www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte Zoom G1N


Guest Radu22
 Share

Recommended Posts

Guest Radu22

Salut!

 

Mi-am luat un processor g1n si nu prea ma satisfac efectele pe care le are facute din fabrica.Am facut eu unul dar parca e depasit de acum.Ma intereseaza daca poate cineva sa scrie parametrii la un efect de distors mai fain.(un efect de distors ma intereseaza).Imi trebuie ca sa cant la spectacole cu trupa.Imi trebuie ceva care sa se potriveasca pe metallica,green day,nirvana....cam asta cantam noi asa in mare:P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Mi-am luat un processor g1n si nu prea ma satisfac efectele pe care le are facute din fabrica.Am facut eu unul dar parca e depasit de acum.Ma intereseaza daca poate cineva sa scrie parametrii la un efect de distors mai fain.(un efect de distors ma intereseaza).Imi trebuie ca sa cant la spectacole cu trupa.Imi trebuie ceva care sa se potriveasca pe metallica,green day,nirvana....cam asta cantam noi asa in mare:P

 

 

 

NU EXISTA UN SINGUR REGLAJ !!

 

Ptr fiecere statie fiecare locatie fiecare trupa /piesa ptr"acelasi sound" ai nevioie de alt reglaj ptr ca in final impresia generala sa fie aceiasi .

 

Ai carte atehnica /user manual de pe net .

Iinvata ce sa setezi si cum sa setezi .

 

Invata ce este un efect ,Invata ce efecte ai in orice multiefect sau colectie de pedale ( chu chu train).Invata ce parametri de reglaj poate evea fiecare efect .

 

Parametri la pedalele mai simple sunt presetati si alegi din 8-10 presteturi , alti parametri poti sa-i reglezi si tu ...depinde de cum au programat constructorii.

 

Din combinatia acestora faci aproape orice sound.

 

Setezi compresor la 4 , alegi tipul de "statie" care-ti place...setezi "gain" ....setezi EQ , alegi noisegate +cabsim ....alegi efect ambientalsau pitch /harmoniser adancime efect si rata , alegi tip delay adancime si timp , si alegi tip reverb decay time .. din astea toate iese un ton...

 

Pedala de expresie o pui pe "gain" ( sau reglezi un gain fix pe pozitia butonului imediat intre "EQ" si "Tip de amplif "

 

Cum se face ai in cartea tehnica .

 

Alegi tonul cel mai apropiat de cea ce crezi tui ca este bine si-l dereglezi faci alte setari ....

 

dupa un timp prionzi experienta...

 

 

In primul rand sunetul depinde in mare masura de chitara si de statie/difuzor.

 

Ton cedoresti tu se poate sa nu se auda cu o statie mica ...ai nevoie de putere daca culoarea sunetului nu-i in plaja de medii .

 

ce suna bina acasa in casca sau pe stati emica pe scena sau sala de repetitii suna complet altfel ..

 

Problema mare este sa inveti ceum este facut cate un sound ..care sound suna penetrant si care doar gajaie in spate ,,care se "decupeaza " si care se amesteca cu background-ul trupei ..

 

Sunetele din fabrica sunt foarte bune ...DAR ..trebuie sa stii pe care sa-l alegi .

 

Caracterul sunetului se schimba enorm utilizand :"gain"-ul cel mai bine este sa-l "assign"-ezi la pedale de expressie daca ai ...daca nu faci acelasi sound pe mai multe patch-uri una langa altul cu diferite setari de "gain"

 

de la clean la distors ..unele Tipuri de "amplif" se pot regla de la clean pana la distors ..altele de la overdrive -la - distors ...aici alegi ce-ti convine...

 

Ampliful cu display-ul "Pu" cu gain-ul reglat cotrect suna bine ....dar EQ trebuie setat impreune cu cabsim +gate .deoarece si cabsim-ul iti schimba culoarea foarte mult

 

 

Mai simplu este sa dezactivezi efectele in afara de:

 

Compresor ,Tip statie simulata +gain,EQ ,Cabsim+gate ,Reverb .

 

"gain"-ul trebuie reglat pe statie pe care canti cu trupa live "in functiune" cat si EQ la volumul de concert ca sa vezi daca se aude .si daca auzi macar tu cea ce canti .In acest moment incepe sa se schimbe treaba si va trebui sa te duci mai catre medii cu sunetul si sa mai tai din basi ca sa fie inteligibil si sa se "decupeze " de restul trupei...etc

 

In Sonar si in Adobe Audition sau Cool edit Pro sunt tutoriale despre efecte si parametri reglabili specifici fiecarui efect.Efectele "hardware" pedale sau mulotiefecte nu permit acces la toti parametri dar iti dau mai multe preseturi din care poti sa alegi respectivul efect cu caracteristica cea mai apropiata de cea ce doresti.

 

Un reglaj "fin" pe statie la repetitie sau scena nu are mare importanta ...culoarea ti-o face oricum mixeristul ..important este sa te auzi pe scena.

 

 

Tu trebuie sa inveti sa setezi /reglezi cate un sound ...pana nu te convingi tu singur care este tonul cel mai bun pe scena /repetitii oricum no o sa crezi ce ti-se spune de altii.Omul pana nu-si da cu capul de perete nu crede ...sau nu-i vine sa creada lucruri care sunt evidente..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Radu22

Multumesc pt sfaturi,sunt foarte utile,dar ai inteles oarecum gresit.Eu stiu sa imi fac cat de cat niste efecte,pt ca miam mai facut,dar vroiam sa fiu mai comod si sa nu ma mai chinui sa vad cum suna cel mai bine si sa stau o gramada ca sa-l fac.Eu vroiam ceva cum e lista aia care mi-a dat-o Sto,eu doar sa pun parametrii aia si gata.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi,sunt foarte utile,dar ai inteles oarecum gresit.Eu stiu sa imi fac cat de cat niste efecte,pt ca miam mai facut,dar vroiam sa fiu mai comod si sa nu ma mai chinui sa vad cum suna cel mai bine si sa stau o gramada ca sa-l fac.Eu vroiam ceva cum e lista aia care mi-a dat-o Sto,eu doar sa pun parametrii aia si gata.

 

No pain no gain ;)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi,sunt foarte utile,dar ai inteles oarecum gresit.Eu stiu sa imi fac cat de cat niste efecte,pt ca miam mai facut,dar vroiam sa fiu mai comod si sa nu ma mai chinui sa vad cum suna cel mai bine si sa stau o gramada ca sa-l fac.Eu vroiam ceva cum e lista aia care mi-a dat-o Sto,eu doar sa pun parametrii aia si gata.

 

Nu exista LISTA ..uni pun liste si isi impartasesc setarile in CIFRE cea ce nu-i rau dar este cam inutil .

 

Tonul tau pe statia ta in trupa ta ptr o anumita piesa intr-o anumita locatie .in studio..numai si numai tu simti si poti sa -l faci.!! dupa ce prinzi ceva experienta.

 

Cred ca am mai scris..dar nu stiu daca ai pedala de expresie ? ...sa pui pedala pe "GAIN" si rezolvi 50 % din reglajele de ton "live" .chiar in timpul cantatului cu trupa pe scena .

 

etc etc..

 

Sa nu musti cu retetele si setarile "signature" ce uni le incarca prin USB dupa ce le-au cumparat sau descarcat de p enet ... sunt aiureli .

 

Tu trebuie sa inveti sa "faci un ton"....asta cere ceva timp ...pana o sa ai incredere in cea ce faci .Dar prima data invata ce si cum...este tratata problema pe rgc.ro in multe posturi ..pe net la fel gasesti multe despre cum ar trebui sa fie un sound..dar fara sa ai bazele ..conceptia si ceva experienta nu vei putea cerne informatiile...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.