www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Degete Scurte


Guest serp
 Share

Recommended Posts

ok.sunt un om rau.nu o sa mai intervin la astfel de discutii.

 

Nu am spus ca esti un om rau, dar am impresia ca iti place sa te crezi superiori fata de ceilalti.

Link to comment
Share on other sites

Salut Serp, salut baieti,

 

Imi permit sa adaug si eu un post aici, urmaresc de ceva vreme desfasurarea de mai sus si mi-am propus sa vin cu trei exemple, fiecare la cate un nivel , si anume :

1) am cantat cu ceva vreme in urma intr-o trupa cu un instrumentist extrem de rapid si de precis in executie, un adevarat virtuos , care " dispunea" de o mana butucanoasa, cu degete nu lungi, si groase ! L-am intrebat cum de poate sa le miste asa de dibaci, iar raspunsul a fost : cu foarte mult exercitiu ! zilnic, ore intregi, continuu ! cand venea pe la mine pe acasa, daca-i dadeam o chitara in mana, puteam sa plec linistit cateva ore bune si sa-l las acolo, nu-i trebuia nici mancare, nici apa, nici nimic ! si credeti-ma, era un instrumentist cum putini am vazut !

2) am avut ocazia la un moment dat sa dau mana si apoi sa schimb cateva cuvinte cu Nutu Olteanu, acest nume cred ca nu mai are nevoie de nici o prezentare ! probabil ca omul a crezut ca o timiditate excesiva ma face sa nu-mi pot ridica ochii din pamant cand vorbesc cu el, dar eu de fapt nu-mi puteam lua ochii de la mana lui stanga, ma asteptam sa vad un paianjen in loc de mana, cu degete nesfarsite, la cum canta si ce face el pe chitara, dar avea o mana absolut normala, ba chiar cu degete destul de grosute, aplatizate binisor la capete ! aceeasi problema, exercitiu zilnic, munca permanenta !

3) asta-i cel mai scurt exemplu, cauta pe net un clip cu Malmsteen, si uita-te ce castraveti are omul, si asculta ce face pe chitara !

 

Spunea mai sus un coleg, si are dreptate, ca dupa un timp se observa o schimbare la mana, la degete, de fapt se "specializeaza" ( ca orice membru sau organ) pentru solicitarile la care sunt supuse, dar doar in urma exercitiilor constante !

 

Spor la treaba iti doresc, si nu uita, daca vrei, poti !

Link to comment
Share on other sites

da.renunta.

Adica :

 

"daca asculti de mine faci cum vrei " !!!!

 

Sunt multe combinatii in cea ce priveste aceste probleme de frustrari ce le au unii .

 

1- Nu are rabdare

2- Nu are motivare

3- Nu are chemare

4- Nu are incredere in sine

5- Nu are simt muzical

6- Nu are auz muzical

7- Nu-i place /nu simte doar vrea sa fie "la moda"

8- Nu are dexteritate

9- Nu intelege mai nimic

10-Nu are logica

11-Nu are simt artistic

12-Nu are talent

13-Are de toate dar este lenes

14-Nu este lenes dar invata greu

15-Nu are timp

16-..........

....

 

NN............

 

Deci :

 

"daca asculti de mine faci cum vrei " !!!!

 

 

Sa-si cumpere in primul rand un Gibson cu $5000 coco altfel nu vad cum ar putea invata sa cante la chitara

 

Apoi sa faca studii specuiale ptr viitoarel eupgradari de doze si pene ...

 

Vezi ca se vinde pana minune cu un topic mai incolo ...

 

Nu esti in stare sa canti la un rahat de scripca cu 6 corzi ?

 

ia pune-te si lucreaza , demonstreaza ca nu avem dreptate !

 

Nu vezi ca pe rgc.ro sunt vre-o 100000 de membri si nu prea canta nimeni

E plin de lutieri ce schimba doze , finish, pene ,se cumpara si se vinde etc etc..

Teorii ...

 

@StratMan cauta un chitarist de doi ani !!!

 

Deci este OK sa-l motivam si in acest fel :

 

Lasa-te de acest sport ca nu ai nici o sansa

 

Demonstreaza-ne ca nu avem dreptate !

 

Poate peste un an ne minunam cum canta .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Tre sa recunosc ca tu esti umpic mai diplomat :lol:

Adica :

 

"daca asculti de mine faci cum vrei " !!!!

 

Sunt multe combinatii in cea ce priveste aceste probleme de frustrari ce le au unii .

 

1- Nu are rabdare

2- Nu are motivare

3- Nu are chemare

4- Nu are incredere in sine

5- Nu are simt muzical

6- Nu are auz muzical

7- Nu-i place /nu simte doar vrea sa fie "la moda"

8- Nu are dexteritate

9- Nu intelege mai nimic

10-Nu are logica

11-Nu are simt artistic

12-Nu are talent

13-Are de toate dar este lenes

14-Nu este lenes dar invata greu

15-Nu are timp

16-..........

....

 

NN............

 

Deci :

 

"daca asculti de mine faci cum vrei " !!!!

 

 

Sa-si cumpere in primul rand un Gibson cu $5000 coco altfel nu vad cum ar putea invata sa cante la chitara

 

Apoi sa faca studii specuiale ptr viitoarel eupgradari de doze si pene ...

 

Vezi ca se vinde pana minune cu un topic mai incolo ...

 

Nu esti in stare sa canti la un rahat de scripca cu 6 corzi ?

 

ia pune-te si lucreaza , demonstreaza ca nu avem dreptate !

 

Nu vezi ca pe rgc.ro sunt vre-o 100000 de membri si nu prea canta nimeni

E plin de lutieri ce schimba doze , finish, pene ,se cumpara si se vinde etc etc..

Teorii ...

 

@StratMan cauta un chitarist de doi ani !!!

 

Deci este OK sa-l motivam si in acest fel :

 

Lasa-te de acest sport ca nu ai nici o sansa

 

Demonstreaza-ne ca nu avem dreptate !

 

Poate peste un an ne minunam cum canta .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salut, am degetele scurte si ma incurca foarte mult :), eu imi doresc sa invat sa cand dar mi se pare din ce in ce mai imposibil din cauza marimii degetelor, este posibil sa fie nevoie sa renunt?

 

Eu pur si simplu cred ca treci prin aceleasi faze ca si majoritatea chitaristilor incepatori. Ca si mine si multi altii ai impresia despre degetele tale ca sunt mult prea scurte pentru a prinde unele acorduri, oricat de lungi ar fi ele . Si partea cu "renuntatul" nu e o solutie , asta depinde doar de tine si de ceea ce simti tu pentru chitara. Daca e sa canti canti si cu degete scurte si cu 4 sau chiar 3 degete la o mana, iar daca e sa renunti vei renunta la impasul acesta sau la urmatorul , pentru ca tin sa precizez , mereu vor fi lucruri si tehnici aparent imposibile, insa prin mult exercitiu vei face totul posibil, trebuie sa ai vointa si e de ajuns sa iubesti chitara si vei exclude "renuntatul " din calcul .

 

 

P.S : Am vazut intr-un post cum ca ai cerut sfatul a doi prieteni care ti-au spus ca nu ai nici o sansa. Pot sa pariez ca nu erau chitaristi, pentru ca un chitarist nu da niciodata asemenea sfaturi (aici face exceptie domnul Concordis )

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Salut @Maribelle! Eu sunt de parere ca singurele limite sunt cele pe care ti le impui tu. Am avut nspe mii de situatii pana acum in care mi-am setat anumite scopuri, iar cei din jurul meu m-au descurajat si mi-au zis mai mult mai mai putin voalat sa renunt la visele mele si la ce imi doresc sa fac, ca n-o sa-mi iasa niciodata nimic si ca n-o sa ajung nicaieri (bine, nu ma refer la chitara efectiv, ci in general), si nu am renuntat. Ba dimpotriva, m-am indarjit si mai tare si nu m-am lasat pana n-am reusit in ceea ce mi-am propus, moment in care cei care mi-au zis ca n-am nicio sansa au cam tacut din gura, n-au mai avut ce sa faca.

In concluzie, IMHO daca iti doresti ceva foarte mult, atunci poti orice, indiferent de ce zic unii sau altii. Acum, revenind la chitara, DA, E POSIBIL sa inveti chiar si asa! Si nu, n-o sa fie usor, mai ales ca cel mai probabil va trebui sa faci niste ajustari ca sa compensezi lipsa acelui deget, dar clar nu va fi imposibil. Totul e sa vrei si sa nu-ti pierzi niciodata motivatia. Si in plus, mai gandeste-te la un lucru: sunt o groaza de chitaristi pe planeta asta care canta prost chiar si cu toate degetele (vezi cazul de fata). In vreme ce sunt destui chitaristi (unii mai cunoscuti, altii mai putin) care dau clasa la instrumentul asta avand degete lipsa (sau chiar mainile altogether). 

Bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.