www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

statzii


Guest caracatita
 Share

Recommended Posts

Guest caracatita

dupa cum zice si titlu. care-s cele mai bune statii? (dupa marshall etc.. peavey etc..) care au un distors decent pe ele ... care-s mai bune pt rocareala ? etc.

 

despre peavey ce parere aveti cat costa unu cam la 100 w? ma intereseaza ceva la 100 w ? stiti vre o oferta pe piata buna calitate/pret?

 

ajung pt a acoperi un set de tobe?

 

Multam.

Link to comment
Share on other sites

Guest ANUBIS

Mai...nu prea ma pricep eu...dar...

Eu am un Fender Frontman de 38W...e foarte puternic...desi in cartea lui zice ca cica este pentru studiu si repetitii nu pentru scena...dak intorci "tirbusonu" :) pana pe la 4 deja te da afara din camera in suturi :) ...deci acopera tobele destul de usor...difuzorul nu distorsioneaza iar gain-ul de pe el plus combinatia setarilor la bass, treble si middle pot reda un distort destul de bun...clean-ul la fel...e ok...cu un plus de bas dak folosesti setarile amintit mai devreme...

 

Per total Amp-ul este foarte bun...eu il recomand cu incredere oricui! Dak as avea ocazia cred ca l-as folosi si pe scena... :) de ce nu...in lipsa de alt echipament mai performant....

Link to comment
Share on other sites

38W sunt cam la limita pentru a repeta. Tobele se aud mai tare decat crezi, mai ales daca se da in ele sanatos ( metal syle :) ).

 

Acuma depinde la ce suma te gandesti. Si daca vrei head sau combo. Ca idee un Peavey Triple XXX, care e un head excelent pentru metal costa cam 1000$ in state si e printre cele mai ieftine ampuri pe lampi bune.

 

Daca vrei doar o distorsiune decenta, de la Peavey exista combo si head XXL, care se invart pe la 600$ la ei, dar sunt foarte greu de adus aici.

 

Spune-mi mai exact cam ce vrei sa canti, cam cati bani vrei sa arunci pe amp si daca vrei head sau combo si poate iti pot recomanda ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Mah, eu am un amp custom made la 200W (Head + Cabinet) si suna de rupe, si inca nu l-am dat la max, ca am totusi vecini care pot chema politia.

Ma rog ideea e ca poti vorbi cu tipu care mi-a facut ampul (Overdrive il cheama) si ii explici cam ce vrei sa scoti din ampul respectiv si ti-l face dupe aspectul si asemanarea ta, si la mai putini bani decat un Marshall / Peavey sau alte ampuri de firma, dar la aceeasi calitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

vrem sa cantam heavy thrash . m -am gandit mult si am zis ca sa luam 2 statii peavey sau am mai vazut un laney pe forum aici .. pe la 100 w si dupaia daca e ceva le amplificam cu o sonorizare (pt fiecare statie chitara/bass inca 1 sau 2 boxe de 100 w care sa le amplifice sunetu emis) , sa lom si mixer si amp sa tina sonorizarea ce o sa stea pe langa statii .

 

fender stiu ca nu s prea bune pt metale desi aveau un amp (cred ca -l aduc doar la comanda) la muzica (proguitar) de 100 w si era chiar moderat ca pret 14.500 k. (stiam ca -s pt blues jazz etc..)

 

 

benson m -am gandit si la faza care ai zis -o tu .. si inca ma mai gandesc :)

 

ps: merita sa iei o statie mai puternica la mana a 2 a (stiam ca astea de firma in general nu crapa niciodata:) -daca te porti frumos cu ele

Link to comment
Share on other sites

5150 si 5150 nu se mai fac si prin urmare nu se mai gaesc . locul lor a fost luat de 6505 care este acelasi amp dar cu alta masca frontala. schimbarea de masca a adus si o crestere de pret de vreo 200$. lucky us :)

solutia cu head separat te va costa mult mai mult pentru ca iti trebuie si un cabinet. mobilitatea unei combinatii head+cabinet e convergenta rapid catre 0 asa ca daca nu aveti o sala de repetitie stabila situatia e cam trista. combo all the way.

 

caracatita arunca o privire aici :

http://www.harmony-central.com/Guitar/Data..._Series-01.html

poate iti faci o idee despre respectivul amp.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
benson m -am gandit si la faza care ai zis -o tu .. si inca ma mai gandesc :)

 

daca te hotarasti la varianta cu ampul custom, by the way omu face si combouri, imi zici si iti dau ID-ul de messenger al omului si vorbesti direct cu el.

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

depinde foarte mult de buget

 

so .. un amp la mana a 2 a se merita? ma refer la viata lor ... cum ziceam mai sus stiam ca astea nu crapa :) defapt si pe harmony zice ca nu a crapat

Link to comment
Share on other sites

La ampuri de firma bune e greu sa gasesti mai ieftine decat Peavey. Poti sa mergi sa-i intrebi pe cei de la Muzica ( la Stagg acolo ) cu cat ti-ar aduce un combo XXL sau XXX. Sunt sigur ca o sa-ti spuna niste preturi uriase. Probabil ca daca vrei ceva nou un amp de la Overdrive ar fi o solutie foarte buna. Daca vrei sa te bazezi pe distorsiunea din amp trebuie sa fii pregatit sa dai destul de multi bani, chiar si la mana a 2-a. In general un amp la mana a 2-a in stare buna o sa-l gasesti in Romania cam la pretul la care il gasesti in state nou. Decat sa dai o tona de bani pe un amp cu canal de drive modest sau unilateral mai bine iei un amp la care nici nu folosesti drive-ul ( dar are dif(uri) bun(e) ) si iti iei un multi-efect sanatos.

 

Si daca cumva vrei sa dai mai multi bani.... vorbeste cu Cearny de un Koch...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
Guest p_aciulea
Dimebag n-avea si Krank?

12407[/snapback]

 

 

h m m . . . . ba da, but who's counting???

 

blink

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
s-a iubit cu aia de la randall

12409[/snapback]

 

 

suna cam porcos modul in care ai pus problema, nu crezi??? poate sa intre lumea la idei dupa aia si nu vrem asa ceva, nu??? ca vorba aia dauneaza forumului :)

 

have phun and engioi laif

 

Later Edit: am uitat -> blink!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.