www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Evolutia muzicii


Guest Wanderer
 Share

Recommended Posts

Guest Wanderer

Muzica s-a schimbat mult in ultimii ani... E intr-o continua evolutie... Din punct de vedere al conceptiei, al perceptiei, al interpretarii si al promovarii... Au aparut multe stiluri absolut absurde si puerile... Fara nici un sens, rost sau logica... Pur si simplu de zbenguiala si comercialitate absurda... Dupa parerea mea muzica s-a degradat in ultimii 10 ani... De la grunge incoace nu a mai fost nici o evolutie de luat in seama... Doar degradare de mila... As dori sa aflu si parerile voastre... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Multi imi spun ca am ramas in urma, dar pentru mine tot rock-ul anilor '70-'80 are un farmec aparte.Ai dreptate ca de prin '90 incoace nu prea a mai aparut cine stie ce mare branza(si aici ma refer strict la rock, cu celelte genuri muzicale neavand tangente).Nu se mai compun riff-uri ca in '80, nimic nu mai e ca atunci.In ziua de azi pustimea nu-metal-ista(si mai stiu eu ce balacareala care prinde acum) habar n-are ce e acela un solo de chitara, ce-i un riff facut cu cap.Poate sunt eu depasit, dar azi nu se mai face muzica pe gustul meu...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

pai...in conceptie...se poate compara tot ce se canta in ziua de azi pe scena rock cu ceea ce se canta in anii 70? tematica s-a schimbat...insa asta nu ar trebui sa reprezinte o degradare... dar nu mai e aceeasi senzatie...care mai e rostul sa canti daca nu pentru feeling-ul aparte care il poti produce doar tu? doar cum stii tu mai bine... sa fii comercial? acum 20-30 de ani toti se gandeau la feeling-ul si la placerea cu care cantau...nu la cat iau pe concertul asta si cate tricouri o sa se cumpere dupa aia :) Totul evolueaza...timpul le schimba pe toate... dar nu toate in bine... acum vorbesc din punctul de vedere al unui tanar rocker care se distreaza... eu ma duc la un concert death metal... dau din cap ca animalul...imi sparg nasul...ma imbat ca porcul si dorm in tren pana ajung acasa...bun...inteleg si mica asta placere...dar e aceeasi cu a celora care mergeau la concertele pink floyd si deep purple acum 30 de ani? aia ASCULTAU muzica...era si ce sa asculti...

Edited by Wanderer
Link to comment
Share on other sites

problema e mult mai complexa..

sunt si acum trupe bune si instrumentisti bazati

doar ca aparatul de promovare si de acces la piata muzicii s`a dezvoltat si el si regulile de acces pe aceasta piata s`au schimbat.. la ora actuala se considera ca cel mai bine se vinde ceva simplu si usor de dansat...

adik rock`ul nu vinde la fel de bine ca alte prostii.. sau ceea ce vinde tre sa urmeze paternul simplificarii...

muzica buna exista inca.. dar trebuie sa o cauti.....

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer
adik rock`ul nu vinde la fel de bine ca alte prostii.. sau ceea ce vinde tre sa urmeze paternul simplificarii...

muzica buna exista inca.. dar trebuie sa o cauti.....

 

Sunt de acord...dar...nu toti stiu sa o caute...si muzica buna se va pierde in anonimat cu timpul...

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

cosu's kinda sorta obviously right.

ce parere au bunicile voastre despre jimi hendrix? :)

ce parere aveau nenii contemporani cu elvis sau beatles despre elvis sau beatles?

slap yourself now.... :)

Link to comment
Share on other sites

e un posibil scenariu

dar la fel de bine poate sa revina... n`ai de unde sa stii...

si pana la urma eu unul prefer statutul elitist (in care eu unul ma incapatanez sa cred) al muzicii pe care o ascult.. ce trebuie toti sa fie rockeri? stim cu totii ca mainstreamul e de kcat si ne place sa credem ca suntem altfel decat restul prin muzica pe care o ascultam... o muzica pentru cunoscatori :)

Edited by iulian
Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer
cosu's kinda sorta obviously right.

ce parere au bunicile voastre despre jimi hendrix?

ce parere aveau nenii contemporani cu elvis sau beatles despre elvis sau beatles?

slap yourself now....

 

nu pot sa gasesc termen de comparatie intre ce era atunci...si inainte de aia...si acum...:)

Link to comment
Share on other sites

nu pot sa gasesc termen de comparatie intre ce era atunci...si inainte de aia...si acum...:)

 

pai asta fiindca tu esti prins in paradigma pe care subcultura in care ai crescut ti`a impus`o si prin intermediul careia tu valorizezi...

asta nu inseamna ca valorile pe care le consideri tu valori in adevaratul sens al cuvantului sunt univerale

 

cu alte cuvinte esti subiectiv (ca si mine :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

Sunt de acord cu Cosu cand a spus ca generatia urmatoare va considera mereu muzica din generatia anterioara degenerata. Dar totusi, daca ne gandim la multimea de tipi care au crescut intr-o societate anti-rock si totusi, asculta rock si le place, nu cred ca putem spune ca rockul este degenerat.

 

FOR THOSE ABOUT TO ROCK.....WE SALUTE YOU

Link to comment
Share on other sites

Muzica este vibratie, nu este o stare, este generatoare de stari, nu este o moda, nu este ceva peren, ea exista si fara voia noastra (gust, moda, place/nu place, samd) ea nu tine cont de nimic pentru ca resorturile ei de aparitie nu pot fii dezlegate de noi decat in masura in care avem sau putem sa ne dezvoltam capacitatea de a avea in noi resorturile creatiei. Daca ne vom putea apropia de creator, in intimitatea sa, acolo unde ia nastere viata, vibratia, "senzatia" abia vom intelege ce inseamna Muzica, iar pana a o putea cuprinde si apoi judeca dupa "puteriile"noastre ramane sa deslusim alta enigma timpul. Restul este doar tacere...

Sau mai simplu:

"In Romania sunt mai multi chitaristi pe forum, ba decat pe scena" am incheiat citatul. poate ca e asa, poate ca nu, insa pana la a reduce muzica la: moda, gen, "si era si nu mai este" , inseamna ca deja strambatatea lumii, a patruns usor, usor si in noi...

Muzica este din fericire, necuprinsa si greu de inteles ( din nefericire) pentru multi dintre oameni! ea nu tine cont nici de generatii, lungimea parului sau cercelul din...

Link to comment
Share on other sites

daca si rocku si toate muzicile astea adevarate ar fi ascultate de tot poporu...daca ar fi cool atunci pana mea...ar fi naspa. n-ai mai stii care se ia dupa trend si care chiar asculta si simte ceva din muzica asta. dar daca stai sa te gandesti... daca ar fi rocku la moda automat ar tinde spre comercializare si s-ar pierde si s-ar ajunge la situatia de azi. asa ca e un fel de cerc vicios.

 

PS si rock se mai asculta si se canta...daca se poate numi rock chestia aia..ma rog.

Link to comment
Share on other sites

Muzica nu se degradeaza ci a intrat in underground .

Cultura nu e pentru "mase" cum povestesc comunisti sau populisti si trageau foloase si foloseau la propaganda respectiv la facut bani .

 

Multi dintre mari artisti au cheltuit averea cuiva ca sa creeze.

E nevoie de o clasa dominanta care sa "perceapa" ( nu cum , doar sa o perceapa ) cultura macar din maimutareala si sa sponsorizeze.

Sau sa faca loby si sa aloce din buget bani ptr cultura in general.

 

Muzica a ramas doar pe mana afaceristilor , dealerilor , micilor excroci .Astia vor bani "ieri" nu ai intereseaza nimic numa castigul rapid si usor.

 

Asa ca muzica se tanguieste in underground.

 

Iar despre "muzica actuala" numai atat ca in ultimi 20 de ani nu aparut absolut nimic nou. Este aceiasi .

 

Nu se poate chema noua muzica anilor '80 cantata coafata sau tunsa "zero" cu distorsiuni si procesoare ritmul e "a la breve" vocea e grohaita , si cam atat.Unde e dezvoltarea ?

 

Trupele se apar in "meanstream" nu au compozitii , se editeaza un intreg album bazat pe un singur "hit" si ala copie de muzica din '70-'80.Trase de par impinse gonflate si nimic.

 

Bineinteles ca public sa format ptr "noul val " , vezi ca si la noi sa format publicul de manele .

Daca nu te invata mama limba materna incepi tu sa faci pe " I Tarzan you Jane " ca sa comunici cumva.

dar pana la arta e cale lunga iar trec 1000 de ani pana la primul roman literar.

 

Nu e cazul sa spuna nimeni ce pacat ca sa degradat muzica , nu sa degradat se vinde se cauta e cel mai mare bussines fara mari investitii doar "se da jos de pe raft " si pana cand "mari batrani" mai pot urca pe scena o sa mearga , si din pacate va disparea incet din cauza de nesustinere . Exista doar un cerc inchis de underground.

 

iata o mostra de vesnic underground :

 

 

cel mai genial muzicant si compozitor in linkul de mai sus.Un mare deschizator de drum , pe langa Hendrix si Cream si Jeff Beck. Omul de la care a invatat pe Steve Vai cel mai mult .. Frank Zappa

omul vesnic "underground"

Link to comment
Share on other sites

Paradigma muzicii a fost intotdeauna cea a relatiei dintre reproductie si creatie. So, nothing new, cetiti memoriile lui Berlioz si o sa va calmati instant. Sau o sa va sara mustarul.

Link to comment
Share on other sites

am citit replicile din acest thread shi am auzit numai voci care incercau sa se impuna.. unii prin idei ciudate, altii prin moduri de exprimare care incercau sa-i faca "elevati".. parerea mea este muzica a evoluat doar din punct de vedere tehnic.. tehnica este cea care ne ajuta sa avem un sound mai clar, sa imbunatatim mijlocul de comunicare..

insa mesajul este acelasi.. sunt trupe care vor sa faca arta shi fac arta.. insa la fel erau shi acum 20 de ani.. in underground sau chiar pe piatza.. nu trebuie sa ii criticam doar pentru ca aveau mijloace mai putin performante decat acum..

din pacate am ajuns la un stadiu (caracteristic oamenilor de altfel) in care fiecare lupta sa ajunga cel mai bun sau cel mai recunoscut.. shi incearca sa ii ignore pe ceilalti (vezi Malmsteen - un tip care are o muzica extraordinara dar pe care izolarea asta il degradeaza in sensul ca "eu sunt zeul chitarii", "chitara a inceput cu mine shi se va sfarshi cand voi muri eu") shi cu toate astea il ascultam cu placere.. ciudat nu? un tip care nu ne respecta deloc iar noi ii acordam atata credit :)

Edited by rebiga mihai
Link to comment
Share on other sites

Se cinta foarte bine pe vremuri....dar se cinta bine si astazi...mai bine chiar.Din punct de vedere muzical ,depinde ce asculti si afirmi ca nu suna bine.Exista asa de multe trupe din care poti alege.Exista asa multe stiluri.In cele din urma e doar parerea mea.Si eu credeam asta cindva ca se cinta mai bine pe vremuri.Nu vreau cu asta sa>mi creez cumva aere de superioritate.

Suntem ce gandim.

Link to comment
Share on other sites

Guest ANGOR

Hmm.. muzica a evoluat, ca orice arta si ea se supune schimbarilor din societate. Si datorita dezvoltarilor tehnologice muzica suna mult mai bine si mai interesant, insa pana la urma notele muzica au fost, sunt si vor ramane aceleasi. Am studiat evoluatia jazz-ului si o consider o dezvoltare substantiala si benefica pentru acest gen, la randul ei si muzica electronica trece prin aceleasi transformari ca urmare a dezvoltarii resurselor IT, dar si a echipamentelor necesare pentru acest gen de muzica. Insa nu tot ce se aude este muzica, si nu toata muzica este arta. Vrea sa spun ca unii oameni care asculta industrial sau noise nu o vor considera niciodata muzica, dar ea este o arta. Asa cum cineva care ar asculta o "chestie" de dance romanesc o va considera muzica dar nu arta, sau asa ar sta lucrurile cel putin, nu generalizez. Exista si solutii de mijloc desigur, insa tine mult de propriile gusturi si pareri.

Link to comment
Share on other sites

shi totushi nu orice sunete legate duc la muzica..

multzi considera manelele muzica..

asta inseamna ca manelele chiar sunt "muzica"?

 

obishnuiam sa consider muzica arta (in orice conditii). de aceea nu o sa imi permit sa fiu de acord cu tine.. poate din mandrie pentru ca nu vreau sa fiu alaturat lui Gutza shi nici lui Dutza.

iar despre evolutia muzicii sa ne oprim doar la evolutia tehnica a muzicii..

Link to comment
Share on other sites

Guest ANGOR

shi totushi nu orice sunete legate duc la muzica..

multzi considera manelele muzica..

asta inseamna ca manelele chiar sunt "muzica"?

 

obishnuiam sa consider muzica arta (in orice conditii). de aceea nu o sa imi permit sa fiu de acord cu tine.. poate din mandrie pentru ca nu vreau sa fiu alaturat lui Gutza shi nici lui Dutza.

iar despre evolutia muzicii sa ne oprim doar la evolutia tehnica a muzicii..

 

"Insa nu tot ce se aude este muzica, si nu toata muzica este arta". Mai citeste o data :)

 

Manelele pot fi interesate, nu ma pronunt, ca nu le-am ascultat pe cele originale, dar cele facute de tziganii nostrii sunt chiar tampite si dezgustatoare. L-am auzit pe Johnny Raducanu la o emisiune moderata de patapievici, unde vb despre el, copilaria lui, etc, si a zis k in braila, cand era mic oamenii ascultau manele, dar erau tatarii cei care cantau si cica sunau chiar bine, ca erau folosite instrumentele lor traditionale, nu clape si delay la voce cum fac brunetzeii cu iz de maimutza la noi. Fac de rusine genul asta de muzica, de fapt deja l-au facut.

Edited by ANGOR
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Cineva spunea [citez din memorie]:

"Muzica a inceput de la toba... si o sa se sfirseasca cu toba!"

:)

.....................

Iar eu zic ca:

restul ... e praful de pe toba!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.