www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Mic Sm 58. Pot Sa L Folosesc Ptr Instrument?


Recommended Posts

Membrana se poate distruge la cele tip condenser și (în special) ribbon. Dinamicele sunt în general suficient de zdravene pentru aceastã aplicație.

În manual/datasheet/pe situl producãtorului se specificã presiunea maximã suportatã și exemple de aplicații.

 

o ultima intrebare. aici cineva spunea ca este aceeasi capsula ca a lui sm 57 . este adevarat? cum pot afla?

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

SM58 vs SM57 > crezi pe cuvânt producătorul.

 

Eu nu înțeleg dilema ta. Ți s-a explicat mai sus că poți folosi cu succes un SM58 pentru preluarea unui instrument, deci problema reală a fost spulberată. E și o dilemă morală la mijloc?

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Si ? care este problema de fapt ..

 

 

nu ai mixer ? sau nu ai difuzor?

 

 

Sau nu ai microfon .

 

Deci daca nu ai una din aceste scule NU poti .

am tot insa cineva care are un studio spunea ca mi trebuie 57 si daca era mai potrivit , (ceea ce am citit si n cartea tehnica )vroiam sa fac rost de 57 . spunea de raspunsul in frecventa canu este acelasi.intentionam sa l folosesc si pentru live.

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

am tot insa cineva care are un studio spunea ca mi trebuie 57 si daca era mai potrivit , (ceea ce am citit si n cartea tehnica )vroiam sa fac rost de 57 . spunea de raspunsul in frecventa canu este acelasi.

 

Ti s-a spus, ca SM58 e bun.Ce te nedumereste inca?

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum scrie in fisa tehnica, un SM58 are raspunsul in frecventa 50-15000Hz, iar un SM57 40-15000Hz. Diferenta se datoreaza mai mult ca sigur gamaliei microfonului SM58. Amandoua folosesc aceeasi capsula R59.

 

Chiar daca nu s-ar putea rezolva prin desurubarea gamaliei, cei 10Hz diferenta nu ar conta la preluarea de chitara acordata standard. Daca alegem un exemplu la intamplare, un difuzor pentru amplificatoare de chitara Jensen P12R are raspunsul in frecventa 60Hz-8kHz.

 

Daca factorul psihologic e foarte important (dupa cum pare sa fie cazul), foloseste un SM57. Nu e nevoie de binecuvantarea noastra ca sa faci ce doresti in asemenea cazuri. :)

 

ok merci. am inteles. salut.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum scrie in fisa tehnica, un SM58 are raspunsul in frecventa 50-15000Hz, iar un SM57 40-15000Hz. Diferenta se datoreaza mai mult ca sigur gamaliei microfonului SM58. Amandoua folosesc aceeasi capsula R59.

 

Chiar daca nu s-ar putea rezolva prin desurubarea gamaliei, cei 10Hz diferenta nu ar conta la preluarea de chitara acordata standard. Daca alegem un exemplu la intamplare, un difuzor pentru amplificatoare de chitara Jensen P12R are raspunsul in frecventa 60Hz-8kHz.

 

Daca factorul psihologic e foarte important (dupa cum pare sa fie cazul), foloseste un SM57. Nu e nevoie de binecuvantarea noastra ca sa faci ce doresti in asemenea cazuri. :)

 

Nu au aceiasi capsula!!! daca ar fi aceiasi capsula nu ar fi diferente in caracteristici.

 

Microfoanele se fabrica in serie mare nu pot sa fie perfect identice microfoanele oricat de precis se lucreaza asa ca dupa montare se selecteaza si se masor caracteristicile si se incadreaza in tipuri de microfon dupa datele rezultate din masurare.

 

Capsula arata la fel dar nu are caracteristicile la fel.

 

Asa poti gasi microfoane excelente intre cel ieftine ptr karaoke ...dar trebuie noroc ..

Link to comment
Share on other sites

o singura precizare as vrea sa fac. autorul acestui topic a intrebat daca poate folosi pt. preluarea chitarei, un microfon BETA SM 58! din cate stiu eu, caracteristica de frecventa a acestui microfon este 50-16 000 Hz, spre deosebire de SM 58 care are caracteristica de frecventa 50-15 000 Hz.

ca raspuns la intrebare, se poate folosi fara grija microfonul respectiv, doar ca e mai scump decat ceea ce trebuie (SM57), adica e un fel de a manca cozonac in loc de paine.:respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.