www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pe Unde Se Mai Gasesc Muzicieni?


Pit
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Caut pe forumuri de mai bine de un an deja si n-am gasit nimic inca, asa ca m-am gandit sa intreb altfel... sa vad poate mai stie cineva, ceva.

 

Eu am revenit in Romania la inceputul lui 2010, dupa ce multi ani am locuit prin strainatate (Bulgaria, Austria, Elvetia, Franta, Elvetia din nou, Austria din nou), pe aici prin Europa. Eu sunt muzician (scriitor, compozitor, producator, instrumentist) si am inceput sa caut proiecte muzicale pe aici prin Bucuresti, unde locuiesc acum. Insa eu am 32 de ani, (fac asta de peste 16 ani deja), am lucrat mult timp ca instrumentist de sesiune si o perioada si ca producator muzical, prin studiouri - pe unde am locuit, dar prin Romania nu am stat decat vreo 3-4 ani adunati cap la cap, din 1997 incoace asa ca nu cunosc scena muzicala locala de loc (studiouri, case de discuri, locuri de congregare ale muzicienilor... nimic).

Am observat timp de un an, ca pe aici pe forumurile cu tematica muzicala, nu prea exista oportunitati pentru cei ca mine. Majoritatea cerintelor sunt pentru persoane intre 16-20 de ani, din domeniul metal sau coveruri jazz-funk pentru cei mai apropiati de varsta mea si majoritatea sunt persoane cu un nivel muzical si o abordare diferita fata de mine.

 

Ma rog, una peste alta ma intrebam daca stie/are idee cineva, pe unde sau cum ar putea gasi ceva o persoana ca mine oportunitati (band-uri, inregistrari, colaborari)?

Intreb asta pentru ca mi s-a spus (si am remarcat si eu dupa un an de cautari) ca internetul si forumurile nu sunt un loc bun de cautat pentru cineva ca mine, iar eu nu stiu pe unde altundeva as putea cauta sau intreba.

Link to comment
Share on other sites

Destul de complicat... Eu te inteleg f bine, am o virsta chiar mai "avansata" decit a ta. cred ca nu trebuie sa te descurajezi, si mai ales sa nu refuzi nici o colaborare, chiar daca nu e fix pe ce iti doresti. Intr-adevar muzicienii cu experienta cinta in trupe de coveruri, si nu mi se pare deloc o activitate de neglijat, majoritatea relatiilor muzicale ti le faci in asemenea contexte. Eu tocmai am inceput lucrul cu o trupa noua, si am avut sansa sa fiu convocat direct, de catre cineva care ma vazuse in vechea trupa si m-a dorit ca si colaborator. Daca nu as fi facut asta in mod cert m-as fi orientat catre lucrul singur acasa, compus si produs material propriu, pe care sa incerc ulterior sa cooptez alte persoane.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca ar ajuta foarte mult sa explici mai in detaliu ceea ce poti tu sa oferi. Exista destui muzicieni in Romania, doar ca nimeni nu se arunca fara sa stie cat de cat in ce se baga.

Spre exemplu, tu spui ca ai fost instrumentist de studio, un lucru foarte bun, dar ar fi bine daca ai putea pune si cateva inregistrari, sau piese la care ai contribuit intr-un fel sau altul. Astfel lumea va sti exact ce poti oferi, care este nivelul tatu, si ce sanse de reusita va avea o viitoare colaborare.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Din octombrie caut trupa sau instrumentisti pentru infiintarea unei trupe. Am gasit doar pustani de liceu, oameni care nu stiu sa tina un ritm sau neseriosi. Gasisem chitarist si basist, mai trebuia tobar, l-am gasit si pe ala. Dupa care ceilalti doi imi spun: hai sa nu cantam cu asta, e un ratat etc, asa ca vorbesc ei cu altcineva. Acel "altcineva" era un tip cu care avusesem o expereinta neplacuta (neserios, nu venea la repetitii). A zis ca vine, ca o sa cantam etc. A venit pe naiba. Astazi un amic m-a invitat sa cant in trupa lui (un chitarist a fost dat afara pentru ca era... bineinteles, neserios). De data asta sunt sigur ca am ocazia sa lucrez cu instrumentisti buni, cu experienta si care se vor tine de treaba. Sper doar sa corespund cerintelor.

Link to comment
Share on other sites

ar fi bine daca ai putea pune si cateva inregistrari, sau piese la care ai contribuit intr-un fel sau altul.

Nu am detinut niciodata materialele studiourilor pe la care am gasit de lucru si nici nu m-a interesat ce faceau ei cu inregistrarile, ulterior.

 

 

Si multumesc celor cu sfaturile directe despre ce si cum sa scriu in anunturi, dar eu

ma intrebam daca stie/are idee cineva, pe unde sau cum ar putea gasi ceva o persoana ca mine oportunitati (band-uri, inregistrari, colaborari)?

Intreb asta pentru ca mi s-a spus (si am remarcat si eu dupa un an de cautari) ca internetul si forumurile nu sunt un loc bun de cautat pentru cineva ca mine, iar eu nu stiu pe unde altundeva as putea cauta sau intreba.

 

 

Astazi un amic m-a invitat sa cant in trupa lui (un chitarist a fost dat afara pentru ca era... bineinteles, neserios). De data asta sunt sigur ca am ocazia sa lucrez cu instrumentisti buni, cu experienta si care se vor tine de treaba. Sper doar sa corespund cerintelor.

Da, asta asa e! Presupunand ca ai amici. Dupa cum ziceam in cazul meu, eu nu cunosc pe nimeni pe aici, de aia ma si intrebam pe unde as mai putea cauta/intreba de oameni cu ocupatia asta.

Si succes cu band-ul cel nou, draugr!

Link to comment
Share on other sites

Guest Kamishiro Yuki

Presupun ca ai dreptate in mare parte, si ca majoritatea celor care frecventeaza forumurile au in jur de 20 de ani, incepatori and so on. Dar nu poti pur si simplu sa generalizezi. Daca nu cauti, nici nu ai sanse sa gasesti, nu? Sunt sigura ca  sunt si persoane cu mai multa experienta decat marea majoritate. 

 

Plus ca, sfatul meu e ca nu trebuie sa cauti 5-10 persoane, uneori si una singura este de ajuns. Pt ca prin intermediul cuiva cu experienta poti intra in contact cu alte persoane si tot asa.

 

Poti verifica si unele cluburi / pub-uri, sunt ceva artisti buni care le frecventeaza. Uneori si cei "mici" pot fi de ajutor, avand in vedere ca probabil stiu mai bine "piata muzicala" decat o stii tu, ca nou re-venit in tara. Well just some ideas :).

 

Good luck with it.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Poti verifica si unele cluburi / pub-uri, sunt ceva artisti buni care le frecventeaza.

Multumesc pentru sfaturi!

Da, asta mi-a trecut si mie prin cap, in primul rand. Dar in Bucuresti se fumeaza in draci in cluburi si pub-uri (si-n orice alt loc), iar eu ca supravietuitor al unei afectiuni severe a ficatului si unui accident vascular cerebral, nu-mi permit sa intru prin locurile alea. Si chiar daca as fi putut, sincer nu prea mi-ar veni sa ma duc in cluburi si baruri, doar ca sa iau clientii la rand si sa-i intreb daca nu cumva cunosc muzicieni.

Link to comment
Share on other sites

Omule ,imi pare rau pentru tine,dar asa ca si in alte tari...e greu sa te integrezi undeva(in materie de muzica). Din cate stiu eu nu exista un loc anume unde sa se intalneasca muzicienii,doar intrunirile pe care le fac cei pe RGC sau prezentarile de produse ale magazinelor de muzica,eventual concerte(da vorba ta,ii tragi pe toti de maneca si ii intrebi la ce canta). In rest, la fel si eu, ies cu prietenii cand sunt in Romania,unde? oriunde,deasta trebuie sa cauti la anunturi pe acest forum....in rest nu prea vad alta posibilitate.

Mult succes ;)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Nu am detinut niciodata materialele studiourilor pe la care am gasit de lucru si nici nu m-a interesat ce faceau ei cu inregistrarile, ulterior.

 

In cazul asta iti va fi foarte greu doar "pe vorbe". Si treaba asta cred ca este universal valabila! niciunde in lume nu te ia cineva de bun doar pentru ca spui tu ca esti bun! Va trebui sa demonstrezi intr-un fel ce stii, ce poti, ce experienta ai, etc, etc.

Apoi, sa lucrezi intr-un studio ca instrumentist si sa nu ai o inregistrare cu tine ... e oarecum ... suspect! undeva cineva ascunde ceva! (cred ...)

Sfatul meu este sa fii sincer, sa fii capabil sa dovedesti prin fapte ceea ce spui, sa definesti clar atat ceea ce cauti, cat si ceea ce poti oferi, si ai sa vezi ca altfel vor sta lucrurile!

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi!

Da, asta mi-a trecut si mie prin cap, in primul rand. Dar in Bucuresti se fumeaza in draci in cluburi si pub-uri (si-n orice alt loc), iar eu ca supravietuitor al unei afectiuni severe a ficatului si unui accident vascular cerebral, nu-mi permit sa intru prin locurile alea. Si chiar daca as fi putut, sincer nu prea mi-ar veni sa ma duc in cluburi si baruri, doar ca sa iau clientii la rand si sa-i intreb daca nu cumva cunosc muzicieni.

 

am si eu o intrebare: sa spunem ca o sa gasesti oamenii perfecti cu care sa poti canta, unde crezi ca se vor desfasura cantarile? nu tot in locuri unde se fumeaza in draci?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

In cazul asta iti va fi foarte greu doar "pe vorbe". Si treaba asta cred ca este universal valabila! niciunde in lume nu te ia cineva de bun doar pentru ca spui tu ca esti bun! Va trebui sa demonstrezi intr-un fel ce stii, ce poti, ce experienta ai, etc, etc.

Chiar nu-mi dau seama la ce te referi. Daca cineva are nevoie de mine, vede ce si cum cant si daca-i place bine, daca nu, nu. Nu inteleg ce vrei sa explici aici, din ce scrii tu, e ca si cum ti-as lua masina pretinzand ca sunt militian si de fapt nu as fi.

 

am si eu o intrebare: sa spunem ca o sa gasesti oamenii perfecti cu care sa poti canta, unde crezi ca se vor desfasura cantarile? nu tot in locuri unde se fumeaza in draci?

Nu-mi dau seama nici ce fel de raspuns cauti tu. Sunt lucruri pe care pot sa le fac si lucruri pe care nu pot sa le fac. Daca cineva cauta un fumator care sa poata sa cante si la un instrument, va mentiona asta si evident nu voi fi eu acela.

 

Uite un om serios, un profesionist chiar: http://forums.rgc.ro...-de-rockn-roll/ ;)

Mersi! Da il stiu, m-a contactat cand avea un proiect cu muzica romaneasca din ultimii 50 de ani, in format blues. Am discutat cu el, e un tip de 55-60 de ani parca. Nu ma atrag coverurile, am cantat multi ani chestii care nu mi-au placut si am fost platit pentru asta, acum vreau sa fac ceva care-mi place si mie.

 

Pe urma, eu am inceput thread-ul asta despre o anumita tematica, pentru a putea oricine sa posteze despre asta, aici in "cafenea". Daca aveti intrebari personale pentru mine, sau nelamuriri off-topic, mi le puteti scrie in MP, nu-si au rostul aici.

 

Hoo-hah!

Link to comment
Share on other sites

Sincer, e mai nasol cand nu ai cum decat atunci cand nu gasesti cu cine. Incepusem sa cant cu niste prieteni, trei dintre ei avand experienta cu alte trupe, concerte la activ etc. In sala de repetitii totul iesea foarte bine; dar e greu cu facultatea, acusi vine sesiunea si dupa ea plecam in orase diferite.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.