www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Line 6 Ux 1


Recommended Posts

Salut,

 

Lantul meu arata cam asa:

 

Chitara + Multiefect (Korg Ax300G) + UX 1+ Laptop sau PC + Monitoare active (Edirol MA-15DBK).

 

Pana acum, ca sa ma aud in monitoare, foloseam un cablu care lega cele doua Analog Out (L si R) de la placa de sunet UX1 cu intrarile (L+R) de la monitoare. Sunetul il mai prelucram prin Gearbox, softul placii audio, iar pentru inregistrat foloseam Acid. Mi-am dat seama insa ca ceea ce auzeam in monitoare nu corespundea cu ceea ce se inregistra. De exemplu, un clean (chiar si fara multiefect) se inregistra distorsionat. Asa ca am zis sa ies din laptop in monitoare folosind iesirea de casti si intrarea jack mic de la monitoare. Pe laptop-ul pe care am incercat asta am instalat Windows 7. Din pacate, am latenta orice setari as face cu driverele Asio. Ca sa-mi dau seama care e problema, am mai imprumutat un laptop (Windows XP) si un PC (Windows Vista). La ambele, in momentul in care instalez driverele pentru placa audio se intampla urmatorul fenomen: desi vulmetrele de la Gerabox imi arata ca am semnal nu se aude absolut nimic in monitoare sau casti. In plus daca deschid Winamp si incerc sa ascult un mp3, sunetul e mort. Am umblat in toate setarile placii de sunet onboard, nu se intampla nimic. Are cineva idee despre ce poate fi vorba?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

nu se aude absolut nimic in monitoare sau casti

Windows nu-ți poate citi mintea. Trebuie sã-i spui ce interfațã sã foloseascã pentru ce. Vezi în documentația Microsoft cum funcționeazã mixerul virtual al sistemului de operare.

Apoi,

Observ sindromul folosirii unor setup-uri mai complicate decât ar trebui. Chiar ai nevoie și de multiefect și de Gearbox? Ce rol au fiecare? Cânți peste backing track?

se inregistra distorsionat

În ce sens distorsionat? Ai reglat corect nivelul semnalului? Sau poate rãmâne driverul sau Gearbox fãrã resurse (buffer). Vezi în manualul UX1 și Gearbox cum poți schimba setãrile ASIO și care-i configurația hardware recomandatã.

Link to comment
Share on other sites

Windows nu-ți poate citi mintea. Trebuie sã-i spui ce interfațã sã foloseascã pentru ce. Vezi în documentația Microsoft cum funcționeazã mixerul virtual al sistemului de operare.

Apoi,

Observ sindromul folosirii unor setup-uri mai complicate decât ar trebui. Chiar ai nevoie și de multiefect și de Gearbox? Ce rol au fiecare? Cânți peste backing track?

 

În ce sens distorsionat? Ai reglat corect nivelul semnalului? Sau poate rãmâne driverul sau Gearbox fãrã resurse (buffer). Vezi în manualul UX1 și Gearbox cum poți schimba setãrile ASIO și care-i configurația hardware recomandatã.

 

Nu stiu daca e vorba de asta. Am setat in Windows atat pentru playback, cat si pentru recording placa audio externa. Ok, poate multiefectul pus peste Gerabox este prea mult, dar nici asta nu rezolva problema. Am incercat si fara multiefect, cu chitar direct in placa de sunet. Suna distorsionat, in sensul ca daca intru cu chitara direct in placa de sunet, fara nici un efect pe Gerabox (sau cu el inchis), la orice volum, in momentul in care cant, sa zicem G, nu se aude un clean curat ci distorsionat mai ales la corzile groase, ca sa zic asa.

Link to comment
Share on other sites

Ai reglat corect nivelul semnalului? Sau poate rãmâne driverul sau Gearbox fãrã resurse (buffer).

 

 

Yes?

PS: când spui "placa de sunet" sper cã te referi la UX1.

 

Da, nivelul semnalului e reglat corect. Am incercat toate variantele de reglare a buffer-ului. Si da, ma refer la UX1 cand spun placa de sunet.

 

Da, nivelul semnalului e reglat corect. Am incercat toate variantele de reglare a buffer-ului. Si da, ma refer la UX1 cand spun placa de sunet.

 

Atasez si un sample cu ce inseamna sunet distorsionat. Chitara e bagata direct in UX1, Gearbox este inchis, iar monitoarele sunt legate la UX1.

Untitled.mp3

Link to comment
Share on other sites

În link-ul de la postul #1, cel ce trimite la Thomann se poate citi cã aparatul vine împreunã cu CD-ul cu softul Pod Farm. Nu îl ai ?

 

Gearbox-ul l-ai downloadat de pe site-ul lor ? Aruncã o privire aici :

 

http://line6.com/software/index.html

 

În mod normal ar trebui sa ai instalat ºi Line6 Monkey, care face updatãrile de pe site ºi , din câte îmi amintesc de când l-am instalat, se ocupa el de setãrile plãcii.

 

Uite un screenshot, unde poți vedea setãrile mele de la partea de audio a laptopului ºi de la a softului :

 

post-10823-0-12273800-1300908953_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

În link-ul de la postul #1, cel ce trimite la Thomann se poate citi cã aparatul vine împreunã cu CD-ul cu softul Pod Farm. Nu îl ai ?

 

Gearbox-ul l-ai downloadat de pe site-ul lor ? Aruncã o privire aici :

 

http://line6.com/software/index.html

 

În mod normal ar trebui sa ai instalat ºi Line6 Monkey, care face updatãrile de pe site ºi , din câte îmi amintesc de când l-am instalat, se ocupa el de setãrile plãcii.

 

Uite un screenshot, unde poți vedea setãrile mele de la partea de audio a laptopului ºi de la a softului :

 

post-10823-0-12273800-1300908953_thumb.jpg

Am si cele doua CD-uri originale care au venit o data cu UX 1. Pentru laptop-ul cu Windows 7 a trebuit, evident, sa le updatez de pe site-ul lor. Pentru laptop-ul cu Windows XP am instalat driverele/softurile de pe CD-urile originale. Setarile tale arata exact ca ale mele si cu toate astea se pare ca la mine sunetul intra in laptop dar nu mai iese in monitoare.

Link to comment
Share on other sites

Am si cele doua CD-uri originale care au venit o data cu UX 1. Pentru laptop-ul cu Windows 7 a trebuit, evident, sa le updatez de pe site-ul lor. Pentru laptop-ul cu Windows XP am instalat driverele/softurile de pe CD-urile originale. Setarile tale arata exact ca ale mele si cu toate astea se pare ca la mine sunetul intra in laptop dar nu mai iese in monitoare.

 

Deci, ai cd-urile originale, dar nu este softul Pod Farm ? E Gearbox ?

 

De ce nu încerci sa scoți sunetul din spate de la Analog out ºi sã mergi la monitoare de acolo ? Zici cã ºi cu cãºtile tot aºa ți se aude...

 

ªi încearcã ºi înregistrarea cu microfonul prin intrarea corespunzãtoare ( ºi sã nu uiți sã comuți sursa pe Mic 1 ) ...

Link to comment
Share on other sites

Deci, ai cd-urile originale, dar nu este softul Pod Farm ? E Gearbox ?

 

De ce nu încerci sa scoţi sunetul din spate de la Analog out şi să mergi la monitoare de acolo ? Zici că şi cu căştile tot aşa ţi se aude...

 

Şi încearcă şi înregistrarea cu microfonul prin intrarea corespunzătoare ( şi să nu uiţi să comuţi sursa pe Mic 1 ) ...

 

Sunt doua CD-uri. Unul cu Gearbox + drivere + Line 6 Monkey, iar celalat este cu Abelton, un program cu care sincer nu ma prea inteleg.

 

Pai, asa am facut pana acum. Ieseam din Analog out si intram in monitoare. De altfel, e si singurul mod in care reusesc sa ma aud si sa trag ceva. Problema este ca sunetul se altereaza, adica una auzi in monitoare si alta se inregistreaza. E deranjant numai in cazul unui clean care se inregistreaza un pic distorsionat (vezi sample atasat anterior). Daca tragi cu distors diferenta nu este atat de mare. Asa am ajuns la ideea de a iesi direct din laptop in monitoare.

In ceea ce priveste intrarea de mic, aici lucrurile o iau razna si mai si. Daca nivelulo microfonului e aproape de 0, nici o problema se aude cat de cat ok. Daca ridic nivelul la, sa zicem, 20%, am latenta mare.

Edited by ThinkBlue
Link to comment
Share on other sites

Din cite imi aduc aminte din Gearbox se poate opta daca semnalul catre softul de inregistrare sa fie dry sau post fx. De asemenea se poate seta in mod independent ce se aude in monitorizare vs ce se inregistreaza, atit ca volum cit si ca lant de efecte. Cred ca aici e problema ta.

 

Uite la asta nu m-am gandit. Cand ajung acasa o sa vad cum sta treaba. Merci pentru sfat.

Link to comment
Share on other sites

Sunt doua CD-uri. Unul cu Gearbox + drivere + Line 6 Monkey, iar celalat este cu Abelton, un program cu care sincer nu ma prea inteleg.

 

Pai, asa am facut pana acum. Ieseam din Analog out si intram in monitoare. De altfel, e si singurul mod in care reusesc sa ma aud si sa trag ceva. Problema este ca sunetul se altereaza, adica una auzi in monitoare si alta se inregistreaza. E deranjant numai in cazul unui clean care se inregistreaza un pic distorsionat (vezi sample atasat anterior). Daca tragi cu distors diferenta nu este atat de mare. Asa am ajuns la ideea de a iesi direct din laptop in monitoare.

In ceea ce priveste intrarea de mic, aici lucrurile o iau razna si mai si. Daca nivelulo microfonului e aproape de 0, nici o problema se aude cat de cat ok. Daca ridic nivelul la, sa zicem, 20%, am latenta mare.

 

Mda ! "Juriul s-a zãpãc...ããã... s-a lãmurit ! " :P

 

Sincer, deja m-ai pierdut pe drum. UX-ul eu îl conectez la laptop prin intrarea USB, de aceea spun cã mã zãpãceºti cu "a iesi direct din laptop in monitoare" ºi "intrarea de mic" Dacã ai aceleaºi setãri ca în imaginea mea ar trebui normal sa foloseºti intrãrile ºi ieºirile aparatului...

 

Probabil, când foloseºti intrarea de mic a laptopului ai UX-ul scos din laptop ºi bagi chitara direct în laptop. Tot Gearbox utilizezi în cazul ãsta ? Oricum, ºi în cazul ãsta tot ASIO tre sã foloseºti, dar deja depinde de placa ta onboard ºi asta mã depãºeºte.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

cam ciudata treaba, am si eu un line 6 UX 1, dar cand il folosesc treaba e simpla:

chitara - in line 6 UX 1 apoi pe usb in calc, sunetul il scot NORMAL ! pe iesirile din interfata UX1 direct in monitoare studio.

foloseste pod farm , gear box e varainta mai veche...

eu nu am intampinat probleme la inregistrat, atat inregistrat direct cu simularile alea din pod farm cat si preluat cu microfon sunetul unui amp

insa blackthorn zice ceva, e posibil tu sa auzi semnal dry si sa inregistrezi semanl cu ceva simulare de amp peste...nu situ pe de rost daca nu am deschis in fata pod farm si cubase.

Link to comment
Share on other sites

Mda ! "Juriul s-a zãpãc...ããã... s-a lãmurit ! " :P

 

Sincer, deja m-ai pierdut pe drum. UX-ul eu îl conectez la laptop prin intrarea USB, de aceea spun cã mã zãpãceºti cu "a iesi direct din laptop in monitoare" ºi "intrarea de mic" Dacã ai aceleaºi setãri ca în imaginea mea ar trebui normal sa foloseºti intrãrile ºi ieºirile aparatului...

 

Probabil, când foloseºti intrarea de mic a laptopului ai UX-ul scos din laptop ºi bagi chitara direct în laptop. Tot Gearbox utilizezi în cazul ãsta ? Oricum, ºi în cazul ãsta tot ASIO tre sã foloseºti, dar deja depinde de placa ta onboard ºi asta mã depãºeºte.

 

Adica ies din laptop prin iesirea de casti si intru in monitoare printr-o intrare care are tot jack mic. Evident cand folosesc intrarea de mic a laptopului nu folosesc UX1 si, deci, nu utilizez Gerabox. Placa laptop-ului nu are drivere Asio asa ca am instalat Asio4all.

 

cam ciudata treaba, am si eu un line 6 UX 1, dar cand il folosesc treaba e simpla:

chitara - in line 6 UX 1 apoi pe usb in calc, sunetul il scot NORMAL ! pe iesirile din interfata UX1 direct in monitoare studio.

foloseste pod farm , gear box e varainta mai veche...

eu nu am intampinat probleme la inregistrat, atat inregistrat direct cu simularile alea din pod farm cat si preluat cu microfon sunetul unui amp

insa blackthorn zice ceva, e posibil tu sa auzi semnal dry si sa inregistrezi semanl cu ceva simulare de amp peste...nu situ pe de rost daca nu am deschis in fata pod farm si cubase.

 

Da, exact asa faceam si eu, numai ca nu eram multumit de sunetul care se inregistra. Ok, o sa instalez pod farm, sa vad cum merge.

Link to comment
Share on other sites

Ultima solutie pe care am gasit-o, desi n-am avut prea mult timp s-o testez, este urmatoarea: am dat disable placii de sunet a laptop-ului si, evident, am ramas doar cu UX1. Monitoarele sunt legate la UX1. Cand trag pare sa fie ok, desi, cum ziceam, n-am prea avut timp sa testez sunetul pentru ca a trebuit sa fug de la serviciu pentru toata operatiunea asta. Am instalat si POD Farm. Cand ajung acasa ma bag in el sa vad ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

Gata, m-am calmat acum Totul e ok. Multumesc tuturor pentru sfaturi!

 

Cum adicã te-ai calmat ? Ai fumat o țigarã ºi te-ai mai liniºtit sau ce?

 

Zi fratele meu ce-a fost ! Laptopu', placa, driverele, softu' ?

 

Cum eºti conectat acum la monitoare ? La Analog Out ? În cazul ãsta zi-mi, te rog, dacã-ți "merg" ºi cãºtile.

Link to comment
Share on other sites

Cum adicã te-ai calmat ? Ai fumat o țigarã ºi te-ai mai liniºtit sau ce?

 

Zi fratele meu ce-a fost ! Laptopu', placa, driverele, softu' ?

 

Cum eºti conectat acum la monitoare ? La Analog Out ? În cazul ãsta zi-mi, te rog, dacã-ți "merg" ºi cãºtile.

 

Eee, am fumat multe tigari, nu de asta e vorba. Deci, cum spuneam am dat disable placii audio a laptopului si am lasat doar UX1. Da, monitoarele sunt cuplate la Analog Out. Nu mai am probleme la inregistrare, in sensul ca nu mai distorsioneaza sunetul. N-am mai incercat si cu iesirea din casti ca sa vad daca merge si asa, presupun ca nu, din moment ce am dezactivat placa laptopului. Orium, important e ca sunt multumit de calitatea sunetului inregistrat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.