, da' cand l-or scoate, and it will be soon...I will get it.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.