www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Primul instrument


Catalin S.
 Share

Recommended Posts

Hmm... prima mea chitara... aaa da, imi amintesc B) .... A fost un reghin pe care mi l-a daruit al meu bun prieten si parinte (taica-meu :o) cam prin clasa a 10-a. Dar nu am facut mare lucru pe ea, deoarece nu aveam de unde sa invat (eu sunt un tip mai matematic, nu imi place sa imi pun intrebari la alte intrebari, iar la vremea aceea chiar nu aveam de la cine invatza)... si a stat chitara mea mult (mai mult degeaba) pana anu trecut prin februarie, cand un bun prieten si coleg de faculta, fost chitarist, s-a apucat sa imi arate de ce nu trebe chitara sa stea degeaba ;) ... a trecut timpul, am inceput sa o modific; prima modificare a fost adaugarea unei doze piezo printr-un procedeu extrem de simplu.... desigur ca nu eu am fost autorul, ci tatal unui bun prieten... doza consta intr-o placutza piezo care se foloseste la ceasurile de mana electronice pe post de difuzor (suna chiar bine chestia aia ;) ... apoi mi-am dat seama ca trebe schimbat cordarul (proasta idee am avut) si ghici ce... mi-am pus cordar de clasica (doamne ce prost pot fi cate odata) care s-a deslipit foarte repede. Apoi acelasi prieten care mi-a aratat primele "acorduri", mi-a imprumutat chitara lui (un orpheus ce a fost odata si odata bun insa intre timp, a fost tinut langa calorifer, diferente mari de temperatura etc.) care falsa ingrozitor, lucru care m-a ajutat foarte mult, inchipuiti-va cam cat imi lua sa acordez chitara aia (:)) , iar acum sa acordez o chitara buna e floare la ureche :) . Au urmat cursurile Adi Manolovici, la care am mers, evident, cu orpheus-ul si mi-am dat seama ca nu mai tine, iar cum unul din elevi vindea o chitara western acustica, am luat-o si is tare incantat de ea (e vb de tarfa mea verde).

La capitolul electrice, prima pe care am pus mana a fost o iris (imprumutata) si o pedala de overdrive (nush de cine e produsa), apoi tipu si-a revendicat chitara impreuna cu pedalutza :) .... chiar imi placea tarfa aia mov :( .... A urmat un pack behringer, pe care l-am cumparat mai mult pt amplif, chitara in momentul de fatza fiind in service la Senia (I hope they'll die quick!!!), fapt pt care aveam nevoie de o electrica, iar cum eu am avut tot timpul o slabiciune pt Ibanez, mi-am luat un IbanezRG270 (nu e super modelul dar va fi, pt ca intentionez sa ii pun Dimarzio EVO si Floyd LO PRO EDGE ;) ).... cam asta e istorioara mea :o... sper ca nu v-am plictisit prea tare :o:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

O idee foarte buna :)

Prima mea chitara a fost (bine inca este ca e imprumutata dar tot a mea este :)) o hora reghin student . Chitara a costat 500.000 la vremea ei si mama nu a vrut sa auda de asa ceva. A trebuit sa o platesc eu singurel din alocatii. Stiu cum in prima seara aveam lacrimi de bucurie ca reusisem sa cant primele 5 note din Nothing Else Matters.

Nu mai tin minte exact de ce am luat chitara. Cred ca dintr-un spirit de imitatie. Nu eram foarte determinat sa invat sa cant dar dupa prima seara n-am mai dat-o jos din mana :). Oricum asa rablagita cum e (de la corzile de metal ce le-am pus pe ea griful s-a curbat destul de nasol si acu fasleaza grosolan de la fretul 5 in sus) eu iubesc chitara aia. Nu o vand pentru nimic in lume. Din cauza ei m-au durut degetele de la mana stanga trei luni fara incetare.

Link to comment
Share on other sites

Hahaaa.... prima mea chitara... normal tot una imprumutata, de la o vecina (are vreo 22 de ani cred) care nu mai canta, si-o luase pt liceu. Este tot o Hora laura 3/4 dar din pacate i s-a dezlipit gatul. Pe ea am invatat primele acorduri, la major, mi minor, si altele. Asta se intampla cam prin august cred anul trecut.. am zdranganit eu asa putin, apoi am lasat-o (nu se acorda deloc, si nu reuseam sa fac nimic, ca ii iesea gatul :) ). Apoi ca sa zic asa, prima mea chitara, un Orfeus (cred ca facuta in bulgaria) achizitionata de la mosu, pretenii stiu de ce :), am dat 700.000 de mii de lei pe ea, din banii mei. :) am invatat sa cant mai serios pe ea, pana am zis ca trebe sa imi iau alta, si asa mi-am luat hora.. Nici eu nu as vinde-o (orfeusul, desi falseaza intr-un hal fara de hal). De fapt io ma gandeam cand o sa fiu mai mare, sa am banii mei, sa mi-o fac intr-o chitara d-aia electrica, dar nu stiu daca pot ca totusi e acustica. Dar mai intai sa jaung acolo. Oricum bucuria mi-a fost ca aveam chitara, si peste o luna am reusit sa invat bine acordurile sa le schimb bla bla.. atunci chiar am vazut progresu de zi cu zi (zdranga zdranga pe acorduri).. mama am deviat rau de tot.

 

P.S. catalineee super fain site-ul tau, am intrat mi-am luat si vreo 2 mp3-uri, fain rau.. Mult succes in continuare, si o rugaminte. fa si tu un review la stagg-ul tau cand ai timp. Mersii.. si la mai mare :beer:

Link to comment
Share on other sites

La mine treaba a stat un pic altfel in sensul ca mai tot timpul "prima chitara" a fost ultima. La fel ca-n dragoste... cea mai mare iubire este ultima... Ma rog, sa-ncep. :)

 

INTRODUCERE - sau CAPITOLUL I

Prima chitara mi-au luat-o ai mei in '90 si a costat 1000 de lei (o groaza de bani pt acea vreme). Era o chitara "spaniola" de la Hora - Reghin cu griful lat. Mi-a vandut-o un coleg de liceu mult mai mare decat mine (eu a IX a el a XII a) pe motiv ca "am invatat aproape tot la chitara si vreau sa-mi cumpar bas." Ma rog, tin minte ca si acum aceste cuvinte. Pe tip nu l-am mai vazut din '91, cred ca nici nu mai e in tara. Ca fapt divers, statea exact in blocul de pe calea Victoriei vis-a-vis de magazinul Muzica.

 

CAPITOLUL II - INTRAM IN PROBLEMA

Instrumentul era nou-noutz, chiar avea acel miros specific "lucrului" abia iesit din fabrica. Ca sa nu fie "rau" cu mine tipul m-a invatat la fata locului (acasa la el) cateva rifuri: "Uite, astea-s cvinte, asa canta cei de la Metallica..." Va dati seama cat de fericit am plecat de acolo. Norocul meu a fost sa am vecin de bloc un amic (ulterior coleg in prima trupa) mai mic decat mine cu un an al carui tata cantase pe vremuri intr-o formatie Modern '66 care m-a invatat primele 3 acorduri. Mi minor, La Major si Si 7 altfel ramaneam cu cvintele multa vreme... :(

 

CAPITOLUL III - EU DE CE NU AM ?

Dupa un timp, profund dezamagit de faptul ca amicul meu avea si-o chitara electrica, i-am "ordonat" lu' tata sa faca tot posibilul sa-mi faca si mie una. Am gasit niste lemn, l-am taiat in doua, am lipit placile si i l-am dat batranului impreuna cu o schita care semana cu o chitara, logic. Un grif de acustica gasisem in targ asa ca mai lipsea doza pe care am confectionat-o dintr-o cutie de seringa din aceea comunista din metal care se refolosea. De fapt seringile erau atunci din sticla iar dupa folosire se bagau in acea cutie metalica un pic mai amre decat uin pachet de tigari si se fierbea ca sa distruga microbii... :) Ma rog, placa pe care stateau buroanele si doza am decupat-o cu panza de bonfaier dintr-o bucata de metal de vreun milimetru grosime.

 

CAPITOLUL IV - VISUL DEVINE REALITATE

Avand toate ingredientele necesare confectionarii unei chitari electrice (eram tare mandru de ce aveam sa realizez) m-am dus cu tata la un amic tamplar sa-mi taie pe router (un fel de strung pentru lemn) placajul lipit de mine cu aracet. Isi face omul treaba, decupeaza pentru a face loc grifului si dozelor, fac proba daca elemnetele "cheie" de mai sus se pupa si imi aleg culoarea. De fapt mi s-a cam impus. Ati ghicit ? ROSU ! Heheeeee... Tin sa precizez ca pana sa i se aplice vopseaua, lemnul a fost dat cu chit. Super tare, arata mai ceva ca cele noi din magazinele cu instrumente (culmea, erau mai multe atunci ce daca apartineau statului, mai erau si acele consignatii unde isi aducea omu' cam tot ce avea prin casa de valoare spre vanzare, inclusiv chitari mai bune sau mai slabe).

 

CAPITLOUL V - INCEPUTUL SFARSITULUI (instrumentului) :o

Cum era de asteptat soundul chitarii lasa mult de dorit cu toate ca eu nu vroiam sa vad acest aspect. La scurta vreme griful a incaput sa se indoaie spre interior ca mai toate grifurile romanesti care au apucat sa fie dezlipite. Am tinut-o vreo 6 luni dupa care m-am hotarat sa dau o raita pe la Mosu de la Promuzica din P-ta Romana despre care auzisem lucruri bune cum ca avea preturi accesibile. Ma decid sa duc chitara in targ (dupa indelungi certuri cu tata "ca-i vand chitara") B) si-o vand unor lautari la un pret destul de bun - 4000 de lei. Am mai facut rost de 500 de lei si am luat o chitara electrica adevarata Reghin de la nenea de mai sus, chitara ce o data la 4-5 luni o schimbam cu alta si mai buna + diferenta. De fapt mi se parea mie ca-i mai buna ca tot de *** era...

 

INCHEIERE - sau MA OPRESC AICI SI-I MAI LAS SI PE ALTII

Prin 93 ne pleaca basistul din trupa si las temporar cele 6 corzi pentru "alea" 4 mai groase. Fac rost de o copie Fender (tot de la Reghin) pe care dau 9000 de lei. Fac primii pasi si cu acel instrument, caruia mai tarziu ii dau vopseaua jos si-l las de culoarea lemnului... Tare de tot ! Ziceai ca-i original... Heheeee... Pacat ca nu suna la fel de bine adica MI-ul daca nu era de firma nu prea se auzea. L-am vandut si p-ala la COrina Mellody undeva pe langa P-ta Galati, acum acel magazin s-a trasformat intr-un club iar vchile instrumente nevandute au fost agatate pe pereti. Sper sa mai existe, prin 2001-2002 era inca acolo.

 

Eh... si-au mai fost chitari, au mai fost si inca cate... Din pacate nu prea am facut poze la inceputul anilor 90. Am impreisa ca prima poza c-o acustica dateaza de prin 91 dar nu stiu pe unde este... :) iar prima poza cu o electrica (un bas) a fost facuta prin 94 la un bal al bobocilor din Facultatea de biologie (e pe siteul meu).

Acum ma pot lauda cu ultima achitite adica o electroacustica de la Stagg care nu suna deloc rau. Nu am luat-o de figuri cum fac cate unii ci chiar imi trebuie. Cei care ma cunoac stiu de ce spun asta.

 

P.S. Ma bucur ca-ti place siteul,cat despre review-ul la Stagg am zis cate ceva la un subiect pe acest forum. Mai bine intri acolo. Sper sa nu va fi plictisit cu povestea mea siropoasa si usor melancolica, dar asa sunt eu... zice lumea ca vorbesc mult (si prost)... ;)

Link to comment
Share on other sites

Catalin, misto povestea. As vrea sa vad chitara aia home-made :)

 

La mine a fost destul de simplu cu prima chitara. Am avut la un moment dat un LAN-party la un prieten acasa. Adica ne-am strans cu multe computere, am facut retea si ne-am jucat toata noaptea. Mai bine zis s-au jucat ei toata noaptea pentru ca la acel party a venit Cearny cu o chitara electrica Yamaha si un mic amp. Eu am ramas blocat cu chitara intr-o camera si asta a fost. Dupa vreo 2 luni, Cearny mi-a imprumutat acea chitara si m-am apucat sa invat. Cantam la ea fara amplificare pana mi-am facut un cablu jack mare - jack mic si am bagat-o in computer. Dupa cateva luni mi-am comandat M-252-ul, iar Cearny a vandut Yamaha. Ca sa nu raman fara chitara tot Cearny mi-a imprumutat V-350-ul lui vreo 2 luni. Apoi prima mea chitara mi-a ajuns in sfarsit in posesie. Spre rusinea mea, la un moment dat am incercat s-o vand si a stat saraca in consignatie la Cristi Zapada cam 2 luni, dar fara succes din cauza pretului mare cerut ( si io am vrut mult, dar si adaosul lui Zapada a fost porcos ). Acum imi pare foarte bine ca nu mi-a luat-o nimeni. Catalin poate ai dreptate cu "cea mai mare iubire e ultima", dar prima ramane de neuitat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cancerul

my story..ok..pey era o vineri seara cand ma plibam cu mommmy si cu daddy prin oras...eraminclasa a3a...si am vazut un reghin la un magazin de muzica si am zis ca vreau si eo chitara..apoi cand am trecut in clasa a 5a am inceput sa ascult rock si tot felul de metale...si cum un an iam batut la cap sami ia chitara au cedat nervos si miau luat un stagg electroacustic(numi luasera inainte pt ca am si pian acasa si sta si asteapat..ma rog acuma ca ma intorc o sa ma mai joc si la clape)..la inceputvcand am vazut ca aveam chitara...mier un pic lene miam zis ca tre sa muncesc mult ca sa inavat...dar dupa ce am luat ceva taburi de pe net si jmiam inrosit bine degetele in prima zi...(aveam impresia ca suna fff bine...leam si inregistrat...si acu imi vine sa vomit daca leascult)...mia placut si nu mia mai fost lene.....nu are vechime mare..vreo 2 ani si arata ca nou..doar ca. are o zgatrietura mina jos pe corp langa grif..trtebuie sa spun ca eram obsedata..adik nu lasam p nimeni so atinga asha fac si acum,...noone touch my guitars!nici macar mama

Link to comment
Share on other sites

O sa incep cu prima mea chitara acustica (a 2a nu exista dar ma rog B)).

Taicamiu prin liceu, avea un coleg de clasa sau nuj ce, care era vecin cu noi. Si ala avea o chitara, dar nu prea canta la ea. Si taicamiu, era interesat de chitari de dastea, asea, si a cumparat-o de la ala. Dupaia, a cantat la ea prin liceu nuj ce, si s-a plictisit ;). Si a lasat-o pe undeva prin casa. Asa... dupa un timp, am descoperit-o si eu ;). Tin minte si acum ca m-am asezat pe ea si i-am rupt griful, dar taicamiu l-a lipit (si culmea, nu falseaza deloc :o). Si cam prin clasa a 8a, am inceput sa cant asa usor usor la ea :). Mi-a aratat taicamiu 5 acorduri, care ma rog, nu mi-au iesit :o, dar cu timpul le-am invatat ;). O mai am si acum, si mai cant pe ea cand mi-e lene sa-mi bag chitara electrica :). Apropo, tin sa zic, ca chitara asta e made in 74' :).

 

Prima chitara electrica a fost un jaf, nu are rost sa va povestesc despre ea, oricum am o intamplare amuzanta cu ea. Aveam dja un zoom 505 2. Si cum aveam casti, am zis sa cant pe casti. Mi-am pus castile, si am inceput sa cant la chitara. Si dupaia, am incercat sa cant highway to hell cu voce. Si tipam eu acolo ce tipam, si nu stiam de ce ma auzeam si in casti. LOL, dozele erau atat de proaste, incat daca vorbeai in ele, te auzeai :(.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

hmm... prima chitara?

prin a 8-a nu stiu ce m-a apucat pe mine (singura explicatie ar fi faptul ca ascultam metale la greu) si am zis ca vreau sa imi iau o chitara. bani nu prea aveam, nu eram deloc sigur pe faptul ca o sa continui sau nu, asa ca am imprumutat de la cineva o clasica pe care am invatat riff-ul de la Black Sabbath (melodia) si de la Smoke On The Water, oricum eram decis sa continui. Asa ca peste vreo luna mi-au cumparat ai mei o clasica Hora din Carrefour (si au avut mare noroc. au luat-o din Carrefour, desi habarn-aveau despre cum ar trebui sa sune o chitara. nici eu nu stiam mai multe, asa ca am mers pe mana lor) si vreun an m-am tot jucat cu ea, dupa ce i-am pus un set de corzi D'Addario suna incredibil de bine.

 

la a doua chitara a fost mai simplu. parintii au venit (din nou) cu finantele, am mai luat un coleg chitarist si mi-am luat o electroacustica Stagg din Muzica (eram cat pe-aci sa imi iau un double-six, dar am zis ca nu-i de mine). Pe asta cant cam toate melodiile, inclusiv solo-uri, avand in vedere ca nu am inca bani de electrica (nici nu stiu cand o sa am, dar asta e deja alta poveste), dar... se descurca destul de bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alice

wow! nice topic! must bring back sweet memories...amintiri pe care eu inca nu le am B) instrumentul la care cant eu de muuulti ani este pianul, DAR la un moment dat mi-a picat in mana un bas :o (si-asa aveam eu slabiciunea cu basul si cu basistii :) ..kidding... ) si atat mi-a trebuit. era un reghin. am inceput sa ma joc pe el.. a fost superb! eram in culmea fericirii! dar din pacate visul nu a durat mult :) nu era al meu si acum e departe ..eh, ata ete. oricum m-a marcat si o sa invat sa cant in continuare la bas(nu stiu cum, da' vad eu)...dar nu exclud nici chitara :). pacat ca inca nu am cum sa-mi si materializez visele...INCA :(;)

 

P.S. Eu sunt Alice..'neatza everybody!

Link to comment
Share on other sites

Guest Alice

1. merci catalin ca m-ai scapat dintr-un moment penibil :)

2. packardb, inca nu am reusit pt ca nu am timp. am mult prea mult de studiat la pian in perioada asta ca sa imi permit sa mai am si hobby-uri(desi hobby e un cuvant dur si lipst de pasiune...in contextul asta)

3. hihi...intrebarea lui nu a fost stupida, dar..din pacate raspunsul pe care l-ai gasit a fost...

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

Sa va spun cum a fost si la mine : prin 95 cand eram in clasa a 8 a am prins drag de chitara de la un coleg de clasa care se pricepea. Apoi in toamna aceluiasi an,dupa ce am intrat la liceu am venit cu tata la Bucuresti sa-mi iau si eu chitara....am gasit la magazinul muzica..hora..si am cumparat-o cu 100 000 ...Apoi am plecat si am dat peste magazinul yamaha unde am gasit chitari la 80 000 si tata cum e tupeist :( s-a dus si a luat banii inapoi de la muzica ....si mi-am luat-o aia mai ieftina dar si cu husa care era 20 000.Eu am pus la ea 60 000 din alocatie iar ai mei restul...

Peste un an mi-a placut un sintetizator levis dintr-o consignatie.....era 162 000 si in week-end mi-am scos cateva alocatii si mi l-am luat....dar era destul de naspa...mergeau prost unele taste.... B)

Acum vreo 2 ani chitara pe care o tineam pe sifonier a cazut si s-a spart ...iar sintetizatrul a avut aceeiasi soarta dar a cazut de pe alt sifonier(de data asta cel de la facultate)..si asa am ramas fara nimik... :)

Dar anul trecut nu am mai rezistat si am scos toti banii mei de la cec pe care-i stransesem de vreo 10 ani si cu ce am mai pus eu (facand foamea pe aici) mi-am luat o yamaha erg 121 de la magazinul cu acelasi nume...pe care de data asta o tin in dulapul de la scoala in cutie sa nu mai cada... :)

Asta este istoria instrumentelor mele.....Dumnezeu stie ce o sa mai urmeze.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Primele mele chitari sunt imprumutate de la diferite persoane.Pe prima am imprumutat-o de la fosta mea profa de muzica careia i s-a facut mila de mine cand a auzit ca vreau sa ma apuc de chitara si dupa ce s-a terminat inscrieriile la liceu,am fost la scoala si mi-a dat-o. :)

dupa multe peripetii cu ea,am decis in martie sa i-o dau inapoi,deoarece in decembrie un amic care e a 11-a in caragiale cu mine,mi-a dat chitara lui si desi arata super jalnic pe langa ce aveti voi,eu tin mult la ea si da doamne sa va cant si eu ceva cu ea la rgc 10 :):)

mi-a promis tata ( va rog nu faceti misto de mine) cand ma apuc serios de cantat,imi ia una mai buna,sper ca de ziua mea ca doar e in vacanta de vara si o sa am timp. B)

 

P.S: bine ai venit,Alice!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

La mine fost cam asa:

 

Prima chitara a fost una pentru copii si a trait inclusiv cu corzi din sarma sau atza de sac :) si am spart-o de peretzi prin clasa a 7-a.

A doua chitara a fost si este o 3/4 Reghin luat-o de taica-miu de la Muzica la doua zile dupa ce am spart-o pe prima ca semn de recunoashtere a faptului ca sunt baiat bun si sparg chitari. P-asta o mai am si acum si a trecut prin diverse modificari care au inclus vopsirea ei in albastru metalizat (taica-miu s-a ocupat de asta) si adaugarea unei doze rusesti luata de la moshu care si asta mai exista dar am desfacut-o acum cativa ani sa vad ce dreaq are in ea de e asa de mare.

A treia chitara a fost o electrica Reghin (copie Tele) cumparata de la acelashi moshu cu 80.000 (cam 2 salarii mari pe vremea aia). Asta exista si ea dar a trecut prin diverse modificari si revopsiri, adaugari de doze humbucker rusesti pentru un sunet cat mai suparat. In prezent nu mai are griful montat si a cam ramas doar corpul... deh, am fost un adevarat distrugator de chitari.

A patra chitara a fost si este o copie Fender Stratocaster pe care o mai am si acum si careia i-am montat o menghina la pragus ca mi se parea mie ca se dezacordeaza. Incepand cu chitara asta am renuntat sa mai vopsesc chitari si chiar am avut mare grija de ea avand in vedere ca pe vremea aia nu multi aveau asa o chitara (era rosie si era o copie fidela de Strat si a costat in 1996, 800.000 lei). Se numea Animal si cred ca era productie Coreea.

A cincea chitara a fost imprumutata de la un prieten si era ceva care aducea cu un Ibanez RG470 dar facut undeva in fosta Yugoslavie. Suna destul de periculos dar am fost nevoit sa o returnez posesorului la insistentele acestuia.

A sasea chitara a fost si este prima chitara pe stanga pe care am achizitionat-o si a costat in 2001 cam 450$. E vorba despre Yamaha 421DL, fabricata in Coreea, copie fidela Ibanez RG470. Am cumparat-o din provincie si am alergat ceva sa fac rost de bani. Inca o mai am si o mai folosesc live ca chitara pentru solouri rapide si de back-up. Are un action extrem de bun si un griff foarte comod. Intentionez sa-i cumpar in curand nishte doze mai suparate un pic.

A saptea chitara a fost si este o chitara cu 12 corzi, western, Reghin, sunburst, fabricata prin anii '60-'70. Are un sunet deosebit dar necesita mici reparatii la partea mecanica (cheitze mai precis) si adaugarea unui pragus pentru doublesix. Apropo daca a vazut cineva pe la vreun magazin asa ceva sa-mi spuna si mie ca la muzica n-am gasit. Chitara am primit-o de la o fosta... intelegeti voi :).

A opta chitara a fost si este a doua chitara electrica lefthand (Epiphone Les Paul 100). Am cumparat-o din Franta, Lyon, magazinul Belleville Guitars si pot sa spun ca sunt multumit de ea. Nu are un action asa de bun ca Yamaha insa are toate calitatile unui Les Paul adevarat.... Sunet gras inconfundabil, greutate, prezenta, finisaj. Am schimbat la ea doar dozele (am pus un set EMG HZ ca sa o fac sa sune un pic mai dur) si switch-ul de doze care s-a stricat de la folosirea lui maniacala.

A noua chitara a fost si este o acustica western Reghin, neagra, productie 2000 cred, destul de proasta ca finisaj si actiune. Am cumparat-o pentru un amic care a vrut sa invetze si el a tinut-o 2 ani nefolosita, timp in care griff-ul s-a dezlipit un pic de corp si in momentul de fata chitara cam falseaza insa griff-ul este al naibii de drept. Per ansamblu este o chitara de incepatori, placaj, placaj si iar placaj :) .

 

In materie de efecte, am avut cateva pedale de distors Union si JSound (produse naiba stie unde) care au sfarsit prin a fi mingii de fotbal in sali de repetitie pentru ca altceva nu se putea face cu ele. Am cantat pe o gramada de amplificatoare improvizate, inclusiv pe celebrul Taifun din care azi a ramas doar cutia pe care-mi tin picioarele chiar in momentul in care scriu acest post.

Dintre efecte am ramas cam cu ce se vede in semnatura si mi-ash mai dori poate un Boss GT6.... da toate la timpul lor. :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Alice

bai, vorba lui Catalin S....LUATI-VA UN TOC! eu una cred ca as innebuni daca m-as trezi subit cu chitara tandari pe jos...E mai scump un pic, da' zic ca merita..nu stiu ...ma uit la colegii mei si vad ca sunt super mulumiti :)

Link to comment
Share on other sites

Eh... si-au mai fost chitari, au mai fost si inca cate...

Revin pt ca apropo de chitarile bulgaresti la un moment dat am pus mana pe un bas Orpheus cu care am cantat in perioada Abigail. Ulterior basul l-am uitat intr-un taxi de beti ce eram. Culmea culmilor, in acea seara il imprumutasem basistului de la Hovercraft sau Serenity si m-am dus personal in fostul Hard'n Heavy sa vad concertul si sa-l iau acasa...

Din nefericire, dupa concert s-a baut la greu, pesonalul fiind nevoit sa ne evacueze din cauza ca barul trebuia sa se inchida. Si uite cum ne-am suit toti intr-un taxi, basul a ramas la cineva de pe bancheta din spate, iar cand a coborat a crezut ca-l ia altcineva din masina. Eu am crezut la fel.. Ma rog, asta a fost...

Link to comment
Share on other sites

bai, vorba lui Catalin S....LUATI-VA UN TOC! E mai scump un pic, da' zic ca merita...

Daca e nou il gasiti cu vreo 2 mil sau pe acolo daca e second hand gasiti la Zapada la Muzica vis-a-vis de Stagg cu vreun milion poate chiar mai putin, ideea e ca nu toate se potrivesc... :) E bine sa venti cu chitara.

Eu la electroacustica Stagg... am un toc de la Proel pe care am dat 2 mil. e impermeabil, captusit cu un fel de plus, are si-o cutie in interior sub grif unde poti tine o pedala sau un cablu iar in exterior are un fel de buzunar pt partituri. Faza mistoa este ca acel toc merge si la electrica si la acustica. Staggul meu electroacustic este modelul acela mai ingust, deci nu e cu cutia lata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.