www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inaltime Doze


Guest Zoltano
 Share

Recommended Posts

Guest Zoltano

Intrebarea e simpla, exista vreo metoda mai stiintifica (decat, dupa ureche), de reglat inaltimea dozelor? Mentionez ca am doze pasive Duncan Designed H-S-S, nu stiu seria, dar sunt cele stock de pe Jackson DK2.

Link to comment
Share on other sites

PAi depinde ce fel de sunet vrei. De ex daca vrei multe inalte si output mare ridica doza din bridge cat poti de mult. Verifica totusi inaltimea tot timpul luand o nota pe ultima tasta de pe grif ca sa nu iti atinga corzile de doza (se mai intampla). In rest eu zic ca dupa ureche, in functie de ce sunet vrei. Joaca-te putin cu ele pana ti se pare tie ca suna cum vrei. Daca te razgandesti in timp poti sa faci din nou operatiunea asta cand vrei.

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

in manualul instrumentului se dau de multe ori distantele de reglaj fata de corzi. daca le departezi prea tare semnalul este slab, daca le apropii prea tare intervin niste perturbatii deranjante in sunet. ca regula generala, dozele vor fi mai apropiate in dreptul corzilor subtiri si mai departate in dreptul corzilor groase.

Edited by StratMan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Normal, corzile mai groase au sanse mai mari sa-ti atinga doza cand vibreaza daca doza e fixata la aceeasi inaltimesi in dreptul celor subtiri si in drptul celor groase. Alt considerent nu stiu :)

 

 

io cred ca doza e mai departe de corzile groase din alt motiv: pt ca coarda groasa contime mai mult material decat cea subtire si asfel semnalul generat prin miscarea in campul magnetic la dozei e mai mare decat la coarda subtire..si corzile ar fi bine sa sune egal..

Link to comment
Share on other sites

Depinde de tipul chitarei si a dozei.

 

La Strat daca le pui prea aproape cum spune si Stratman apar distorsiuni si suprasaturatii in magneti , dar deobicei numai la dozele de Strat originale cu magneti de sine stataori sub fiecare coarda din AlNiCo.

 

La alte tipuri reglezi balansul intre corzile goase si subtiri , cand dai un acord sa se auda toate corzile egal.

 

Alta problema este sustainul , magneti puternici si aproape de coarda "franeaza" oscilatia libera a corzilor si astfel reduce sustainul.

 

La doza bridge se pune mai aproape deoarece amplitudinea oscilatiilor este mai mica , la neck se pune mai departe caci amplitudinea socilatiei corzilor este mare.

 

Apoi daca ai mai multe combinatii de doze se poate pune cea dinmijloc la distanta mai mare si cand comuti automatai ton mai "bland" , pentru anumite passaje mai "fine"

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Am gasit chestia asta acu pe net.Spuneti`mi daca e corect.Eu astazi mi`am pus doze la cineva,dar nu mi lea reglat si dupa "schemele" de mai jos mi le`am reglat si suna foarte bine.Tin sa mentionez ca inafara de schemele de mai jos mi`am ridicat la toate dozele inaltele.

post-1515-1147809948_thumb.png

post-1515-1147809953_thumb.png

post-1515-1147809958_thumb.png

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

toate cele trei imagini se refera la aceiasi situatie : cu coarda apasata "sus" se obtine o linie paralela cu linia ce uneste poli magnetici asa ca coarda este la aceiasi inaltime fata de toate dozele , la ultima imagine nu ridica toata doza ci doar polii magnetici ai dessurubeaza .

 

Problema este ca doza bridge va suna foarte tare cand canti peste octava ( sus)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Am doua humbuckere si un single coil in mijloc pe chitara.

La ce inaltime fata de polii dozelor sa reglez corzile?

Acum am 2mm cu fretul 22 apasat intre marginea de jos a.dozei si poli.

La fiecare coarda e 2mm si la cea de bridge si la cea de.neck.

Aia single.3mm.la fiecare.

E corect sau pot sa mai.urc dozele?

Am citit multe variante pe net,dar voi cum aveti?

 

Cum vad daca am actiune joasa sau inalta?

Acum am la fret 12 la e gros cam 2mm iar e subtire tot cam 2mm

La fret 22 e gros 2,5mm si e subtire tot 2,5

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

Bun la intrebarile se mai sus am gasit rasp, dar am o intrebare la care nu am gasit rasp pe aici.

Vreau sa reglez actiunea pentru ca e putin cam sus

Ce am gasit spune asa:

Masuratoarea se face la fret 12 de la fret la baza corzii.

La e gros trebuie sa fie de 2,38mm iar la e subtire de 1,57mm

 

Intrebarile mele sunt : la celelalte (b,g,d,a) ce inaltime trebuie setata? Valorile astea corespund unei setari low? Trebuie ajustat intai trus rod-ul?

Eu am masurat acum la e subtire am cam 3mm la fret 12 si e cam dificil de cantat asa.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Intrebarile mele sunt : la celelalte (b,g,d,a) ce inaltime trebuie setata? Valorile astea corespund unei setari low? Trebuie ajustat intai trus rod-ul?

Eu am masurat acum la e subtire am cam 3mm la fret 12 si e cam dificil de cantat asa.

 

Multumesc

 

Intermediar. Cu cat coarda e mai groasa, cu atat vibreaza mai mult, are nevoie de mai mult spatiu.

Ordinea nu e cea buna. Intai trussrod-ul, apoi actiunea.

 

Valorile sunt mediu-corecte, si se ajusteaza stilului de cantat. Scopul e sa nu bazaie. Cu cat te misti mai repede si mai precis cu pana, cu atat o sa vrei actiunea mai joasa. Dimpotriva, vrei sa dai acorduri cu corzi libere, eventual si mai groase decat cablul de la teleferic, intonatia actiunea mare.

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Bun la intrebarile se mai sus am gasit rasp, dar am o intrebare la care nu am gasit rasp pe aici.

Vreau sa reglez actiunea pentru ca e putin cam sus

Ce am gasit spune asa:

Masuratoarea se face la fret 12 de la fret la baza corzii.

La e gros trebuie sa fie de 2,38mm iar la e subtire de 1,57mm

 

Intrebarile mele sunt : la celelalte (b,g,d,a) ce inaltime trebuie setata? Valorile astea corespund unei setari low? Trebuie ajustat intai trus rod-ul?

Eu am masurat acum la e subtire am cam 3mm la fret 12 si e cam dificil de cantat asa.

 

Multumesc

 

Calusurile  trebuie reglate separat  cu un "sablon"  astfel ca sa dea  exact "radiusul" tastelor ..

asa ca daca ai coarzile  "e 1" si "E 6" la o actiune convenabila celelalte si ele sunt OK ,

 

Cu corzi .chiar mai groase  dar tensionate poti  seta actiune mai joasa ..dar se canta mai "drept" fara bend-uri  insa suna bestial corzile groase ..

 

Cu cat corzile sunt mai "labartate " / moi  mai ales in cazul corzile E si A  vur avea oscilatii mari ce ajung  sa faca "fret buzz " ,,fiind moale coarda poti seta actiune mai mare caci nu te "franeaza" la cantat ..

 

Ca si " rezolvare " se foloseste garnitura combinata ,,,corzile E A si D   de la garnitura  mai groasa decat G  B si e ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.