www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Niste Informatii Legate De Izolatie


mike56
 Share

Recommended Posts

salut

am un amp de 30 w serie hv si e foarte puternic

stau la bloc si vecinu de sub mine se plange de cand mi-am luat chitara ca il deranjez ...

as vrea niste sfaturi in legatura sa izolez cumva ....

sa pun ceva sub amp sau ceva

am mai citit pe aici si am gasit un sfat in care spunea sa pun burete de spuma poliuretanica

am facut rost de niste burete dasta de 10 cm , dar ma gandeam daca exista ceva mai bun ?

astept sugestii :)

Edited by mike56
Link to comment
Share on other sites

da . l-am citit .

dar eu vreau doar ceva ca sa pun sub amplificator ca sa se diminueze cat mai mult posibil sunetu .....nu vreau sa izolez toata camera sau podeaua sau usa :lol:

 

Poti sa pui orice sub combo ca tot nu'ti va diminua sunetul; poate doar ceva din vibratiile transmise podelei.Deci tot va trebui sa'ti antifonezi camera si podelele (eventual pui mai multe covoare) poti pune statia pe ceva la inaltime mai mare sa nu'ti mai bata fix in podea; dar si sa folosesti volumul cu oarecare bun simt nu cred ca ar fi rau :)

Link to comment
Share on other sites

de ce nu incerci sa repeti cu casti?

nu este ok dar este o solutie de a nu mai avea scandal cu vecinii

 

 

am incercat si daca bagi disors nu se aude prea bine,adik mai deloc si castile sunt chiar bune

 

 

 

buretele de spuma poliuretanica totusi functioneaza .am pus un strat de 20 cm sub amp si nu se mai aude acel sunet in tavan la vecin :)

Link to comment
Share on other sites

salut

am un amp de 30 w serie hv si e foarte puternic

stau la bloc si vecinu de sub mine se plange de cand mi-am luat chitara ca il deranjez ...

as vrea niste sfaturi in legatura sa izolez cumva ....

sa pun ceva sub amp sau ceva

am mai citit pe aici si am gasit un sfat in care spunea sa pun burete de spuma poliuretanica

am facut rost de niste burete dasta de 10 cm , dar ma gandeam daca exista ceva mai bun ?

astept sugestii :)

Daca stau acasa vecinii tai si se plictisesc de moarte si nu fac altceva decat sa asculte ce se aude si ce ii derenjeaza nu ai nici o sansa.Sau vecini prea linistiti care citesc sau lucreaza la PC mcopi care invata oricat de incet vei canta vei deranja.

Singura solutie castile ,daca totusi vrei sa exersezi cu difuzor sa folosesti ceva gen amplif cu difuri micute ptr notebook ( ptr. sa exersezi estomparea si panatia cu dif deoarece este alta decat cu castile ).

 

Se poate incerca sa astupi cu plastilina orificiul de langa tevile de incalzire la trecerea prin planseu.Acestea sunt in coltul camerelor si functioneaza ca si o boxa cu palnie!!!

Daca pui sub boxa burete sau veva asemanator nu se mai transmite direct vibratia la planseul din beton asa se reduce din taria sunetului .

Trebuie incercat si verificat ,,,dar cum am amintit depinde de activitatea vecinilor .daca stau lkinistiti se aude mai totul....

Oricum la nibvelul unui TV auditie normala trebuie sa se poata canta .

Link to comment
Share on other sites

am incercat si daca bagi disors nu se aude prea bine,adik mai deloc si castile sunt chiar bune

 

 

 

buretele de spuma poliuretanica totusi functioneaza .am pus un strat de 20 cm sub amp si nu se mai aude acel sunet in tavan la vecin :)

 

Mie asta mi se pare cea mai ciudata afirmatie. La ampul meu jaf mereu am avut senzatia ca, oricat de tare l-as da, nu se aude lafel de bine ca in casti. Inafara de cazul in care ampul tau are un difozor >= decat unul de 10", atunci probabil ca reda bine si frecventele joase si nu ai probleme. Dar, oricum, iati o pereche de casti pe la 100 roni si sigur nu are cum sa se auda "mai prost".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.