www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Slefuirea Finnishului Stratocaster


Guest psihotronic
 Share

Recommended Posts

Guest psihotronic

as vrea sa stiu cum influenteaza sunetul slefuirea finishului sunburst de pe un strat highway1 pana la lemn-as vrea sa las aspectul natural al lemnului fara lacuire,cel putin pe partea vizibila a chitarii,pe spate ramanand sunburstul original,care oricum e un strat foarte subtire-ar influenta pozitiv sau negativ rezonanta lemnului?

Link to comment
Share on other sites

Sunetul nu se schimba cu nimic.

In schimb vei strica total aspectul. Se vor vedea imbinarile celor trei piese din care este corpul, diferentele de textura si culoare, directia fibrelor. Mai bine lasa-l asa si fa-i eventual un relic-job cu vata de otel (steel-wool).

 

Orice solutie ai alege arata-ne o poza.

Link to comment
Share on other sites

Sunetul nu se schimba cu nimic.

In schimb vei strica total aspectul. Se vor vedea imbinarile celor trei piese din care este corpul, diferentele de textura si culoare, directia fibrelor. Mai bine lasa-l asa si fa-i eventual un relic-job cu vata de otel (steel-wool).

 

Orice solutie ai alege arata-ne o poza.

 

Intradevar... sunetul nu se schimba...

La partea cu aspectul tind sa te contrazic: fiecare cu gusturile sale :)... eu prefer o chitara cu un finish de nota 8 pe putin...

 

 

as vrea sa stiu cum influenteaza sunetul slefuirea finishului sunburst de pe un strat highway1 pana la lemn-as vrea sa las aspectul natural al lemnului fara lacuire,cel putin pe partea vizibila a chitarii,pe spate ramanand sunburstul original,care oricum e un strat foarte subtire-ar influenta pozitiv sau negativ rezonanta lemnului?

 

... Faci cum vrei, dar iti pot spune doar o chestie: o sa ai probleme cu chitara daca o vei lasa cheala[fara vopsea, lac], din cauza schimbarilor de temperatura, asa ca ti-as sugera sa folosesti un finish oil, ca sa nu ai probleme cu chitara si ai si aspectul ala de lemn cum iti doresti tu

 

...sper ca ti-a fost de folos ce ti-am spus...

 

PS: astept poze cu produsul final - indiferent ce vei alege sa faci

Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

mersi de pont,unde gasesc finish oil?

am dat jos 90%din sunburst,lasand doar niste urme ca pe relic strat,foarte misto look,mi se pare ca sunetul la rece s-a imbunatatit ,pe amp in schimb e tot un drac.

pun poze,merita vazute!!

Link to comment
Share on other sites

mersi de pont,unde gasesc finish oil?

am dat jos 90%din sunburst,lasand doar niste urme ca pe relic strat,foarte misto look,mi se pare ca sunetul la rece s-a imbunatatit ,pe amp in schimb e tot un drac.

pun poze,merita vazute!!

 

... o sa gasesti la un magazin de materiale de constructiibiggrin.gif... [daca n-ai succes atunci tragi o fuga pana-n Dedeman, Praktikar, Metro

parca ziceai ceva de niste poze ?!?smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

post-14693-0-25881200-1291730750_thumb.jpgpost-14693-0-97280300-1291730730_thumb.jpgpost-14693-0-18129400-1291730714_thumb.jpgpost-14693-0-36856900-1291730686_thumb.jpgpost-14693-0-41040100-1291730667_thumb.jpgpost-14693-0-27042000-1291730655_thumb.jpgpost-14693-0-70136100-1291730631_thumb.jpgpost-14693-0-86013000-1291730599_thumb.jpgnu e gata!!!

imbinarile celor 3 bucati nu vor mai fi vizibile dupace voi folosi un bait de 'imbatranire,iar ca protectie intradevar,finish oil!

pareri?

a ,camera 2 mega din telefon...post-14693-0-16863400-1291730571_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

ma gandesc serios sa pun si alte doze,cel putin la neck.

as vrea un sunet mai ;stratocaster'-hot strat s.c.-urile imi plac mult pe hi-gain,dar sunt cam mate la clean.

caut unele mai sticloase,cu inalte si medii multe,dar si sustain-bineinteles -singlecoils.

imi recomandati ceva-inafara de texas specials de care m-am saturat?

mersi.

Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

mersi,ideea e ca dupa baituire chitara va avea o patina aparte in locurile de frictiune mare,isi va pierde aspectul plat de dupa slefuire.baituirea o voi face in mai multe etape in straturi foarte subtiri,pe anumite zone-unde culoarea va fi mai inchisa,iar pe final voi inchide porii lemnului prin tratament cu o solutie bazata pe petrol.aceasta va si stabiliza tot aspectul. oricum lemnul de la usa h1 are o rezonanta f.f. buna acum,motiv pentru care caut doze pe masura...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

dupa cum am promis,revin cu pozele .

am folosit lac mat[7staturi cu slefuire intre ele].

natural woman!

Arata super !!!

 

Ai avut noroc lemnul este foarte frumos , bucatile au aceiasi nuanta si imbinarile/ fibra se nimereste foarte frumos de parca a fost facuta ptr aspect "natur".

 

Am avut o chitara cu un gat de Iolana mi-a facut un prieten un corp de Telecaster ..tot natur pe care l-am ars cu flacara de la o lampa cu spirt ..am vazut pe un afis ceva asemanator ..arata bestial ies in evidenta fibrele mai bine.

Apoi am sculptat-o deoarece am vazut o chitara sculptata cu modele florare etc pe o poza cu John Mayall ..hehe ...era nebunia hippy , dupa asta mi-a cumparat-o Boita un prieten chitarist foart ebun ..el a vanduto la un american...acum cum m agandesc ...am pre undeva poza cu ea ..haha

 

 

Eram si eu in perioada de schimbat doze si finish-uri ..hehe

 

 

Sunbrust nu prea imi place dar unele arata bine.

 

Hot Rod imi plac cel mai mult si natur .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest psihotronic

mda-ar fi multe de povestit.

in primul rand -am observat ca dupa ce am dat jos tot finishul original,la rece chitara suna mult mai tare ca volum,iar rezonanta era marita considerabil-caderea sunetului era foarte liniara.

totusi pe amplificare diferenta era mai mica.

inconvenientele de sunet-diferentele erau f.mari ca ton amplificat-aveam un sunet cu mult bass si fara inalte--foarte nasol pt un strat zic eu!

la temperaturi diferite iarasi probleme-la rece sunet de cacao/peste 20 de grade sunetul ala numai bas si medii-infundat-dar sustain 20 de secunde in pozitia mi pe coarda sol de ex.[amplificat!]

aici mai intra considerentele strict estetice-cateva zile dupa slefuire arata bestial-corpul avea exact aceasi nuanta cu griful,insa dupa vo 5 repetitii au aparut urme de jeg prin zonele unde am atins-o mai des...

asa ca am dat cu lac mat -de la baumax am luat ceva spray facut in germania.

dupa primele 2 straturi de lac am observat ca a scazut volumul rezonantei un pic,dar a reaparut sunetul de stratocaster bazat pe inalte.

suprafata fiecarui strat[trebuie dat subtire-de la distanta mare!!!] am slefuit-o cu hartie abraziva cu granulatie mica la umed,iar apoi cu pasla.

acum sunetul e super ok-am avut noroc avand in vedere ca e prima mea experienta si am facut-o direct pe un strat usa!!

suna mai bine ca inainte,arata dupa mine mult mai bine ca inainte!e adevarat ca stratul de lac e foarte foarte subtire,dar in timp va arata foarte misto cu stersaturile si bombardamentele aferente folosirii!

concluzia e ca la un stratocaster stilul de finish influenteaza mult sunetul!

iar hw1 sunt totusi niste scule bune-dar cu finish de cacao-merita refinisate-cel mai bine de profesionisti care fac treaba cum trebuie -eu am avut doar bafta ,se putea mult mai rau!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.