www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Caut Lutier Pentru Un Setup Ok De Chitara Electrica


Guest Cerbuu
 Share

Recommended Posts

Buna.

Mi-am luat de curand o chitara electrica second hand de pe un site din afara.

Suna super bine, numai ca a avut corzi ciudate pe ea si trebuie setata pentru corzi normale.

Imi poate recomanda cineva un lutier bun si care sa nu-mi ia si pielea de pe mine pentru un setup?

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor

 

 

Cerbuu

 

Mai exact truss rod-ul, actiune, intonatie ....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Mai exact truss rod-ul, actiune, intonatie ....

 

Nu ai nevoie de un profesionist pentru asta, si nici nu cred ca iti va lua cineva multi bani. Pentru ce ai enumerat tu eu cer 40-50 de lei, daca e vorba de un cunoscut cer mai putin, iar daca e un prieten apropriat e ok si o bere.

 

PS: asta e postarea mea cu nr. 666.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Frukwan

Nu ai nevoie de un profesionist pentru asta, si nici nu cred ca iti va lua cineva multi bani. Pentru ce ai enumerat tu eu cer 40-50 de lei, daca e vorba de un cunoscut cer mai putin, iar daca e un prieten apropriat e ok si o bere.

 

PS: asta e postarea mea cu nr. 666.

 

salut. m-ar interesa si pe mine o reglare de intonatie actiune, eventual truss rod.te pricepi bine? la o adica si eu stiu sa invart un surub, nu alta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cerbuu

Tipul de la care am cumparat-o a tinut-o vreo 5 ani cu aceleasi corzi. Erau foarte foarte groase si foarte ruginite.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Ca sunt nou pe aici si e primul post, va rog sa ma lamurasca cineva ce inseamna un set-up bun la o chitara.

Am cumparat un Ibanex RG370DX de la MCMusic si dupa urechea mea pare a suna un pic ciudat, orice fac nu prea suna cum ar trebui sa sune si cred ca poate fi din cauza unui asemenea set-up.

Asa ca va rog un pic de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cerbuu

Mie mi s-a parut post-ul cat se poate de clar. Omul este incepator, nu stie ce este un set-up si intreaba niste oameni care au un interes comun pe un thread care zice "Setup chitara". In loc sa-l ajute cineva cu un raspuns cat de cat, se loveste de autodidactul-vreau-sa-scriu-ceva-pe-forum-ca-sa-nu-tac-fantastic care "eu am invatat singur si nimenea nu m-a ajutat, deci cauta pe google!".

 

Probabil ca omul a cautat pe gugal.

Forumul este exact pentru asa ceva, zic eu. Daca nu ar fi pentru asa ceva, ar exista DOAR gugal.

 

Sincer nu stiu foarte exact nici eu, pentru ca si eu sunt incepator. De aceea am inceput acest thread.

 

Stiu ca are legatura cu teava aia din interiorul grifului, cu "legaturile" din floyd, inaltimea tastelor si asa mai departe.

 

Poate ne ajuta mai mult un user mai experimentat cu cunostinte mai multe si chef de vorba.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Ca sunt nou pe aici si e primul post, va rog sa ma lamurasca cineva ce inseamna un set-up bun la o chitara.

Am cumparat un Ibanex RG370DX de la MCMusic si dupa urechea mea pare a suna un pic ciudat, orice fac nu prea suna cum ar trebui sa sune si cred ca poate fi din cauza unui asemenea set-up.

Asa ca va rog un pic de ajutor.

 

Mie mi s-a parut post-ul cat se poate de clar. Omul este incepator, nu stie ce este un set-up si intreaba niste oameni care au un interes comun pe un thread care zice "Setup chitara". In loc sa-l ajute cineva cu un raspuns cat de cat, se loveste de autodidactul-vreau-sa-scriu-ceva-pe-forum-ca-sa-nu-tac-fantastic care "eu am invatat singur si nimenea nu m-a ajutat, deci cauta pe google!".

 

 

Ceva mai multe detalii n-ar fi stricat. Nu stiu ce putem intelege din "suna un pic ciudat" sau "nu prea suna cum ar trebui".

 

Falseaza, zbarnaie, cum face?

Oricum, daca a luat-o de la MC Music, cei de-acolo ar fi trebuit sa o livreze reglata. Daca nu au facut-o, poate merge cu chitara la ei pentru reglaje, in functie de propriile preferinte (numai ca tre' sa dea o fuga in cel mai apropiat oras in care MC Music are magazin).

In alta ordine de idei, o cautare pe forum l-ar fi lamurit cat de cat cum sa verifice daca reglajele sunt corecte (verificarea curburii gatului, a actiunii, a intonatiei, etc.).

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.