www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Bad Rep


MardukGX
 Share

Recommended Posts

Nu postez foarte des, insa intru pe forum cel putin odata pe zi.

 

Am inteles ca pe aici, Ibanez-urile (mai ales modelele sub 2000 RON) sunt destul de rau famate, si as vrea sa stiu exact care sunt aspectele negative (am mai citit threaduri, dar erau argumente gen 'suna ca o lopata lololol')

 

M-am documentat si pe internet si rar am vazut scoruri care sa fie sub 8~9. Am cantat pe 5 modele diferite (2 grg si 3 rg-uri) si RG-urile suna super. Sa nu mai spun ca sunt extrem de comode. Singura problema de care am dat (si a fost mentionata de 9001 ori peste tot) e tremolo-ul. Am avut un grg si tremolo-ul era o bataie de cap pana cand l-am blocat. Insa tot aveam probleme cu sustain-ul, asa ca l-am dat. Dupa aceea am cantat pe un Rg370 care avea un carlig de rufe cu scoci care bloca trem block-ul (nu glumesc) si nu doar ca nu se dezacorda, dar avea si sustain decent.

 

tl;dr: Doresc sa imi achizitionez un Ibanez din cele cu 20% reducere de la MC. Nu am avut experienta pe termen lung cu nici unul din Ibanez-urile acelea, asa ca as vrea sa stiu: ce e in neregula cu modele acelea? Blocarea tremolo-ului e o optiune total invalida?

 

 

P.S. Scuzati daca sunt usor incoerent, postez la 3 dimineata dupa 60 de pagini de gramatica japoneza :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca Ibanezurile sint chiar atit de proaste precum le fac unii sa para. Reputatia asta nasoala (care exista doar aici pe forum) e data de glumele pe care se fac pe seama brandului. La fel ca Michael Jackson. Exista o multime de bancuri cu si despre el, toata lumea l-a facut pedofil (inlocuieste "pedofil" cu "lopata" and there you go, Ibanez), toti rideau de operatiile lui, etc., da' cind a murit toti plingeau dupa el. Glumele rautacioase nu ar trebui sa aiba vreo influenta asupra unui instrument, la urma urmei nu-ti alegi chitara in functie de ce zic ceilalti si nu renunti la muzica lu' Michael din cauza bancurilor despre el.

 

Treaba sta in felul urmator: daca iti place un Ibanez, cumpara-l.

Link to comment
Share on other sites

de ce nu incerci sa compari chitara pe care vrei sa o cumperi cu altele din aceiasi gama de pret? sa vezi cum iti suna tie. mai ales la rece. oricum trebuie sa ai in vedere ca mai ales la chitarile astea la kilogram, adica pana in 1500 ron, sa zicem, sunt si bune si rele. nu ai absolut nicio garantie, si asta se aplica si pt modele mai scumpe, chiar mult mai scumpe, ca daca cineva spune ca modelul rgcgrxw e bun, tu o sa nimeresti o chitara buna...depinde de multi factori, incepand de la copacul din care s-a taiat lemnul si ajungand pana la cheful de munca si priceperea celor care au lucrat-o. anumite lucruri ar trebui sa fie constante, ca dozele si hardware-ul, dar si aici depinde de ureche, modul de exploatare si pretentiile utilizatorului...oricum macar la astea poti fi atent sa urmaresti daca existe diferente de la un model la altul care sa justifice diferenta de pret.

 

mie personal nu mi-au placut niciodata ibanez pt ca suna subtire, fara carne. nu am apucat niciodata sa vad cat de bun e hardware-ul, dar in privinta dozelor mi se pare rusinos cu ce echipeaza chitarile mai scumpe, cand "peste gard", concurenta, aka jackson, schecter, yamaha, washburn etc echipeaza chitarile la pretul ala cu seymour duncan sau dimarzio. si in fond daca studiezi un pic o sa vezi ca defapt toata concurenta aia isi face chitarile in acelasi loc cu ibanez, doar ca e un alt brand, poate mai putin lucios si iau alta forma. si e alt hardware. nu neaparat ca si material, dar ca si proiectie.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Nu postez foarte des, insa intru pe forum cel putin odata pe zi.

 

Am inteles ca pe aici, Ibanez-urile (mai ales modelele sub 2000 RON) sunt destul de rau famate, si as vrea sa stiu exact care sunt aspectele negative (am mai citit threaduri, dar erau argumente gen 'suna ca o lopata lololol')

 

M-am documentat si pe internet si rar am vazut scoruri care sa fie sub 8~9. Am cantat pe 5 modele diferite (2 grg si 3 rg-uri) si RG-urile suna super. Sa nu mai spun ca sunt extrem de comode. Singura problema de care am dat (si a fost mentionata de 9001 ori peste tot) e tremolo-ul. Am avut un grg si tremolo-ul era o bataie de cap pana cand l-am blocat. Insa tot aveam probleme cu sustain-ul, asa ca l-am dat. Dupa aceea am cantat pe un Rg370 care avea un carlig de rufe cu scoci care bloca trem block-ul (nu glumesc) si nu doar ca nu se dezacorda, dar avea si sustain decent.

 

tl;dr: Doresc sa imi achizitionez un Ibanez din cele cu 20% reducere de la MC. Nu am avut experienta pe termen lung cu nici unul din Ibanez-urile acelea, asa ca as vrea sa stiu: ce e in neregula cu modele acelea? Blocarea tremolo-ului e o optiune total invalida?

 

 

P.S. Scuzati daca sunt usor incoerent, postez la 3 dimineata dupa 60 de pagini de gramatica japoneza :lol:

 

 

Materialul lemnos face diferenta .

Anumit lemn . din anumita regiune geografica,de o anumita varsta, cu bucatile de lemn debitate exact din anumita parte a busteanului .,lemn de o anumita densitate ..umezeala si de astea.

Daca lemnul este corespunzator atuncea ai sustain , timbru, atac, ton balansat pe toata grifura ....

 

Asta costa .atat la selectare cat si la prelucrare ...si pune problema lipsei de materie prime deci urca pretul daca incepi sa duci de peste ocean....si mai faci si nazuri ca vrei numa "inima" busteanului...

 

.......si tot asa la un moment dat nu mai ai prune ca sa faci fata cererii , de palinca din prune de Bistritza ,pe piata mondiala.

 

Sau cum se mai spune "Stiati ca ?":

 

"Vin se face si din struguri "

 

 

Restul sunt baliverne propagandistice...comerciale ...marketing obraznico agresiv...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Unele Ibanezuri imi plac, altele nu.Sunt unele modele care le-as cumpara, iar altele nu le-as cumpara :unsure:

SI cum zicea colegul Ironside, sunt doar niste glume (recunosc ca si eu am facut)

E ironic , mie imi plac foarte mult produsele ibanez ca PEDALE si efecte vechi, etc...dar chitarele nu prea, din diverse motive REALE!(cel putin pentru mine)

Link to comment
Share on other sites

nu prea mai exista "dragoste" asa multa pentru chitarele ibanez pentru ca acum ..."modernul" e cam demodat.Tot ce e vintage(reissue) sau in stil vintage e mult mai apreciat in ziua de azi.In anii 80-90...ibanez,jackson,etc...erau "the shit".

Sincer eu am o parere foarte buna despre chitarele lor semiacustice(holowbody).Imi place si seria art.Cred ca ofera raport calitate /pret destul de bun la unele chitare acustice de buget mai redus.Efectele sunt iarasi reusite cum zicea si Razvan.S.

In schimb au capatat o reputatie slaba si datorita calitatii "pack"-urilor si a chitareleor electrice f. ieftine unde lumea se asteapta in mod absurd la prea mult doar ca scrie"ibanez" pe ele.

Link to comment
Share on other sites

Sunt fericitul posesor al unui Ibanez RG570 japonez din 2002.

Modelul a devenit ulterior RG1570, odata cu aparitia seriei Prestige.

 

Pot sa spun ca de la un anumit nivel, Ibanezurile sunt impecabile.

Actualele Prestige-uri au Edge Zero tremolo cu ZPS care sunt mai bune decat Edge-ul de pe modelele vechi.

Singurul lucru care trebuie schimbat ar fi dozele - desi setul DiMarzio IBZ suna cel putin decent, prefer DiMarzio Tone Zone / Air Norton (sau PAF Pro).

 

Insa daca ne referim la Ibanezurile pana in 1.500-2.000 RON e alta poveste.

 

Am facut un calcul estimativ.

Daca aduni preturile hardware-ului de pe un Prestige (tremolo, doze, parte electronica) deja ajungi pe la 500 de euro.

Un Ibanez Prestige (sau din seria JEM, AT, JS, PGM etc) are in general preturi intre 1.000 si 3.000 de euro (nu am pus la socoteala editiile speciale cu preturi mai mari).

Diferenta de pret in acest interval va fi data in special de lemn, atat ca pret cat si calitativ.

 

Ca urmare, nu poti sa te astepti la o mare calitate de la o chitara care noua este 400 euro, din moment ce numai un tremolo Ibanez este 210-240 de euro: Preturi Ibanez Floyd Rose Tremolo

 

Comparatia se poate generaliza si la alte superstrat-uri: ESP/LTD, Jackson etc - in general chitara suna de cati bani dai pe ea.

Nu trebuie uitat ca un rol la fel de important in obtinerea tonului il au amplificatorul/efectele folosite ca si tehnica celui care canta.

 

Si nu in ultimul rand, trebuie sa alegi chitara potrivita pentru genul cantat.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

Stii, treaba asta apare doar la romani...

Ma uitam pe Harmony Central. Sunt oameni care canta bine merci pe chitari de 150-200 euro. Am ajuns intamplator pe pagina unui tip care are un Squier de vreo 200 euro si rupe omul pe ea, canta blues, jazz, metale, etc, folosindu-se de procesoare. Si suna brici. Sunt oameni care spun ca acasa nu poti face diferenta intre chitari, ci doar cand ajungi sa canti pe scena, cu alt setup, cu amplificatoare serioase si tot asa. Numai in Romania tinem coada sus, desi suntem vai de mama noastra. Sa nu cumva sa avem chitari de 200 euro, ca rade comunitatea de noi, nu nene, daca nu a costat macar 20 milioane, atunci nu este buna...

Uite de aia as vrea sa plec din tara asta. Ca sa nu mai vad atitudinea asta de saraci, dar plini de fite.

Sa fim seriosi. Cat treaba asta e un hobby, orice chitara este buna, mai ales ca se poate lucra putin la ea, sa devina ceea ce vrem sa devina. Te duci sa o vezi, verifici sa nu aiba probleme din constructie, dupa aia vii acasa si bibilesti la ea. E normal ca, la preturi mai mici, si dotarea este mai mica. Asa cum spunea cineva de mai sus, nimeni nu se asteapta ca un Gio sa fie dotata cu Seymour-uri...nu?

Bafta la cumparaturi si spor la cantat. Ca de aia iei chitara, nu ca sa faci impresie cu ea :)

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca s-a pus problema de facut impresie. daca despre asta e vorba, e clar...

s-a pus problema despre comoditatea si placerea de a canta pe un instrument usor de cantat, care suna bine. este totusi o diferenta intre a lua la zdranganit o chitara calumea, cu actiunea joasa, fara buzz sau taste iesite, intonata calumea, si care si suna, vibreaza si are doze bune, pe care nu o mesteresti tot a doua zi, si a lua o chitara la care te chinui sa canti, bazaie sau mai stiu eu ce. cu totii probabil am avut la inceput asa ceva. te ajuta sa inveti sa setezi, si chiar si sa canti, sa apreciezi calitatea, dar la un moment dat parca te saturi de bibilit reglaje, nu? adica nu pare ok pt o chitara pe care dai o suma considerabila de bani.

 

altfel este clar ca se poate si cu bani putini, daca stii unde si ce sa cauti. au demonstrat-o evh sau brian may.

Link to comment
Share on other sites

Ce spun eu e putin offtopic, dar s-ar putea sa te ajute. In privinta marcii vor exista tot timpul dispute. Fiecare are motivele personale pentru care ii place sau sa ii displace o marca. Pana la urma fiecare isi gaseste motivele incercand sau cumparand chitari.

 

Eu spre exemplu mi-am comandat un LTD din state bazandu-ma doar pe specificatiile chitari. Nu as mai face asta niciodata acum, nu fiindca sunt nemultumit de chitara, dar ideea este ca mi-a trebuit timp ca sa imi dau seama ce vreau de la chitara mea.

 

Nu ai lasat detalii in privinta genului care vrei sa il canti. Ce iti sugerez eu, este sa te documentezi putin.

Prima oara ia specificatiile: Ex. am nevoie de tremolo sau nu, vreau ca chitara sa aiba doze pasive sau active, single sau humbucker, lemnul etc., iar dupa aceea gandestete cum ai vrea sa sune(compara cat mai multe chitari, ca sa iti gasesti sunetul ce ti se potriveste).

 

Ca un ultim sfat, baga un ochi si la mica publicitate, fiindca in general in magazin dai mai multi bani decat valoreaza chitara de fapt.

Stiu ca OratioMentis nu va fi de acord, dar sunt de parere ca mai bine dai 2000 de RON pe o chitara ce in magazin e de la 2500 in sus, decat sa dai 1500 pe o chitara ce valoreaza de la 1000 in jos. Asta cel putin pana reusesti sa faci diferenta dintre o chitara de 200 de euro buna sau rea.

Link to comment
Share on other sites

Guest OratioMentis

dar sunt de parere ca mai bine dai 2000 de RON pe o chitara ce in magazin e de la 2500 in sus, decat sa dai 1500 pe o chitara ce valoreaza de la 1000 in jos. Asta cel putin pana reusesti sa faci diferenta dintre o chitara de 200 de euro buna sau rea.

 

 

Sunt de acord cu treaba aia de mai sus. Dar doar din punct de vedere al faptului ca, indiferent daca ai bani, nu e cazul sa-i arunci. E ca la tigari: de ce sa dau 3.5 milioane pe luna pe pachetul de tigari (nu dau firma, sa nu fac reclama), cand pot cobori la 65 lei cu o punga de tutun, cu un gust mult mai bun si care nici nu impute casa cand fumez? :)

In rest, yeap, continui sa cred ca se poate face treaba buna cu ceea ce altii ar putea denumi ca fiind "mizerii". Ma refer la Bullet, seria Gio de la Ibanez (asta este mai contestata decat este Adrian Mutu) sau, de ce nu, DiMavery. Nu ca ne-am opri aici, asta neinsemnand ca nu exista lucruri care nu merita puse direct pe foc, in speranta ca vor arde :)

Intamplator, pot da un exemplu: am un bun prieten, foarte bun prieten, cu un DiMavery (cred ca model SC-320 sau pe acolo) si un cub G-Dec. Suna absolut splendid, fara probleme, si te asigur ca acea chitara nu a costat 10 milioane :)

Reversul medaliei ar fi ca DiMavery ST-203, de exemplu, este facut din placaj. Sincer, daca stiam ca este atat de usor sa faci o chitara, ma apucam mai serios de traforaj cand eram la scoala :))

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu treaba aia de mai sus. Dar doar din punct de vedere al faptului ca, indiferent daca ai bani, nu e cazul sa-i arunci. E ca la tigari: de ce sa dau 3.5 milioane pe luna pe pachetul de tigari (nu dau firma, sa nu fac reclama), cand pot cobori la 65 lei cu o punga de tutun, cu un gust mult mai bun si care nici nu impute casa cand fumez? :)

In rest, yeap, continui sa cred ca se poate face treaba buna cu ceea ce altii ar putea denumi ca fiind "mizerii". Ma refer la Bullet, seria Gio de la Ibanez (asta este mai contestata decat este Adrian Mutu) sau, de ce nu, DiMavery. Nu ca ne-am opri aici, asta neinsemnand ca nu exista lucruri care nu merita puse direct pe foc, in speranta ca vor arde :)

Intamplator, pot da un exemplu: am un bun prieten, foarte bun prieten, cu un DiMavery (cred ca model SC-320 sau pe acolo) si un cub G-Dec. Suna absolut splendid, fara probleme, si te asigur ca acea chitara nu a costat 10 milioane :)

Reversul medaliei ar fi ca DiMavery ST-203, de exemplu, este facut din placaj. Sincer, daca stiam ca este atat de usor sa faci o chitara, ma apucam mai serios de traforaj cand eram la scoala :))

 

Curios din fire ce sint, imi tot vine sa te-ntreb, da' mi-e ca nu vrei. Ai cintat vreodata pe o chitara mai scumpa, printr-un amp mai scump? Ceva gen Gibson Les Paul + Marshall JCM800? Ca daca ala suna splendind cu G-Dec si Dimavery...

Link to comment
Share on other sites

Problema celor de la Ibanez e ca isi vand chitarile ieftine sub acelasi nume ca cele super scumpe. Asta le strica imaginea undeva in mintea lumii. Gibson e Gibson si pentru ca nu exita chitare de-ale lor sub 600 de coco.

 

Pana una alta, GB10 ramane my all time dream guitar, bad rep or not. Nici un AT100 nu ar fi rau. :P

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Gibson Les Paul + Marshall JCM800? Ok, ia-le acasa, in apartament, baga-le la volum mic ca sa nu deranjezi in jur, si zi-mi dupa aia marea diferenta.

 

Nu s-a vorbit despre "ce amp suna mai bine acasa, la volum mic". Era strict o comparatie intre ce poate un G-Dec si ce poate un JCM800 si in plus, a fost doar un exemplu. Cauti nod in papura?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.