www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel Mai Simplu Mod De A Crea Un Backing Track?


 Share

Recommended Posts

Salut

 

Ma intereseaza o metoda cat mai simpla de a face un backing track intr-un soft... oricare ar fi el.

 

Vreau sa cant la chitara niste cantece de la Link Wray si nu gasesc nicaieri pe net backing track. Orchestratia la ele e destul de simpla, deci am nevoie doar de o linie de bas si tobe (ritmul iarasi e simplu, cred ca si eu ca incepatro m-as descurca). Problema e soft-ul... In ce l-as realiza cel mai usor?

 

Am ripper instalat acum, dar banuiesc ca am nevoie de ceva VST-uri pt tobe si bas... De asemenea nu prea stiu cum se fac loop-uri dar poate asta se gaseste in manual (nu l-am parcurs chiar cap-coada).

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Nu am habar ce-i ripper-ul, însã backingtrack-uri la calitate mulțumitoare cu bas ºi tobe poți scoate cu Guitar Pro ( eu am versiunea 5 ).

 

Selectezi ce instrumente vrei sa se audã, dai "File"-"Export"-"MIDI" (are ºi buton de export ca ºi mp3, însã nu mi-a mers niciodatã), apoi mergi cu midi-ul la un convertor online ºi-l faci mp3 sau wav.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Peste acele MIDI-uri exportate de Guitar Pro (în lipsa lor ți le poți scrie singur, dacã știi melodia, însã este laborios) poți pune instrumente virtuale (sampler-e) pentru a le da un aer realist.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Ma intereseaza o metoda cat mai simpla de a face un backing track intr-un soft... oricare ar fi el.

 

Vreau sa cant la chitara niste cantece de la Link Wray si nu gasesc nicaieri pe net backing track. Orchestratia la ele e destul de simpla, deci am nevoie doar de o linie de bas si tobe (ritmul iarasi e simplu, cred ca si eu ca incepatro m-as descurca). Problema e soft-ul... In ce l-as realiza cel mai usor?

 

Am ripper instalat acum, dar banuiesc ca am nevoie de ceva VST-uri pt tobe si bas... De asemenea nu prea stiu cum se fac loop-uri dar poate asta se gaseste in manual (nu l-am parcurs chiar cap-coada).

 

Merci!

Nu ai in/pe placa de sunet sau in windows Generic MIDI sounds...acolo ai tobe si tot felu de alte instrumente perfecte ptr tine.

 

Cauti pe

 

http://www.freebyte.com/music_software/

 

program free Open source music_software

 

de ex

 

http://www.buzzmachines.com/

 

in asta poti face de toate ..modular soft synth ( zeci si zeci de sintetizatoare de toate felurile ), tracker ce poate reda wave dar si MIDI ,suporta VST si cine stie mai ce ...eu il folosesc sa zicem poate 10% din ce poate ...

 

mai sunt si alte programe..

 

Numa tre sa inveti , de fapot ca si la celelalte soft-uri .

 

Nimic nu este usor , daca te pricepi un pic inveti dupa HELP si tutoriale ca sa faci un BT simplu nu-i mare lucru ...DAR otzara de lucru tot ai ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.