www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Carl Martin Octa-Switch


dani
 Share

Recommended Posts

Salutare.E vreun posesor deOcta-switch pe forum??

 

Am o curiozitate.As fi interesat sa cumpar unul dar stiu ca nu poti comuta cu el canalul ampului, insa ma gandeam la o chestie care nu stiu daca merge ... de aceea ma adresez voua.

 

Sunt curios de urmatoarea chestie.Daca se pun 7 pedale in loop(loop 1, 2....7) iar...din a 7-ea pedala in loc sa te intorci in return-ul loop-ului 7 iesi direct in amp(cu conditia ca loop 7 sa fie mereu activ in toate preseturile).Astfel sunetul trece din chitara pana in amp prin cele 7 pedale.Iar in sendul de la loop-ul 8 sa se bage jack-ul care duce spre footswitch input-ul de la amp.In felul asta, atunci cand setez un preset(ex...loop 1,2,5,7,8 active) o sa-mi comute si canalul de distors din amp?pot folosi in preseturile in care vreau distorsie loop 8?

 

Dupa logica mea ar trebui sa mearga insa nu sunt sigur.

 

Ar fi de mare ajutor daca ma poate lumina cineva:P

 

Multumesc in avans...Dani!

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

Iar in sendul de la loop-ul 8 sa se bage jack-ul care duce spre footswitch input-ul de la amp

 

Nu neapãrat.

 

Presupunând cã footswitch-ul funcționeazã ca majoritatea, canalul se schimbã în funcție de rezistența dintre tip și sleeve-ul jack-ului ("semnal" și "masã"): când rezistența e mare (aproximativ infinitã, circuit deschis) e activat un canal, iar când e micã (aproximativ 0, circuit închis) celãlalt canal.

 

Nu știu cum e configurat bypass-ul în aceastã unitate. Dacã în bypass se pune semnalul din send (și eventual și din return) la masã, cum ar fi ideal, atunci merge cum ai descris. Dacã le lasã deconectate (floating) atunci nu.

 

Dar oricum ar fi, știi cã în bypass vei avea conectat tip-ul de la output la tip-ul de la Return 7 (când Loop 8 e bypassed) SAU la tip-ul de la Return 8 (când Loop 8 e activ). Deci poți folosi douã din aceste conexiuni pentru a comanda amplificatorul, cu un cablu adecvat (în loc de un jack conectat T-S pui douã jack-uri conectate T-T).

 

If you ask me mai bine apelezi la un co-forumist cu experiențã în așa ceva și îți construiești un looper specific nevoilor tale. Sigur vei ieși mai ieftin, în primul rând.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a explicat cineva ca se poate daca ampul are switch de tip "latch" pe cand nu merge cand ampul are "momentary".Nu am inteles exact care e diferenta dintre cele doua(stiu insa diferenta dintre un switch 3dpt si un momentary switch).La tine de care e finics?Ai incercat sa setezi scula asa cum ziceam eu mai sus si nu vrea?

 

FiveseveN, as incerca varianta mai ieftina(facut la mana) dar parca nu as vrea sa-mi iasa cu bazaituri, paraituri sau sa ma lase cand mi-e lumea mai draga:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Poti avea un loop care va comanda pre-ul ampului sau mai bine zis, poti selecta acel canal in toate cele 8 loop-uri daca vrei insa comanda on/off o dai din switch-ul ampului altfel vei avea distors/clean pe toate preseturile. Eu am de exemplu 4 efecte care merg in fata preampului( whammy, wah, comp, overdrive) si 3 efecte care merg dupa el( modulatii, delay si reverb).Ai in total 8 preset-uri cred eu, suficiente. E o solutie si nu e ft scumpa.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare.E vreun posesor deOcta-switch pe forum??

 

Am o curiozitate.As fi interesat sa cumpar unul dar stiu ca nu poti comuta cu el canalul ampului, insa ma gandeam la o chestie care nu stiu daca merge ... de aceea ma adresez voua.

 

Sunt curios de urmatoarea chestie.Daca se pun 7 pedale in loop(loop 1, 2....7) iar...din a 7-ea pedala in loc sa te intorci in return-ul loop-ului 7 iesi direct in amp(cu conditia ca loop 7 sa fie mereu activ in toate preseturile).Astfel sunetul trece din chitara pana in amp prin cele 7 pedale.Iar in sendul de la loop-ul 8 sa se bage jack-ul care duce spre footswitch input-ul de la amp.In felul asta, atunci cand setez un preset(ex...loop 1,2,5,7,8 active) o sa-mi comute si canalul de distors din amp?pot folosi in preseturile in care vreau distorsie loop 8?

 

Dupa logica mea ar trebui sa mearga insa nu sunt sigur.

 

Ar fi de mare ajutor daca ma poate lumina cineva:P

 

Multumesc in avans...Dani!

Intreaba-l pe @mibu (are si un forum " rackdoctor") .efecte cuplate .serie si paralel ..

Link to comment
Share on other sites

Salutare.E vreun posesor deOcta-switch pe forum??

 

Am o curiozitate.As fi interesat sa cumpar unul dar stiu ca nu poti comuta cu el canalul ampului, insa ma gandeam la o chestie care nu stiu daca merge ... de aceea ma adresez voua.

 

Sunt curios de urmatoarea chestie.Daca se pun 7 pedale in loop(loop 1, 2....7) iar...din a 7-ea pedala in loc sa te intorci in return-ul loop-ului 7 iesi direct in amp(cu conditia ca loop 7 sa fie mereu activ in toate preseturile).Astfel sunetul trece din chitara pana in amp prin cele 7 pedale.Iar in sendul de la loop-ul 8 sa se bage jack-ul care duce spre footswitch input-ul de la amp.In felul asta, atunci cand setez un preset(ex...loop 1,2,5,7,8 active) o sa-mi comute si canalul de distors din amp?pot folosi in preseturile in care vreau distorsie loop 8?

 

Dupa logica mea ar trebui sa mearga insa nu sunt sigur.

 

Ar fi de mare ajutor daca ma poate lumina cineva:P

 

De ce nu iti faci man tu unul?Mai suntem si de astia care te putem ajuta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.