www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Dozele


Guest The Weird One
 Share

Recommended Posts

Guest The Weird One

Salut sunt Alin. Am o chitara model Les Paul de la grosmann, am cumparat-o la mana a doua. Am dat pe "treble" la doze ( in timp ce era conectata la amp chitara ) si nu se mau aude nimica. Pur si simplu, nu transimte nici un pic de sunet. Merge in oricare pozitie ( adica in restu pozitiilor, alea 2 blink.gif /3 ) inafara de pozitia "treble" . Eu cred ca e o problema cu dozele voi ce spuneti?

Link to comment
Share on other sites

Guest The Weird One

Si ce pot face in privinta asta? Adica, unde ma pot duce sa imi faca si mie chitara cineva ( daca nu cumva e destul de usor sa o fac si singur )

Edited by The Weird One
Link to comment
Share on other sites

Dozele dupa un timp termina "rezerva " de tonuri .Trebuie doza noua "plina de tonuri" ..ia vezi cum schimba pe aici uni dozele ....ei le zic UPGRADE .

 

Ugrade asta cu doze este ca si "lifting" la babete.

 

Se deschide burta chitarei si se dezlipesc firele de la doza cu pricina....pe firele de conectere se leaga direct un cablu prin care se duce semnalul la o statie....si se verifica daca se aude.

 

Daca nu si nu ,..trebuie masurata rezistenta bobinajului respectiv se controleaza continuitatea .

 

Sau se verifica sa nu fie scurt intre cele doua fire de conexiune atasate dozei..

 

Daca are continuitate si nu prezinta scurt are o rezistenta (anume intre 7-16KOhm) doza este OK ...

 

Cauti buba la switch..

 

Daca nu si nu vrea sa dea tonuri Inlocuiesti doza sau switchul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest The Weird One

Eu nu am vazut nimic care nu era conectat... voi ce ziceti?1z6gsr8.jpg

Edited by The Weird One
Link to comment
Share on other sites

Guest The Weird One

Holy crap...that has to be redone

 

Mersi pt. incurajare =)) . Of, trebuie sa ma duc undeva sa-mi faca chitara cu de toate, daca as putea sa o vand ar fi perfect =)), as mai pune niste bani si mi-as lua una noua.

Edited by The Weird One
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.