www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Chitara Electrica


Remi
 Share

Recommended Posts

Trebuie sã înțelegi un lucru: rãspunsul în frecvențã al unui difuzor nu are extreme abrupte, ca o prãpastie, ci se diminueazã treptat, cu 12 dB pe octavã. Deci orice difuzor poate reproduce orice frecvențã, problema e cât de eficient o face.

Eficiența cu care redã frecvențe joase e proporționalã cu pãtratul suprafeței membranei și cu excursia (Xmax). De asta avem subwoofere cu diametrul mic: au excursia mare. Astfel de difuzoare nu sunt bune pentru chitarã pentru cã nu sunt eficiente în medii (și cu atât mai puțin în înalte), unde ne intereseazã. O incintã bass reflex sau folded horn ar fi bunã pentru chitarã dar... dacã chitariștii nu cer, producãtorii nu fac. Basiștii aparent sunt nițel mai isteți.

 

Din asta nu am inteles nimic

Sunt multe aspecte care doar crezi cã le-ai înțeles.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O incintã bass reflex sau folded horn ar fi bunã pentru chitarã dar... dacã chitariștii nu cer, producãtorii nu fac. Basiștii aparent sunt nițel mai isteți.

 

De asta folosesc head si cabinet de bass. De pe vremea cand foloseam un cabsim si un casetofon imi placea mai mult cum suna chitara printr-un amp de bass decat printr-unul de chitara.

 

Dupa cum a mai spus Fiveseven, un chitarist nu are neaparata nevoie de un amplificator dedicat. Eu am repetat cu o trupa fara a avea amplificator pentru chitara; un exemplu mai relevant ar fi Paul Ciuci (Compact), care foloseste deasemenea un simulator de cabinet.

Link to comment
Share on other sites

De asta folosesc head si cabinet de bass. De pe vremea cand foloseam un cabsim si un casetofon imi placea mai mult cum suna chitara printr-un amp de bass decat printr-unul de chitara.

 

Dupa cum a mai spus Fiveseven, un chitarist nu are neaparata nevoie de un amplificator dedicat. Eu am repetat cu o trupa fara a avea amplificator pentru chitara; un exemplu mai relevant ar fi Paul Ciuci (Compact), care foloseste deasemenea un simulator de cabinet.

 

Deci ai un cabinet in care pompezi semnal dintr-un simulator de cabinet rezultatul este va fi :

 

Fo*(Fm -FM)(n-1)/SQR 5,5398* SQR Vpick [1/(Cab/Cabsim )*Cos Fi ]^16/sin Fx ??

 

De ce sa simulezi cabinetul cand il ai ?

In primul rand nu am vazut inca simulator de cabinet care sa se apropie macar de cum suna o un dif intr-o boxa .

 

Cand ai difuzor ce mai ai nevoie de simulator de difuzor ?Algoritmul necesar unei adevarate simulari realtime depaseste nivelul procesoarelor utilizate de constructorii de " efecte".

 

 

Asa zisele simulatoare "simuleaza" prost si departe de adevar comportarea dinamica al unui difuzor intr-o anumita incinta captat de un microfon in anumite conditii empirice .

 

Ca si efect mai interesant se poate cacii nu te opreste nimeni dar nu prea are nici un rost.

 

Prin amp de bas nu-i problema sa sune chitara daca se folosesc sounduri cu distors unde maximele de inaltele nu trebuie sa treaca peste 2KHz .Si eu am statie de bas EQ-ul are ultimul buton la 2KHz , mai are un reglaj de EQ normal pe trei cai si un buton de " Bright" deci suna orice si ptr chitara sau orga.

Insa boxa conteaza sa ai difuri ce redau bine si pe la 3KHz ptr unele sounduri clean.

Difurile de bass de obicei au SPL mai mic ca sa sune mai bine basul cu basreflex "intaresti" joasele care sune imprecis dar umple bine chiar ce nu poate sa simuleze a sa zisele "simulatoare"...etc.Acestea pe langa SPL mic redau mai putin pe medii ( au SPL mai mic pe medii decat un dif ptr chitara) deci cari ditamai boxa degeaba!

 

La repetitii sau alt loc daca nu trebuie carat si nu conteaza randamentul este OK sa canti pe ce ai si ec vrei..

 

Statia de bas in primul rand inseamna boxa si diful ce nu este OK ptr chitara.

 

Ca si amplificator cele de bass au banda de frecvente mai larga orientata catre joase

In spectrul de medii(inalte) au aprox la fel ca si cele de chitara .

 

Practic un amplif de bas mai ales in cazul celor pe tuburi este mai scump decat una de chitara.Trebuie sa-i pui un traf de iesire cu sectiune mai mare ca sa treaca basii .Deci cost amai mult.etc... cu cat un amplif are banda de trecere mai larga este mai costisitoare fabricarea .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sã înțelegi un lucru: rãspunsul în frecvențã al unui difuzor nu are extreme abrupte, ca o prãpastie, ci se diminueazã treptat, cu 12 dB pe octavã. Deci orice difuzor poate reproduce orice frecvențã, problema e cât de eficient o face.

Eficiența cu care redã frecvențe joase e proporționalã cu pãtratul suprafeței membranei și cu excursia (Xmax). De asta avem subwoofere cu diametrul mic: au excursia mare. Astfel de difuzoare nu sunt bune pentru chitarã pentru cã nu sunt eficiente în medii (și cu atât mai puțin în înalte), unde ne intereseazã. O incintã bass reflex sau folded horn ar fi bunã pentru chitarã dar... dacã chitariștii nu cer, producãtorii nu fac. Basiștii aparent sunt nițel mai isteți.

 

 

Sunt multe aspecte care doar crezi cã le-ai înțeles.

Eu am construit un Horn Front si rear Loaded cu un dif de 18" si un tweeter (driverele Bouyer) suna de inghetai cu 100W statie aveam SPL la fel ca si organistul cu un FBT de 200W cu doua boxe cu cate un dif de 18" in incinte basreflex.

 

DAR ..cine dracu sa care asa ceva cand 4x12" cu difuri IREL cu SPL enorm cu o statie de 200W cu tot cu randamentul mai slab al incintei cu radiatie directa suna mult mai bine la chitara plus aveam +6B din cauza ca erau 4 difuri .. .Asa ca am tot taiat din respectivul horn pana a ajuns o boxa de control ...hehehe .( sa nu spun ca din prost noroc a iesit latimea exact la limita de 5mm ca sa incapa pe usa de la autobuz !! altfel nici ni puteam sa o transport la concerte..)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

. Da,poti sa folosesti un difuzor de 10 cm si pentru a reda frecvente de 15 HZ daca asta te intereseaza(dar probabil la un -20 db fata spl-ul pt care a fost construit si randamentul tipic,deci vei vrea sa il folosesti pe o boxa in care vrei sa sonorizeri o incapere pe plaja de frecvente de 20 -20000HZ? ). O diferenta de +3db inseamna dublarea volumului sonor pentru urechea umana. Poti obtine 20 HZ si de la o pereche de casti de calitate pe 5 mm de membrana.

Hai sa incheiem discutia asta,facem un topic noua si gata,daca este nevoie.

Atesez fiserul urmator care o sa spuna aproape tot. Presupun ca fizica este aceeasi pentru orice incinta(scop).

Microsoft Word - Proiectarea Incintelor Bas-Reflex 02.pdf

Edited by Hell
Link to comment
Share on other sites

In primul rand nu am vazut inca simulator de cabinet care sa se apropie macar de cum suna o un dif intr-o boxa .

N-ai cãutat unde trebuie :)

 

Edy n-a spus cã Paul Ciuci ar folosi cabsim-ul împreunã cu un cab de chitarã. Oricum, când am avut concert cu el a cântat cu cab-ul sãu Marshall preluat, nu direct din POD cu cabsim. Presupun cã depinde de situație.

Un exemplu de trupã mai cunoscutã care folosește cabsim (ãsta de la Behringer, culmea) e Volbeat. Mulți alții folosesc cabsim sau iso box pentru semnalul de pe fațã și un halfstack sau fullstack pe scenã doar pentru monitorizare.

 

Sper sã fi rãmas Remi cu o idee utilã din povestea asta :lol:.

Link to comment
Share on other sites

am o itrebare pentru voi :D:ce bataie sa folosesc a melodia asta de la Bere Gratis

?am gasit tabulatura dar nu prea imi dau seama de bataie :)...help please:! :D

 

"rupta din rai " lol

 

Invata macar cateva idei despre metrica ,ritm si tempou .

 

4/4 si 3/4 cu astea doua plus unele paterne "stas" ale unor ritmuri la moda canti orice "bataie" .

 

asta cu berea este 4/4 bati : un doi trei patru intr-o masura. Unu in jos doi in sus trei in jos patru in sus.Atata ai la chitara.

 

Ritmul din piesa este un fel de "soul " remaiat revenit la moda intr-o vreme si uzitat la nesfarsit de trupele comerciale .De obicei se potrivea ca nuca-n perete adica cu nimic ..

Link to comment
Share on other sites

salutare lume :D....am rausit sa fac rost de 800 lei din care o sa imi iau o aria mac 55 :)...acum intervine problema amp ului pentru ca nu prea am lefterei...sa vad cand o sa pot strange ca vreau sa imi iau si chitara si ampul in aceasi perioada.multumesc lui mirceab pentru sfaturi si celorlalti:Drespect.gif

 

ii mai multumesc si lui draugr care m a indrumat spre acest model :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut! Ai reusit sa iti iei Aria MAC 55? Te intreb pentru ca nu mai este de gasit. MC Musical nu mai importa chitare Aria,au spus ca este mai sustenabila o investitie in Vintage pentru ei,ca au forme mai "comune" si sunt mai cunoscute de catre chitaristi. Presupun ca sunt ceva gen Dacia Logan pentru ei,cel putin LP-ul V100. Am incercat si eu un VS6 si nu pot spune ca imi place,chitara aceea mi-a schimbat parerea despre SG-uri(si nu in bine).

Link to comment
Share on other sites

Salut! Ai reusit sa iti iei Aria MAC 55? Te intreb pentru ca nu mai este de gasit. MC Musical nu mai importa chitare Aria,au spus ca este mai sustenabila o investitie in Vintage pentru ei,ca au forme mai "comune" si sunt mai cunoscute de catre chitaristi. Presupun ca sunt ceva gen Dacia Logan pentru ei,cel putin LP-ul V100. Am incercat si eu un VS6 si nu pot spune ca imi place,chitara aceea mi-a schimbat parerea despre SG-uri(si nu in bine).

 

E-sound are Aria Mac 55 :)

 

http://www.esound.ro...ica,p-1207.html

Sunt chitare bune la preturi acceptabile.

 

Eu am chitara asta - http://www.esound.ro...ica,p-1206.html

 

Doar ca a mea e h-s-s, suna foarte bine, floydul e blocat ca mna, am probleme cu fine tunners :)

Oricum, urmeaza a 2 a chitara electrica cu floyd :D.

Momentan chitara e acordata in C, si suna de rupe !!

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Nu au in stoc,apare pe site dar nu sunt actualizati. Ei iau chitarele de la importator,M&C Musical care nu mai aduce de ceva timp si nici nu or sa mai aduca. Acelasi lucru se intampla si la e-audio si alti cativa pe unde mai gasesti afisat cate un Aria pe site. Mezzoforte are un 714 STD. Am sunat pe la vreo 5-6 magazine in urma cu 2 saptamani si toti iau chitarele de la M&C.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... Acolo nu am incercat

Vezi ca sunt reuceri de preturi...am pus link la un topic unde intreba un user despre Fender Jaguar ( care este scump 3600 Ron ) dar sunt chitare de la 360Ron ..reduceri de pret ...

 

Deci orienteaza-te pe magazine ..vine iepurasul cu reduceri .

Pretul mai mare poate sa insemne ca mai au ceva prin stoc,mai ales ca isi permit sa faca asta atunci cand se cauta si altii nu mai au. Ma refer la Aria.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am reusit sa imi iau chitara(un ibanez sa120sx bk)...si nu pot sa o conectez la pc...am inceprcat si cu tutorialul lui cosu dar :(

 

Baga cablu' de la chitara in mufa de microfon a placii de sunet (aia roz), dupa aia dai click dreapta pe iconita cu difuzorul de linga ceas, de pe taskbar (aia de unde reglezi volumu') si dai click pe "Open volume control". De acolo dai click pe Options > Properties. La "Adjust volume for" selectezi Recording, la "Show the following volume controls" bifezi Microphone si dai OK. Acum bifezi casuta cu "Select" de sub controlul de volum al microfonului and there you go. A, vezi sa ai si volumu' chitarei deschis.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.