www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Ukulele


Guest cristime
 Share

Recommended Posts

Guest cristime

Salut tuturor,nu am stiut unde as putea posta acest topic si imi cer scuze daca am gresit locul.Am reusit de la un coleg sa fac rost de un ukulele mai vechi care il tinea degeaba prin casa pentru al reconditiona si al folosii.

- Nu are corzi

- Ii lipsesc 3 cheite

- Vopseaua este invechita (nu are prioritate deocamdata cum arata)

- Calusul-cordarul este unul vechi (as vrea sa pun unul mai nou,daca nu e bun si acesta)

 

Nu am nici cel mai mic habar de unde as putea face rost de cele necesare,am postat aici in speranta ca stiti de unde as putea sa achitionez aceste lucruri si pentru a-mi oferii cateva sfaturi pentru a incepe reconditionarea.

 

P.S : Nu vreau ceva extraordinar de scump ca nu imi permit sa bag atatia bani in ea. (Ceva low-cost)

 

Poze ->

post-12900-0-63154800-1298467430_thumb.jpg

post-12900-0-67866700-1298467437_thumb.jpg

 

post-12900-0-91601800-1298467444_thumb.jpg

post-12900-0-30918200-1298467472_thumb.jpg

 

L.E : Presupun ca e un Reghin cat de cat vechi !? :))

post-12900-0-30550000-1298467486_thumb.jpg

Edited by cristime
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Este o chitara facuta de Reghin prin anii '80, pentru copii. Una la fel i-am cumparat nepotului meu pe atunci in varsta de ~6ani.

 

Nu stiu daca merita sa bagi bani in ea. Corpul este din placaj. Fret-urile par dispuse cam aiurea.

"Cheitele" sunt butoane ca si cele de vioara dar probabil de o dimensiune atipica care functioneaza prin frictiune - greu de acordat in cazul de fata.

Ai putea pune cheite in locul lor.

Lipseste si nut-ul.

O alta problema este ca vei avea nevoie de corzi cu bucla, ca si cele de mandolina.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.