www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Saddle Pentru Ovation Electroacustica


EugenRo2001
 Share

Recommended Posts

In Decembrie am primit o comanda pentru un saddle din os pentru o chitara Ovation.

Solicitarea clientului a fost sa fie identic cu originalul.

 

Partea dificila in acest caz era faptul ca doza piezo este asezata intr-un canal metalic, saddle-ul avand partea de jos mai subtire pentru a intra in canal.

De asemenea, partea de jos are niste "creneluri" care ajuta la reducerea interferentelor intre corzi la transmiterea vibratiilor la doaza piezo.

 

Din cauza conditiilor atmosferice, pachetul cu blank-urile de os care trebuia sa soseasca din Anglia, a intarziat foarte mult, intr-un final pierzandu-se pe drum. Abia la jumatatea lui Ianuarie am primit al doilea pachet.

 

M-am apucat de slefuit si iata ce a iesit:

faza preliminara

post-13221-0-81139500-1295804123_thumb.jpg

Dupa cum se vede, in saddle-ul original au fost taiate niste crestaturi, probabil pentru scaderea actiunii.

 

si final:

post-13221-0-90302900-1295804171_thumb.jpgpost-13221-0-37665000-1295804204_thumb.jpg

post-13221-0-66279700-1295804226_thumb.jpgpost-13221-0-54476400-1295804242_thumb.jpg

 

Am masurat cu sublerul in fiecare etapa a prelucrarii si am facut saddle-ul nou la aceleasi dimensiuni - grosime, lungime, inaltime, etc.

Mi-am luat libertatea de a face cateva modificari.

Nu am facut cele doua "picioare" de la capetele saddle-ului deoarece fara ele am putut face mai bine muchia care se aseaza pe doza, Aceasta muchie este cea mai importanta, neregularitatile conduc la volum diferit intre corzi.

Zona de grosime mai ingusta de la baza saddle-ului am facut-o din cap in cap din motive tehnice.

De asemenea am modificat unghiul dinspre corzi, in asa fel incat corzile sa se aseze mai bine pe saddle.

Am facut asta pentru a preintampina deteriorarea in timp a crestei saddle-ului si pentru a preveni ruperea prematura a corzilor.

 

Sper ca proprietarul sa fie multumit de rezultat chiar daca nu este identic cu originalul.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

La Ovation nu functioneaza cu saddle de os, face microfonie, nu stiu de ce dar este o problema cunoscuta, eu am aflat dupa ce am facut lucrarea din acest topic.

Ca si dimensiuni, ce am lucrat eu a fost foarte bine dar materialul nu e ok pentru doza si preamplificatorul de Ovation.

Sadleul este la mine, il pastrez ca decor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.