www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Facultate Sa Urmez?


Guest NDFun
 Share

Recommended Posts

Guest NDFun

Sunt in clasa a 12 si ma gandesc sa urmez Universitatea Maritima din Constanta (cea de pe str. Mircea cel Batran) filiera Navigatie si Transport Maritim si Fluvial. E ceva de viitor ? Eu am auzit ca se lucreaza din anul doi dar trebuie sa ai Carnetul de Marinar ( cat costa sa faci cursul ???) . Si cam ce medie generala ( minima ) ar trebui sa ai ca la sfarsitul acestor 4 ani sa te poti angaja la vreo firma de-a lor?

Link to comment
Share on other sites

:))))

De ce vrei sa iti ingreunezi viata atat de tare?? Tu iti dai seama ce munca implica chestia asta? Am un coleg de facultate al carui tata e comandant pe tanc petrolier, si pleaca si cate 8-9 luni de acasa, plus ca pana sa ajungi si tu pe un post bun, o sa muncesti o gramada.

Daca ai pile e mai usor sa avansezi, daca nu ai pile, sa fii sigur ca altii au si pleci din start cu un handicap.

Tot ce inseamna facultate de aeronautica si partea de maritim iseamna pile si relatii. Acum daca ai noroc si tatal tau e comandant/profesor pe acolo....

p.s: nu prea se uita lumea la note atunci cand iesi din facultate, se evalueaza omul pentru ca lucrezi cu el, experienta vine pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Te-ai gandit macar o singura data in viata ta la ceea ce vrei sa faci, sa ajungi, cum vezi viitorul tau? Sau esti incapabil sa gandesti si, mai ales, sa te pui undeva, in viitor? Ne intrebi pe noi? Eu ti-as sugera sa urmezi zoofilia la seral, sectia veverite, mi se pare de viitor pentru personaje lipsite de orice idee despre ele insele...

Du-te la primul magazin din colt. Daca n-ai bani, eventual la magazinul care iti da pe datorie, ca o cunosc vanzatorii pe mama. Ia niste beri. 5. 6. 12. Cate poti bea. Sau ia whiskey. Eu prefer Jack, dar estimez clar ca gusturile tale sunt altele. Cheama-ti prietena. Pune-o sa-ti spuna unde te vede, in viitor, daca tu nu esti capabil sa te decizi. Daca e incapabila sa te ajute, da-o afara, e inutila. Pune-o sa-ti spuna unde NU te vede in viitor. Daca nu are raspuns nici la intrebarea asta, da-o vecinului.

Trecem mai departe. Daca dupa o noapte petrecuta in sufletul si viata ta nu esti capabil sa-ti dai seama ce vrei sa faci, atunci mai bine nu face nimic. Sa adopti o linie de care nu esti sigur, sa devii "ceva" doar pentru a deveni "ceva" nu te va ajuta decat sa aduni o suma de frustrari care vor exploda, mai devreme sau mai tarziu.

In piata sunt locuri suficiente la descarcat saci. Nu ai probleme morale. Nu ai nevoie de pregatire. Nu ai nevoie de ganduri de viitor, mai ales daca nu le formulezi, la varsta asta fiind. Si se plateste decent. In plus, cartofii nu vor plange cand gresesti. Daca scapi sacul, il ridici...

Bafta.

PS - Lasand duritatea imaginilor deoparte, sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. Desene nu-mi place sa fac.

Edited by OratioMentis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt in clasa a 12 si ma gandesc sa urmez Universitatea Maritima din Constanta (cea de pe str. Mircea cel Batran) filiera Navigatie si Transport Maritim si Fluvial. E ceva de viitor ? Eu am auzit ca se lucreaza din anul doi dar trebuie sa ai Carnetul de Marinar ( cat costa sa faci cursul ???) . Si cam ce medie generala ( minima ) ar trebui sa ai ca la sfarsitul acestor 4 ani sa te poti angaja la vreo firma de-a lor?

 

P'aci se ocupa lumea cu muzica cantat la chitara ...

 

Pises mishto si piese luate la mishto.

 

Cumperi un Strat '62 ( sau '54) exersezi mult dupa care te poti angaja sa canti pe vapor .

 

Pana "V" pick ,corzi DAddario,chitara Strat ,amplif Fender sau Marshall ceva procesor ...aprox 4000$

mai dai ceva pe prof de chitara ,,,,si poti sa canti si din anul intai ... numa sa te tina babacu la facultate .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Greu sa fii marinar, dar daca iti place atunci e misto probabil. Tatal meu a fost marinar candva cand eram mic copil, si era plecat de-acasa luni intregi. Am impresia ca a studiat la institutul de marina din 'cta'. Mie mi-ar place sa plec intr-un voiaj. Depinde de om.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morrigan

Sunt in clasa a 12 si ma gandesc sa urmez Universitatea Maritima din Constanta (cea de pe str. Mircea cel Batran) filiera Navigatie si Transport Maritim si Fluvial. E ceva de viitor ?

 

Daca vrei sa devii presedinte asta ar fi universitatea ideala pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.