www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu O Chitara Electrica Fretbuzz


hidookoo
 Share

Recommended Posts

zilele trecute am primit o chitara electrica Jackson de la cineva.a stat in husa timp de 4 ani,cantata rar si nu in ultimii 3 ani.a stat tot timpul cu corzile pe ea.problema este ca pe primele 2 corzi 2 corzi au zgomot (fretbuzz) cantate liber.cand le cant la prima sau a doua tasta nu scot zgomot.m-am documentat am ridicat atacul/actiunea foarte mult la primele 2.dar ma deranjeaza.am schimbat corzile,am verificat griful sa fie drept,este perfect drept.nu stiu ce sa fac cu ea!stiu ca daca o pun pe amplificator nu se aude dar majoritatea datilor cant fara amplificator si ma scoate din minti!!!sugestii?

multumesc anticipat!!!

Link to comment
Share on other sites

zilele trecute am primit o chitara electrica Jackson de la cineva.a stat in husa timp de 4 ani,cantata rar si nu in ultimii 3 ani.a stat tot timpul cu corzile pe ea.problema este ca pe primele 2 corzi 2 corzi au zgomot (fretbuzz) cantate liber.cand le cant la prima sau a doua tasta nu scot zgomot.m-am documentat am ridicat atacul/actiunea foarte mult la primele 2.dar ma deranjeaza.am schimbat corzile,am verificat griful sa fie drept,este perfect drept.nu stiu ce sa fac cu ea!stiu ca daca o pun pe amplificator nu se aude dar majoritatea datilor cant fara amplificator si ma scoate din minti!!!sugestii?

multumesc anticipat!!!

 

Lasa actiunea la loc.

Iti trebuie un nut (pragus) nou.

Daca este cu blocaj iti trebuie doar un adaos de tabla subtire sub nut astfel incat sa-l ridici putin.

Link to comment
Share on other sites

Griful nu trebuie sa fie perfect drept.

S-a mai discutat, apesi simultan coarda E la tasta 1 si la tasta la care griful intalneste corpul si te uiti la jumatatea distantei, intre coroana tastei respective si coarda trebuie sa fie un mic spatiu, cam 0,6mm sau cat sa intre un card bancar sau o cartela de telefon.

Link to comment
Share on other sites

zilele trecute am primit o chitara electrica Jackson de la cineva.a stat in husa timp de 4 ani,cantata rar si nu in ultimii 3 ani.a stat tot timpul cu corzile pe ea.problema este ca pe primele 2 corzi 2 corzi au zgomot (fretbuzz) cantate liber.cand le cant la prima sau a doua tasta nu scot zgomot.m-am documentat am ridicat atacul/actiunea foarte mult la primele 2.dar ma deranjeaza.am schimbat corzile,am verificat griful sa fie drept,este perfect drept.nu stiu ce sa fac cu ea!stiu ca daca o pun pe amplificator nu se aude dar majoritatea datilor cant fara amplificator si ma scoate din minti!!!sugestii?

multumesc anticipat!!!

Deci ...LOGICA daca se poate ...

 

Se ating corzile ...=> ridici calusul ( bridge) .

 

Chitara trebuie sa fie acordata si sa aiba corzile cu grosimea ptr care a fost reglat gatul si inaltimea calusului.

 

Daca corzile ajung prea departe de gat la octava ...trebuie reglata bara de otel.

 

De obicei acea concavitate ( gatul usor curbat in sus la extremitati fata de mijlocul gatului ...exact cum ti-a scris colegul aici mai sus) se formeaza ptr o anumita tensiune ce o exercita corzile asupra chitarei.)

 

 

Incerci cu corzi normale "0,1" probabil va ajunge gatul in pozitie buna.

 

DACA NU si NU ..reglat bara de otel dupa care se regleza si calusul ptr "actiunea" buna.

 

Ptr ce si cum cauta pe rgc.ro ..... trus rod.....actiunea ...fretbuzz ....si dai de exolicatii in aceasta problema...zeci de pagini si desene si linkuri etc etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.