www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fingerstyle Guitar


caius
 Share

Recommended Posts

(In romana nu stiu cum ii se zice) stiti la ce se refera.

 

As vrea sa ma apuc sa cant si in acest mod, dar nu stiu cum. Ma puteti ajuta cu niste pdf uri sau lectii sau mai stiu eu ce? Pt. ca sincer am realizat ca a canta la chitara ≠ chitara electrica si-mi am nevoie de o "reimprospatare".

 

Un bun exemplu este http://www.youtube.com/user/jwcfree care zice ca el face melodiile dupa ureche. Acest lucru urmaresc si eu, dar cred ca am nevoie de o baza in tipul acesta de cantat si nu o am.

 

Asadar, astept cu sufletul la gura :D

 

Link to comment
Share on other sites

(In romana nu stiu cum ii se zice) stiti la ce se refera.

 

As vrea sa ma apuc sa cant si in acest mod, dar nu stiu cum. Ma puteti ajuta cu niste pdf uri sau lectii sau mai stiu eu ce? Pt. ca sincer am realizat ca a canta la chitara ≠ chitara electrica si-mi am nevoie de o "reimprospatare".

 

Un bun exemplu este http://www.youtube.com/user/jwcfree care zice ca el face melodiile dupa ureche. Acest lucru urmaresc si eu, dar cred ca am nevoie de o baza in tipul acesta de cantat si nu o am.

 

Asadar, astept cu sufletul la gura :D

 

 

Nimeni nimic? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca pentru inceput te-ar ajuta sa stii cat mai multe pozitii pentru fiecare acord.

 

Uite ce stiu eu din experienta personala:

 

Ca sa canti "fingerstyle guitar" e nevoie intai sa ai o baza tehnica foarte bine pusa la punct. Asta inseamna sa ai tehnica buna la mana dreapta si sa faci regulat exercitii pentru digitatie la ambele maini. E necesar cand inveti stilul asta sa te bazezi intai pe control. Odata ce ai control asupra tehnicii o sa vina automat si viteza. Sa canti aproape numai cu metronomul, stabilind un tempo comfortabil pentru tine si avansand de acolo.

Modul clasic pentru fingertyle e sa canti corzile bas (Mi, La, Re) sau (E,A,D) cu degetul mare iar celalalte corzi cu restul.

Sper ca te-am ajutat cu ceva. :)

Link to comment
Share on other sites

Uite ce stiu eu din experienta personala:

 

Ca sa canti "fingerstyle guitar" e nevoie intai sa ai o baza tehnica foarte bine pusa la punct. Asta inseamna sa ai tehnica buna la mana dreapta si sa faci regulat exercitii pentru digitatie la ambele maini. E necesar cand inveti stilul asta sa te bazezi intai pe control. Odata ce ai control asupra tehnicii o sa vina automat si viteza. Sa canti aproape numai cu metronomul, stabilind un tempo comfortabil pentru tine si avansand de acolo.

Modul clasic pentru fingertyle e sa canti corzile bas (Mi, La, Re) sau (E,A,D) cu degetul mare iar celalalte corzi cu restul.

Sper ca te-am ajutat cu ceva. :)

 

Bine ca ai adus vorba de digitatie.

Am gasit de multe ori ca si degetul mic s-ar folosi dar si doar cum ai zis tu, toate celelalte fara el.

Deci cum ar fi cel mai bine? Cum imi sade mie?

Link to comment
Share on other sites

Guest _Iustin_

Aºa cum vãd eu lucrurile, fingerstyle-ul e destul de asemãnãtor cu felul de a cânta la o chitarã clasicã. Poți încerca sã cânți niºte cântece uºoare pt chitarã clasicã pe acusticã. Poți sã-ți iei pene pt degete pt cã îți cam strici unghiile în corzi.

 

Sugestii de cântece:

 

Pe channelul lor se gãsesc mai multe filme de acest gen:

 

ªi mie îmi place Sungha Jung, mã face sã îmi fie ruºine de câtã chitarã ºtiu la 5 ani de cântat...

 

Nu cred cã e foarte greu sã faci ce face el, în principiu prinzi acordul din secvența respectivã, îl laºi sã sune ºi cânți notele pe care le cântã vocea. Aºa fac ºi alții, depinde de tine cât de complicat îți faci aranjamentul. Un exemplu ar fi aici:

Nu trebuie sã cânți exact ce cântã chitara+vocea+basul în cântecul original, ar fi overkill. Plus cã imposibil (vreau sã vãd pe cineva care face asta!).

 

Legat de degetul mic, eu cred cã nu se foloseºte din douã motive. Primul ar fi cã nu e destul de puternic, al doilea ar fi cã ciupeºti cu el mult mai aproape de cãluº ºi notele vor suna mai ascuțit fațã de celelalte.

Link to comment
Share on other sites

Aşa cum văd eu lucrurile, fingerstyle-ul e destul de asemănător cu felul de a cânta la o chitară clasică. Poţi încerca să cânţi nişte cântece uşoare pt chitară clasică pe acustică. Poţi să-ţi iei pene pt degete pt că îţi cam strici unghiile în corzi.

 

Sugestii de cântece:

 

Pe channelul lor se găsesc mai multe filme de acest gen:

 

Şi mie îmi place Sungha Jung, mă face să îmi fie ruşine de câtă chitară ştiu la 5 ani de cântat...

 

Nu cred că e foarte greu să faci ce face el, în principiu prinzi acordul din secvenţa respectivă, îl laşi să sune şi cânţi notele pe care le cântă vocea. Aşa fac şi alţii, depinde de tine cât de complicat îţi faci aranjamentul. Un exemplu ar fi aici:

Nu trebuie să cânţi exact ce cântă chitara+vocea+basul în cântecul original, ar fi overkill. Plus că imposibil (vreau să văd pe cineva care face asta!).

 

Legat de degetul mic, eu cred că nu se foloseşte din două motive. Primul ar fi că nu e destul de puternic, al doilea ar fi că ciupeşti cu el mult mai aproape de căluş şi notele vor suna mai ascuţit faţă de celelalte.

 

Degetul mic nu are "precizie" in miscare nu se poate controla separat cu acuratete sau cum sa explic( prinz/blochezi cu cealalta mana degetele si lasi libere doar inelarul si degetul mic incearca sa le misti rapid ca o foarfeca nu prea o sa mearga ) . Dar ,la viteza mica se poate folosi si degetul mic , la acorduri de ex intr-o miscare "globala" a maini se foloseste ptr a ciupi inca o coarda ,caz in care degetul mic ramane fixat intr-o pozitie si oarecum mecanic "rasucesti" toata laba maini doar cat trebuie pozitionezi degetul mic fata de coarda .Nici inelarul nu are precizie prea mare .Cand ciupesti dintr-o miscare pe rand 5 corzi ale unui acord vei avea un arpegiu cantat rapid .1 "bataie"/5 .

Pozitia fata de calus este neinteresanta poti muta sau tine mana in alta pozitie fata de calus .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest _Iustin_

Trebuie sã menționez cã o sã ai niºte beneficii enorme dacã o sã transcrii dupã ureche. Îți va fi mult mai uºor sã pui notele pe chitarã când asculți un cântec sau când îți sunã în minte; ºi mai important e cã o sã poți sã cânți ceea ce gândeºti ºi simți, pentru cã o sã faci direct legãtura dintre sunet ºi nota pe chitarã.

 

Am citit un interviu cu Steve Vai în Guitar World. Mi-am dat seama cã l-a ajutat foarte mult transcrisul ca compozitor ºi ca chitarist, mai ales în perioada când a lucrat cu Frank Zappa.

Link to comment
Share on other sites

1. Fingerstyle (cântatul ciupit, dacã vrei) nu prea are legãturã cu chitara clasicã - în afarã de faptul cã se folosesc degete, nu pana. Poziția de atac a degetelor (sau unghiilor) pe corzi e cu totul alta.

 

2. Foarte pe scurt, ideea e cã se pleacã din niște acorduri de bazã. P-ul (degetul mare) ține loc de bas și de puțin acompaniament (dã timpii 1 și 3 ca bas, 2 și 4 ca ritm sau acompaniament, în funcție de stil). Timpii doi sau 4 pot fi o singurã coardã (de obicei octava, dacã ai un acord E și basul pe E gros, atunci octava și deci rãspunsul va fi pe D, tasta 2) sau, pentru un sunet mai plin, pe restul acordului. Deci dacã p-ul face bas și o parte din acompaniament, o micã parte îl mai face i și melodia e ținutã de m și a.

 

3. Degetul mic SE POATE folosi. Îl folosesc bãieții de la flamenco în mare fel și, ca și celelalte degete, e cât se poate de valabil (îl avem, nu?) dar, într-adevãr, trebuie studiat și e mult de lucru. La asta lucrez și eu, fãrã mare tragere de inimã.

 

4. Gãsești pe YouTube tone de fingerstyle. Trebuie sã prinzi un anumit gen de balans. Uite un punct de plecare: http://www.youtube.com/watch?v=WF9xobsf9hw

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.