www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Boss "prajita"


Tase
 Share

Recommended Posts

Salutare, de curand am achizitionat o pedala boss MT-2 metalzone, fara alimentator.

Ajung acasa, scot alimentatorul de la procesor Line6 POD si il bag in pedala. se aprindea beculetul dar nu iesea nici un sunet, dupa 5 secunde am simtit un miros de plastic ars si am scos alimentarea din pedala, pe urma am observat ca iese fum din ea.

am desfacuto si am facut si niste poze ca nu ma pricep deloc la electronica.

Intrebare: se poate repara ? daca da cam cat m-ar costa si cine ma poate ajuta.

Merci.

specificatiile alimentatorului de la procesor: Class 2 ACPower Transformer, output: 9V AC2000mA

post-7538-0-89322200-1300538354_thumb.jpg

post-7538-0-70739800-1300538361_thumb.jpg

post-7538-0-57587200-1300538367_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pai ce putea sa mearga prost :)

1. Traful tau scoate AC in loc de DC -> prajeala instant

2. Traful tau chiar daca scotea DC putea sa aiba + pe mijloc (pedalele se alimenteaza cu - pe mijloc) -> prajeala instant

3. Daca ai noroc si ai scapat - nu cred ca este cazul tau - este distrusa doar dioda de intrare - dar inca odata nu etse cazul tau deoarece ai alimentat cu AC un circuit care este proiectat sa mearga cu DC

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: S-ar putea sa ai nevoie de un cos de gunoi :( chiar imi pare rau pentru ce s-a intamplat dar, mereu spun ATENTIE MARE LA ALIMENTARE!

Link to comment
Share on other sites

Pai ce putea sa mearga prost :)

1. Traful tau scoate AC in loc de DC -> prajeala instant

2. Traful tau chiar daca scotea DC putea sa aiba + pe mijloc (pedalele se alimenteaza cu - pe mijloc) -> prajeala instant

3. Daca ai noroc si ai scapat - nu cred ca este cazul tau - este distrusa doar dioda de intrare - dar inca odata nu etse cazul tau deoarece ai alimentat cu AC un circuit care este proiectat sa mearga cu DC

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: S-ar putea sa ai nevoie de un cos de gunoi :( chiar imi pare rau pentru ce s-a intamplat dar, mereu spun ATENTIE MARE LA ALIMENTARE!

 

Mai mult ca sigur, a trecut tensiunea de dioda aceea mai departe :( chiar e trist

 

. ce este macro ?

Functia de la aparate foto ca obiectele pozate mai din apropiere sa fie mai clare

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

offf.. urat daca chiar nu se mai poate face nimic :( asta sa imi fie invatatura de minte altadata

Ideea e urmatoarea: de fiecare data cand iei o pedala, te uiti la pedala sa vezi ce polaritate are, si instant te uiti la traf ce polaritate are, si evident, iti va sari in ochi ca nu vezi plus minus scris pe el, si scrie ,,AC'' in loc de ,,DC'' cum iti trebuie tie pentru majoritatea pedalelor.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca a patit ceva restul circuitului, dioda aia (D006) e pusa in paralel cu alimentarea:

post-10306-0-07675600-1300557209_thumb.gif

Adicatelea e pusa de sacrificiu, daca apare tensiune inversata (cand pui alimentator cu tensiune alternativa - AC - sau cu tensiune continua - DC - cu minusul afara) se scurtcircuiteaza prin ea.

 

Tase, daca nu ti-e greu sa ajungi in sectorul 4, te ajut eu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.