www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunt Bune Corzile D'addario?


Guest SammyZu
 Share

Recommended Posts

Guest SammyZu

Eu pe chitara am avut corzi: Ernie Ball -40 de lei .. foarte bune

Acum NU mai am bani pentru ernie ball, pana saptamana viitoare trebuie sa-mi pun corzi...

 

Am vazut corzile astea: D'Addario Corzi chitara acustica EZ920 Medium Light 85/15 -la pret de 20 lei..

 

Sunt bune, pentru o chitara electro-acustica?.. As vrea sa aflu raspunsul la aceasta intrebare..

 

A doua: dupa ce se vor duce corzile D'Addario , o sa-mi i-au unele mai scumpe.. pana acum mi-am luat ernie ball, dar luna asta o sa-mi iau D'Addario asta-i viata. Sa continui cu Ernie Ball, dupa ce o sa se duca D'Addario ?

 

Edited by SammyZu
Link to comment
Share on other sites

Guest Sammy

D'addario sunt foarte bune pentru pretul lor, dar n-o sa te tina prea mult, pe mine un set de d'addario pentru electrica ma tine aprox. 2-3 saptamani.Pe acustica am incercat doar o data, dar nici atunci nu m-a tinut prea mult.Eu iti recomand sa continui cu Ernie Ball dupa ce se duc astea, si eu numa EB folosesc si niciodata nu m-a dezamagit si cel mai important lucru e ca stau foarte bine acordate.

Edited by Sammy
Link to comment
Share on other sites

Guest SammyZu

D'addario sunt foarte bune pentru pretul lor, dar n-o sa te tina prea mult, pe mine un set de d'addario pentru electrica ma tine aprox. 2-3 saptamani.Pe acustica am incercat doar o data, dar nici atunci nu m-a tinut prea mult.Eu iti recomand sa continui cu Ernie Ball dupa ce se duc astea, si eu numa EB folosesc si niciodata nu m-a dezamagit si cel mai important lucru e ca stau foarte bine acordate.

ai perfecta dreptate... stau foarte bine acordate.. cantam la ea o saptamana si nu se dezacordau... chiar ma miram... k eu plecam mereu cu chitara.. si cand puneam tuner-ul.. toate erau acordate.. deci luna asta o sa iau d'addario.. dupa tot ernie ball :D

Ms mult, RESPECT , app pe mine EB m-au tinut 3 luni:D

Edited by SammyZu
Link to comment
Share on other sites

DADArio sunt cele mai proaste corzi pe care am cantat vreodata . Am pus un set , dupa 2 zile l-am schimbat . Tot cu dadario , care dupa vreo 4 ore deja erau cenusii .

 

Am patit si eu acelasi lucru ca si tine dar aveam un set Ernie Ball....cele de acustica chiar nu mi-au placut datorita acestei probleme(poate am nimerit eu un set prost). pt electrica sunt foarte bune

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest zkira67light

pe mine corzile de dadario ma tin si o luna si n-am treaba si cant zilnic cateva ore pe ele si cu benduri si etc se dezacordeaza la inceput da dupa un timp n-are nimic

Link to comment
Share on other sites

De curand am schimbat un set vechi de D'Addario,mi-au placut pentru ca erau smooth,nu faceau zgomot de la degete,sunetul era bun si dupa ce le foloseam mult...

 

La acustica e cu totul diferit,am cumparat doar single-strings,(cred ca erau contrafacute) pentru ca se rupeau imediat,pe pachet nu era logo-ul original,le primeam doar ruginite

 

Le recomand pe cele de electrica pentru calitatea lor,dar daca vreti realdeal luati din USA

Link to comment
Share on other sites

din ce am discutat cu Rares Totu, colegul meu de trupa, am inteles ca acceste corzi sunt bune atata timp cat sunt originale, nu sunt cu termenul de garantie expirat(adica cu posibile oxidari ale corzilor) sau tinute intr-un mediu nepotrivit(umed, rece, etc...) fara ambalajul sigilat etans.

 

am vazut ca si Rares foloseste asemenea corzi si mi-a spus ca sunt bune... fara sa fie exceptionale, ca alte modele...

 

prin urmare... cred ca tine de gust, de atentie cand cumperi si mai ales ce si de unde cumperi !

 

in rest... bafta multa

Link to comment
Share on other sites

Guest SammyZu

din ce am discutat cu Rares Totu, colegul meu de trupa, am inteles ca acceste corzi sunt bune atata timp cat sunt originale, nu sunt cu termenul de garantie expirat(adica cu posibile oxidari ale corzilor) sau tinute intr-un mediu nepotrivit(umed, rece, etc...) fara ambalajul sigilat etans.

 

am vazut ca si Rares foloseste asemenea corzi si mi-a spus ca sunt bune... fara sa fie exceptionale, ca alte modele...

 

prin urmare... cred ca tine de gust, de atentie cand cumperi si mai ales ce si de unde cumperi !

 

in rest... bafta multa

 

Ms mult.. o sa incerc.. dak nu o sa pun Ernie Ball

Link to comment
Share on other sites

inca ceva... ca un sfat personal... desi eu nu sunt chitarist...

 

eu am aplicat aceasta metoda in ceea ce priveste muzicutele, pana m-am fixat pe anumite modele !

 

e bine sa faci o proba cu diverse seturi de corzi de la diferiti fabricanti... sa vezi care ti se potrivesc tie cel mai bine...

 

mai este un aspect de care putini oameni tin seama !!! fiecare om este UNIC in felul lui si are un chimism diferit de al altora. ma refer aici strict la ceea ce tine de caracteristicile corpului sau...

 

de exemplu, tu poate ca ai o piele pe degete care poate sa fie mai dura sau mai sensibila si o transpiratie a pielii de pe palme care este sigur diferita de a altui amic de-al tau chitarist. prin urmare, e posibil ca la tine acelasi set de corzi sa tina MULT MAI PUTIN decat la alt chitarist... sa se oxideze mai repede, sa se distruga mai repede... sau... sa tina mult mai mult....

 

e bine sa testezi seturi de corzi cu aceleasi dimensiuni dar de la fabricanti diferiti si sa vezi cum se comporta... SI NU UITA SA CURETI CORZILE DUPA FIECARE CANTARE(CHIAR SI DUPA REPETITII !!!) si mai ales GRIFUL, care este sensibil la transpiratie !

 

am citit intr-o carte ca marele chitarist irlandez Rory Gallagher, care avea o transpiratie extrem de acida si coroziva, a avut mari probleme cu una dintre chitarele lui de suflet din cauza umezelii acumulate de grif din cauza transpiratiei... !!!

 

prin urmare, e bine sa-ti intretii chitara cu cat mai multa grija ! iti recomand sa folosesti pt. sters corzile(DAR NUMAI PT. CORZI !!!) ALCOOL IZOPROPILIC si o carpa care sa nu lase deloc scame(ca sa nu se agate de corzi) !!!

 

 

bafta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poate ai luat ceva corzi chinezarie la fel ca altii in general la care nu tin corzile , alta explicatie eu nu vad la problemele voastre ... pe acustica am avut si am si acum D'addario (am schimbat pe unul mai light, dar nu din cauza uzurii ) ... Pe electrice unul am avut DR a tinut foarte mult , m-am plitisit de el si am zis ca schimb pe altceva sa vad daca se schimba ceva , asa ca acum am pe el SIT de cateva luni ... pe cealalta iar am D'addario , trag de tremolo, si tine iar pe celelalte bend-uiesc cat pot si nu mi so rupt pana acum nici o coarda , n-am avut rugine sau oxidare pe corzi (de sters corzi nici o data) ... Apropo , nu stiu cat de valabil e treaba cu stersul corzilor cu alcool (orice alcool) in caz in care nu e de concentratie mare (peste 95%) fiind ca tine apa - poate provoca rugine mai ales la corzi groase .iar transpiratia tine mai mult grasimi nu acid ... curatul corzilor a fost (poate este si acum la cei cu bugetul restrans) o moda la bassisti , curatau corzile in apa fierbinte dupa o cantare ca din cauza transpiratiei, grasimii se lipea/intra praful pe/in corzi si schimba proprietatiile , sunetul ...

 

Un set D'addario acustic costa 19-20 lei, poate e cazul sa cumperi da la un alt magazin , e imposibil ca un set original sa te tina cateva zile ( cel putin D'addario e sigilat intr-o punga inchis ermetic , e ca conserva , n-are cum sa ia apa sau umezeala ) , si inca un apropo in legatura cu curatatul grifului , recent am luat ceva solutie, uite asta http://store.daddario.com/category/152514/Fingerboard_Conditioner, am sters cu el griful de 2 ori dupa 2 ani ! si arata mai bine ca nou :yay:

Link to comment
Share on other sites

Depinde de unde le cumperi ..

 

Ce am primit din germania erau OK .Ce am cumparat l anoi unele erau probabil contarafacute ...se rupeau corzile subtiri ....iar l acele matisate am patit cu coarda montata de 2 minute sa se rupa inelul de fixaj de l acapat !!.Dar era si pachetul dubios ...nu avea aceiasi textura culoare exact ca si cele originale .Nu am mai cercetat mai departe caci am primit corzi bune chiar dupa patania amintita...

 

Cu corzi "Hora" " e " si "B " ce am folosit zeci de ani pe pozitiile 1 ;2 ;3 nu am avut asemenea probleme..dar nu mai gasesc ..nu stiu daca se mai fabrica .

 

Am cumparat ultim adata mai multe corzi e B si G de la Muzikia ...se vand separat sunt foarte bune nu am patit nici un accident cu ele.( nu stiu ce firma erau ,..trebuie intrebat )

 

Corzile DAddario dupa cate stiu toate sunt impachetate in punga sigilata ca sa nu se oxideze cumva.

 

Se comercializeaza si pachete DAddario a cate 3 garnituri la o cutie de carton cu fiecare set intr-o punga de plastic sigilata ce costa aprox cat doua garnituri in cutie/plic de carton separate.!!!

 

Introduceti in GOOGLE ---->d'addario strings 3 in 1 price differences

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Depinde de unde le cumperi ..

 

Ce am primit din germania erau OK .Ce am cumparat l anoi unele erau probabil contarafacute ...se rupeau ...nu aveam curaj sa fac benduri si sa folosesc vibratorul ( de carat doua chitare la un scurt recital nu am avut chef).Dar devii obligat din cauza corzilor de origine dubioasa.

 

Cu corzi "Hora" " e " si "B " ce am folosit zeci de ani pe pozitiile 1 ;2 ;3 nu am avut asemenea probleme..dar nu mai gasesc ..nu stiu daca se mai fabrica .

 

Am cumparat ultim adata mai multe corzi e B si G de la Muzikia ...se vand separat sunt foarte bune .

 

Corzile DAddario dupa cate stiu toate sunt impachetate in punga sigilata ca sa nu se oxideze cumva.

 

Se comercializeaza pachete DAddario a cayte 3 garnituri la o cutie de carton cu fiecare set intr-o punga de plastic sigilata ce costa aprox cat doua garnituri in cutie/plic de carton separate.!!!

Si eu am luat de la ei, cica dealeri autorizati. Problema era ca odata in set, am nimerit in punga sigilata lol, ball ends care erau scorojite la vopsea daca ma crezi, parca erau din silent hill si foarte decolorate.

Am renuntat de mult la D'addario. Devin taioase; dupa 4 ore de cantat devin rosiatice aramii; se rupe E-ul subtire usor; suna ciudat si se uzeaza repede.

No tnx :D

Link to comment
Share on other sites

Cu corzi "Hora" " e " si "B " ce am folosit zeci de ani pe pozitiile 1 ;2 ;3 nu am avut asemenea probleme..dar nu mai gasesc ..nu stiu daca se mai fabrica .

 

Se gasesc la 18-20Ron setul, este un magazin in Botosani unde au tot timpul pe stoc. Le foloseam pentru E standard, pentru acordaje mai "ne-ortodoxe" folosesc GHS.

 

D'addario am avut o singura data, acum 2 ani. Stiu ca le-am schimbat dupa o saptamana sau chiar mai putin, dar nu mai stiu exact ce nu mi-a placut la ele.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Guest SammyZu

Multumesc tuturor pentru osteneala :D Cred k o sa iau tot Ernie Ball , chiar dak sunt la 40 de lei .. sunt mai bune:D

Poate pe viitor o sa incerc un set de la D'addario

Stima si respect!!

Link to comment
Share on other sites

Transpiratia pe langa grasime are SARE si diversi acizi(intr-o anumita proportie) + UREE ! stiu foarte bine ce spun pt. ca am discutat la un moment dat cu un medic... nu mai tin minte numele acestor acizi, care chiar si in concentratie foarte slaba ataca anumite materiale.

 

Alcoolul izopropilic este un alcool cu o concentratie de vreo 99% ! care se evapora aproape instantaneu ! folosesc asa ceva de peste 15 ani si este foarte bun !!! este folosit si pentru curatat contacte si alte componente !

 

ATENTIE ! nu am spus nici un moment ca a curata corzile cu alcool este o solutie ca sa nu le schimbi cu lunile ! ESTE VORBA DE UN MINIM DE INTRETINERE A CORZILOR DUPA CE S-A CANTAT PE ELE ! orice chitarist serios si cu capul pe umeri nu-si arunca chitara direct in tocul ei dupa ce a terminat de cantat fara sa o curete de transpiratie, fara sa-i stearga corzile... Daca nu o face el, atunci sigur are un tehnician(cei care-si permit acest lux !).

 

din punctul meu de vedere, cei care nu fac asta fie sunt FOARTE BOGATI SI AU FOARTE MULTI BANI CA SA-SI CUMPERE CHITARI CAND VOR EI, fie nu au PIC DE RESPECT PENTRU INSTRUMENTUL CU CARE CANTA... sau mai pe romaneste sunt INGALATI !!!

 

am vazut multi chitaristi de top la lucru si PE CUVANTUL MEU DE ONOARE(!!!) - toti isi curatatu corzile dupa concert si stergeau chitara de transpiratie si alte urme !

 

daca noi romanii suntem mai destepti decat COCO MONTOYA, SNOWY WHITE, MICHAEL BURKS sau alti chitaristi(cei pe care i-am numit sunt din BLUES)... atunci... e foarte bine... nu mai comentez...

 

bafta si sa cantati cat mai bine... posibil...

Link to comment
Share on other sites

Nici un tip garnitura de corzi nu tine mai mult de 2 saptamani ,dupa care corzile subtiri incep sa se intinda iar cele matisate pierd din brilianta din cauza oxidatiei si a depunerilor de murdarie .

 

Asa ca daca auzi pe acesti schimbatori de doze si filosofi in cum se tine pana discutand despre TON , scandura ..material, efectul grundului sau al vopseli asupra soundului , bobinatul dozei manual sau mecanic , magneti ALNICO ..Ferita.. ..otzel...sute de tipuri de doze neck...bridge....statii pe tuburi cu reglaje automatizate ..5 canale 100 de canale...difuzoare /boxe speciale...procesor sau pedale...analog sau digital .si altele...

 

Imaginea este completa ,nu ?

 

Dar !! au corzile vechi de 2 ani pe chitara ...caci "tin" ...nu se rup sunt de calitate !

 

 

Totusi ca sa ne intoarcem la rgc.ro

 

...pana se tine la palarie ! ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

a nu se intelege gresit eu am scris ca nu am reusit sa rup nici o coarda , adica am avut si am corzi originale ... iar daca vrea cineva vrea sa inbaieze chitara in alcool doar sa-mi spune ce alcool , cate hectolitri si ce concentratie vrea, poate rezolv si un discount de la mine de la fabrica de alcool ;)

 

 

acum pe serios daca vrei sa cureti "ca lumea " corzile /griful/chitara trebuie sa iei jos corzile , daca ai si pretentii la sound nu-l mai pui inapoi ... e o chestie de gust pana la urma dar poate le cureti E1 si Si iar la restul cu invelis doar suprafata le cureti , cu alcool o sa intre mizeria intre spire , o sa suna "infundat" fara brillant cum a zis Karpi .. tot trebuie schimbat ...

Edited by _sanya
Link to comment
Share on other sites

a nu se intelege gresit eu am scris ca nu am reusit sa rup nici o coarda , adica am avut si am corzi originale ... iar daca vrea cineva vrea sa inbaieze chitara in alcool doar sa-mi spune ce alcool , cate hectolitri si ce concentratie vrea, poate rezolv si un discount de la mine de la fabrica de alcool ;)

 

 

acum pe serios daca vrei sa cureti "ca lumea " corzile /griful/chitara trebuie sa iei jos corzile , daca ai si pretentii la sound nu-l mai pui inapoi ... e o chestie de gust pana la urma dar poate le cureti E1 si Si iar la restul cu invelis doar suprafata le cureti , cu alcool o sa intre mizeria intre spire , o sa suna "infundat" fara brillant cum a zis Karpi .. tot trebuie schimbat ...

 

Daca tot mergem pe moda americanilor http://www.thestringcleaner.com/instructions.php se poate fara alcool fara solutii :respect:

Link to comment
Share on other sites

Guest aZoT

Phosphor Bronze Custom Light sunt perfecte pt mine. Mai ales la cum imi transpira jegurile astea tradatoare de palme :death:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.