www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Doze Pun Pe Unfender Strat Usa H1


Guest psihotronic

Recommended Posts

Guest psihotronic

vreau un sunet cat mai sticlos,cu multe medii si inalte si mult sustain.

cele care sunt din fabricatie sunt supermisto pe distors,dar pe clean imi par cam mate si fara viata,parca .

ma intereseaza sunetul ptr care e faimos stratul cu singlecoils.

am facut un relicjob extrem la chitara si acum lemnul are o rezonanta f. buna,deci vreau niste sc-uri care sa poata folosi din plin asta.

pe langa inalte si sustain ,ar fi ideal cat mai putin humm,barait sau alte zgomote.

mersi anticipat,astept recomandari chiar oferte!

cel mai mult ma intereseaza pozitia neck.

Link to comment
Share on other sites

vreau un sunet cat mai sticlos,cu multe medii si inalte si mult sustain.

cele care sunt din fabricatie sunt supermisto pe distors,dar pe clean imi par cam mate si fara viata,parca .

ma intereseaza sunetul ptr care e faimos stratul cu singlecoils.

am facut un relicjob extrem la chitara si acum lemnul are o rezonanta f. buna,deci vreau niste sc-uri care sa poata folosi din plin asta.

pe langa inalte si sustain ,ar fi ideal cat mai putin humm,barait sau alte zgomote.

mersi anticipat,astept recomandari chiar oferte!

cel mai mult ma intereseaza pozitia neck.

fender 57/62 pt middle/neck

Link to comment
Share on other sites

fender 57/62 pt middle/neck

 

 

+1

si un Texas Special in Bridge, bine ar fi ca middle sa fie RWRP (reverse wound erverse polarity) ca sa taie zgomotul in pozitiile 2 si 4.

Cam greu sa gasesti asemenea set Custom.

 

Sau Vintage Noiseless daca vrei sa scapi de "hum".

 

 

 

Nice tip: regleaza dozele mai jos (mai departe de corzi) pentru un sustain mai bun si un sunet mai cristalin (mai ales pentru neck).

Nivel mare de semnal nu duce neaparat la un sustain mai bun. In apropiere oscilatia corzii este amortizata de campul magnetic al polilor dozei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pt.sustain?

ceva recomandari?

 

pentru sustain trebuie sa te uiti mai mult la chitara si mai putin la doze:

 

- un neck cu masa mare

- un setup corespunzator si anume:

* o imbinare cat mai rigida neck-body

* un nut dintr-un material bun taiat corect

* o buna presiune a corzilor pe nut si bridge

* un bridge cu masa mare reglat corespunzator

* 5 arcuri la bridge

* o distanta corecta fata de polii dozelor

 

Poti "masura" sustain-ul la rece ascultand (si cronometrand) pentru diferite reglaje cat de mult dureaza nota...

Link to comment
Share on other sites

Guest fruscianteguy21

Seymour Duncan's Califronia 50's SSL1 tot setu + Corzi D'addario Nickel Wound Regular Gauge ( si pe high E pui tot d'addario dar de 0.11). Un sustain si un sunet mai "steely" nu exista!

Link to comment
Share on other sites

+1 dgekoo, cu mentiunea ca trebuie sa ai grija la imbinarea aia gat corp, in sensul ca da, sa fie rigida, adica sa fie bine stranse suruburile, dar mare atentie sa nu exagerezi cu stransul, pt ca mai apoi poti avea probleme cu vreun stress crack la corp sau la placuta de metal bolt-on, sau sa se roada prea tare lemnul si sa ajungi sa invarti surubul in gol, fiind nevoit sa remediezi, fara probleme ce-i drept, cu metode tamplaresti.

Link to comment
Share on other sites

pt.sustain?

ceva recomandari?

 

Depinde ce intelegi tu prin sustain.

 

Se strica sustainul daca ai magnet prea puternic...

 

Deci doza condensator sau piezo ar fi OK ptr a nu amortiza oscilatia corzilor .

 

Si dozele active ar fi OK deoarece au camp magnetic foarte slab prin urmare franeaza mai putin corzile.

 

Doze condensator si cele magnetoelectrice-active au dezavantajul necesitatii unei alimentari ..ce poate sa aduca probleme ,din acest motiv se prefera dozele pasive ..functioneaza fara sursa de curent .

 

Sustain-ul se "mareste " cu reverb , cu delay ,dupa un compresor .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Danyel the Best

Eu zic sa folosesti ori Single Coil pentru ca asta ii da unui Stratocaster originalitate ori Humbucker reeditate.

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit la lace sensor gold-dar nu gasesc tbx-uri nicaeri....

 

Salutare. Eu am pus pe H1-ul meu un set de Bare Knuckle Mother's Milk, 3 single coiluri. Mie personal imi place foarte mult. Am fretboard de rosewood, si imi place combinatia. Daca te intereseaza sa faci o comparatie putem incerca sa ne sincronizam cumva.

 

LE: Tocmai am realizat ca esti din Cluj, asa ca e cam complicat sa auzi cu urechile tale cum suna :unsure:

Edited by puiub
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.