www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exemplu Gt8


Recommended Posts

salut. pentru inceput treb sa spun ca nu stiu de ce am un mic bazait parait foarte mic la placa de sunet cand bag procesorul.am folosit iesirea de casti

si unul din preamp urile ms sincer nu mai stiu care ca m am grabit sa aud cum suna procesorul pe placa de sunet. si am setat in mare viteza sau era o setare cu lead 5500 de pe procesor.in orice caz am setat pe iesire casti linephones out

am tras stereo. am aplicat apoi compresor dupa inregistrare si putin delay desi mai aveam reverb si delay de pe procesor.riff ul nu mi place cum suna dar am folosit ms preamp sigur ..o sa pun si exemplul cu

ce am tras fara procesare de studio si mici smecherii pe care le citesc pe net si momentan le incerc si eu. deoarece e prima oara cand pun mana pe o placa de sunet. aproape ok.am dublat track urile apoi am inceput sa

le defazez putin la mana. deci le am pus in intarziere unul fata de altul ca sa mai prinda un efect mic de chorus. apoi am observat ca se aude mai in fata solo ul atunci cand

setez pan ul la 20left 20 right.(nu stiu daca e vb numai cand tragi stereo, eu am tras stereo).cam atat am facut cand am timp o sa mai incerc si altceva dar sa mai studiez gt8 ul deoarece inca nu m am lamurit cu ce sa fac rif si cu ce sa fac solo.oricum nu sunt multumit de rezultatul final deocamdata dar incerc sa mai invat ceva despre setarile si smecheriile de studio.nu am folosit di box dar incerc sa bag intr un compresor dar neactivat ci doar incerc sa ma folosesc de cablurile balansate de la iesirile lui pentru a trimite semnal balansat in placa de sunet.

 

What???

Ziceai ca e un demo pentru procesor. Daca fac un demo pentru Zoom G2 ar trebui sa cant printr-un un Korg sau ce?

 

ok s-ar putea sa ai dreptate insa ma intereseaza in momentul de fatza ce sunet se poate obtine cu un gt8 printr-o placa de sunet.binenteles as vrea sa aud si ceva live dar nu e posibilzic eu prin inregistrari deoarece numai e live.

 

Uhm... de ce? Nu de asta ți-ai luat procesor, ca să aplici efecte?

 

am aflat de la altii care se pricep . atat pot sa spun deocamdata,mai mult nu stiu.

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

salut. pentru inceput treb sa spun ca nu stiu de ce am un mic bazait parait foarte mic la placa de sunet cand bag procesorul.am folosit iesirea de casti

si unul din preamp urile ms sincer nu mai stiu care ca m am grabit sa aud cum suna procesorul pe placa de sunet. si am setat in mare viteza sau era o setare cu lead 5500 de pe procesor.in orice caz am setat pe iesire casti linephones out

am tras stereo. am aplicat apoi compresor dupa inregistrare si putin delay desi mai aveam reverb si delay de pe procesor.riff ul nu mi place cum suna dar am folosit ms preamp sigur ..o sa pun si exemplul cu

ce am tras fara procesare de studio si mici smecherii pe care le citesc pe net si momentan le incerc si eu. deoarece e prima oara cand pun mana pe o placa de sunet. aproape ok.am dublat track urile apoi am inceput sa

le defazez putin la mana. deci le am pus in intarziere unul fata de altul ca sa mai prinda un efect mic de chorus. apoi am observat ca se aude mai in fata solo ul atunci cand

setez pan ul la 20left 20 right.(nu stiu daca e vb numai cand tragi stereo, eu am tras stereo).cam atat am facut cand am timp o sa mai incerc si altceva dar sa mai studiez gt8 ul deoarece inca nu m am lamurit cu ce sa fac rif si cu ce sa fac solo.oricum nu sunt multumit de rezultatul final deocamdata dar incerc sa mai invat ceva despre setarile si smecheriile de studio.nu am folosit di box dar incerc sa bag intr un compresor dar neactivat ci doar incerc sa ma folosesc de cablurile balansate de la iesirile lui pentru a trimite semnal balansat in placa de sunet.

 

 

 

ok s-ar putea sa ai dreptate insa ma intereseaza in momentul de fatza ce sunet se poate obtine cu un gt8 printr-o placa de sunet.binenteles as vrea sa aud si ceva live dar nu e posibilzic eu prin inregistrari deoarece numai e live.

 

 

 

am aflat de la altii care se pricep . atat pot sa spun deocamdata,mai mult nu stiu.

 

Salut,

Pe vremea cand aveam GT-8 foloseam iesirea S/PDIF pentru inregistrari direct in placa de sunet. Mi s-a parut o solutie mai buna decat iesirea de casti.

http://www.pinzaru.ro/it/ce-este-spdif/

Link to comment
Share on other sites

OK.

Ia manualul și citește-l bine. Experimenteazã. Nu lua de bun tot ce auzi.

Și încearcã sã scrii românește. Propoziții scurte și clare, delimitate de semne de punctuație.

 

le defazez putin la mana. deci le am pus in intarziere unul fata de altul ca sa mai prinda un efect mic de chorus

Prin defazare (și mixare cu semnalul original) obții efect de comb filter, nu de chorus. Folosind o defazare variabilã în timp obții efectul de phaser.

 

ma intereseaza in momentul de fatza ce sunet se poate obtine cu un gt8 printr-o placa de sunet

Te intereseazã cum sunã procesorul sau cum sunã procesorul dupã ce manipulezi semnalul în moduri nebãnuite?! N-ar trebui sã fie mai greu decât a apãsa pe Record. Asta poți face și cu Windows Sound Recorder.

Link to comment
Share on other sites

OK.

Ia manualul și citește-l bine. Experimentează. Nu lua de bun tot ce auzi.

Și încearcă să scrii românește. Propoziții scurte și clare, delimitate de semne de punctuație.

 

 

Prin defazare (și mixare cu semnalul original) obții efect de comb filter, nu de chorus. Folosind o defazare variabilă în timp obții efectul de phaser.

 

 

Te interesează cum sună procesorul sau cum sună procesorul după ce manipulezi semnalul în moduri nebănuite?! N-ar trebui să fie mai greu decât a apăsa pe Record. Asta poți face și cu Windows Sound Recorder.

 

cineva de pe rgc spunea chorus.din moment ce eu nu am auzit acest efect de phaser pe inregistrare chiar eram convins ca ar fi un chorus deci, exista doua variante: ori ce am facut eu nu a avut niciun efect, ori nu stiu cum suna un chorus sau un comb filter. din pacate nu am la placa de sunet decat conexiuni audio .

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

din pacate nu am la placa de sunet decat conexiuni audio

Pãi ce altfel de conexiuni ți-ar trebui?!

 

Și încearcã sã scrii românește.

Insist. Nu înțeleg ce vrei sã spui: nu știi cum sunã un phaser sau nu ai observat efectul în înregistrarea ta? N-aveai cum sã-l observ pentru cã dupã cum am spus, delay-ul trebuie sã varieze în timp pentru a-l produce.

Link to comment
Share on other sites

ce parere aveti de sunet?piesa e gresita, ma intereseaza sound ul

Ai mai pus undeva inregistrarea cu "ali" asa ca acest post este deja in plus .....

dar mai poti sa repeti figura in toate subforumurile ....nai ales la Cafenea si la Deshertul Nuclear ...

 

Ia tata manualul si invata sa setezi procesorul ...invata despre efecte ...despre setarea lor ...sunt zeci de articole pe net ...cu ample explicatii...dar si aici pe rgc.ro ...DACA CITESTI

 

Nu mai intreba nimic ci citeste pe forumuri si review-uri cine ce foloseste si cum ..mai ales la cei care pun si exemplu de sunet ...altfel este mitologie si abureala totul.

 

Daca intrebi aici nu vei afla mai nimic!! o sa vina zeci de "chitaristi" cu "pareri si opinii" :

...doza XYZ care-i mai buna decat pana V pick cu corzile mate dar numai noaptea dupa ora 1 !! Caci si Fruscinante canta mai nou la chitara si are lac semitransparent caci lumina de scena influenteaza sustain-ul Vintage-ului care normal are 15secunde in cleanla 1,5m de statie nu se stie unde-i difuzorul si cat SPL are .DAR sa nu fie zi ploioasa caci umezeala afecteaza acordurile alterate si modurile coboara mai in sudul greciei si trebuie gasite cu google maps ..

 

Un "ton" singur nu prea are importanta cand este intr-un mix se schimba situatia ...

 

Orice ton faci este OK pana esti singur singurel , orice ton este bun tu sa canti bine ...exerseaza invata sa canti ..intre timp te vei prinde tu de ce ai nevoie ptr tine ...nu ce zic altii !!!

 

Publicul care te va asculta habar nu are de TON si nici nu-l intereseaza ...tu sa faci ca piesa sa sune bine ...sa te integrezi in sonoritatea trupei in piesa etc .

 

Cred ca stii ce a zis Lenin .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Păi ce altfel de conexiuni ți-ar trebui?!

 

 

 

Insist. Nu înțeleg ce vrei să spui: nu știi cum sună un phaser sau nu ai observat efectul în înregistrarea ta? N-aveai cum să-l observ pentru că după cum am spus, delay-ul trebuie să varieze în timp pentru a-l produce.

 

Ia amintit cineva de SPDIF si el zice ca nu are numai audio...

 

 

Flanger -ul este sweeping Comb filter realizat cu delay reglabil .

 

Phaser este doar defazaj variabil .. realizat cu circuit RC "fazor" ( allpass filter )

 

Phaser (effect)

http://en.wikipedia.org/wiki/Phaser_%28effect%29

"...The definition of phaser typically excludes such devices where the all-pass section is a delay line; such a device is called a flanger[1]...."

 

Flanging

http://en.wikipedia.org/wiki/Flanging#Comparison_with_phasing

 

Cu un circuitul unui daca ai acces la reglaje in amanuntime Flanger su poate simula un Phaser ...dar de obicei nu ai comenzile in plaja respevtiva.Pedalele efectele chiar cu acelasi circuit se vand separat ca sa faca mai multi bani ....Chorus /flanger /combfilter /reverb simplu se poate face cu unul si acelasi circuit ..

 

Ca si mod de mixare si principiu de functionare este aproape identic Flanger cu Phaser la unul avem blucul de allpass filter ce introduce doar defazaj , la flanger in acelasi loc/pozitie in circuit se introduce un "delay line" ..

 

 

Am gasit un articol mai simplu ...

The technology of phase shifters and flangers

http://www.geofex.com/article_folders/phasers/phase.html

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.