www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator


Guest AndreiN
 Share

Recommended Posts

Guest Rayvann

Valbee îmi sună înțepat.

Atât Valbee-ul cât și Champ-ul au difuzoare foarte mici.

Peavey-ul nu are decât un canal, cu drive-ul specific, dar se comportă ca atare: nu are clean decât până la un nivel și drive începând cu un anumit nivel, nu prea ai cum să separi sunetul de volum. Cam asta e oferta în suma de bani pe care o oferi.

Știu că nu vrei efecte, dar dacă ai ocazia, probează un Cube de la Roland.

Ar mai fi Blackstar Ht-1 sau Ht-5 precum și combouri sau head+cab de la Blackstar dar sunt ceva mai scumpe.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Champ are difuzor de 6 țoli, Valbee și Royal de 8 țoli, nici Roland Cube nu le are mai mari. Pentru cântat pe scenã sunt mici, într-adevãr, dar pentru acasã sunt numai bune. Eu sunt de pãrere cã aceste combo-uri de 5W pe lãmpi sunt peste orice altã alternativã pe tranzistori din sfera lor de preț (și nu numai!), chiar și cu o pedalã ieftinã de drive (Bad Monkey, DS-1) oferind un sunet superior.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Champ are difuzor de 6 țoli, Valbee și Royal de 8 țoli, nici Roland Cube nu le are mai mari. Pentru cântat pe scenã sunt mici, într-adevãr, dar pentru acasã sunt numai bune. Eu sunt de pãrere cã aceste combo-uri de 5W pe lãmpi sunt peste orice altã alternativã pe tranzistori din sfera lor de preț (și nu numai!), chiar și cu o pedalã ieftinã de drive (Bad Monkey, DS-1) oferind un sunet superior.

6.5" Speaker și sunã ca atare. Mai rãu, distorsiunea de pe canalul de drive e pe bazã de diode. Totuși, spre deosebire de celelalte, oferã atât 3 band eq, cât și 2 canale și gain + master volume.

Toate trei te lasã cu impresia cã ai cheltuit cam mult pentru ce ai primit.

Link to comment
Share on other sites

+1 pentru Roland. Mi se pare o alegere mai potrivita pentru acasa. E mai versatil decit orice "5W pe lampi", il poti folosi cam in orice situatie fara sa ai nevoie de pedale (are patru tipuri de distorsiune, de la overdrive pina la metal shit), 3 band EQ, Gain control si buton de Power Squeezer, care reduce puterea amplificatorului de la 15W la 2W. Ii schimba putin si sunetul, pe 15W suna mai ascutit, pe 2W mai infundat. Difuzoru' e de 8 toli.

Eu il foloseam si la sala si se auzea bine peste tobe, nici macar nu-l dadeam la maxim. Asa ca poti sa te bizui pe el si in caz de repetitii. Unde mai pui ca-i si mai ieftin decit alea de 5W pe lampi...

Link to comment
Share on other sites

Te ajut si eu putin cu niste sample-uri din ce s-a mentionat pe aici:

 

- Ibanez ValBee

 

-> fender champ 600

 

-> peavey royal 8

 

http://www.youtube.c...feature=related -> roland cube

 

Eu sincer prefer sound-urile obtinute cu efectele din calculator si cu adaptor de impedanta in casti calumea decat ampurile astea. Parerea mea e ca mai bine mai strangi bani

Link to comment
Share on other sites

+1 pentru Roland. Mi se pare o alegere mai potrivita pentru acasa. E mai versatil decit orice "5W pe lampi", il poti folosi cam in orice situatie fara sa ai nevoie de pedale (are patru tipuri de distorsiune, de la overdrive pina la metal shit), 3 band EQ, Gain control si buton de Power Squeezer, care reduce puterea amplificatorului de la 15W la 2W. Ii schimba putin si sunetul, pe 15W suna mai ascutit, pe 2W mai infundat. Difuzoru' e de 8 toli.

Eu il foloseam si la sala si se auzea bine peste tobe, nici macar nu-l dadeam la maxim. Asa ca poti sa te bizui pe el si in caz de repetitii. Unde mai pui ca-i si mai ieftin decit alea de 5W pe lampi...

 

Efectele din el sunt pe ideea "hai sa aflam ce ar trebui sa faca un reverb", nici unul nu imi pare utilizabill. Ma gandeam sa-mi iau unul pentru a canta in casa cu el, eventual sa folosesc efectele din el conectand ampul meu principal la line-out/headphones... M-am convins insa ca nu merita, prefer amplitube sau un radio modificat cu un distors in fata.

 

Prefer oricând o chinezãrie care sã sune bine într-un singur fel, decât o chinezãrie care sã sune prost în 7...

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Prefer oricând o chinezãrie care sã sune bine într-un singur fel, decât o chinezãrie care sã sune prost în 7...

Așa e, dar sunã?

Pentru câți bani dai pe unul din modelele propuse, ar fi bine sã sune.

Link to comment
Share on other sites

Ma, nu stiu ce calcule faceti voi acolo, da' Roland Cube e sub 500 de lei... Fender Champion (chel) e vreo 700 la care mai pui ceva bani de-o pedala, un EQ, ceva. In situatia asta pot sa zic si eu "ba, de ce sa-mi iau chinezarie? mai bine iau Marshall JCM800 care suna intr-un fel si suna bine". Omu' a specificat citi bani are disponibili si i-am recomandat ceva ce se incadreaza in bugetu' lui.

 

@draugr

am vorbit strict de roland cube 15x. o sa ramii surprins, da' cube asta micu' n-are nici un efect, de unde reverb? :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Un Champ la mâna a doua este în jur de 450 lei, se încadreazã în buget. Am spus "chinezãrie" pentru cã toate amplificatoarele din sfera asta de preț sunt fãcute în China.

Link to comment
Share on other sites

Ma, nu stiu ce calcule faceti voi acolo, da' Roland Cube e sub 500 de lei... Fender Champion (chel) e vreo 700 la care mai pui ceva bani de-o pedala, un EQ, ceva. In situatia asta pot sa zic si eu "ba, de ce sa-mi iau chinezarie? mai bine iau Marshall JCM800 care suna intr-un fel si suna bine". Omu' a specificat citi bani are disponibili si i-am recomandat ceva ce se incadreaza in bugetu' lui.

 

@draugr

am vorbit strict de roland cube 15x. o sa ramii surprins, da' cube asta micu' n-are nici un efect, de unde reverb? :))

 

Greseala mea, credeam ca e vorba de micro-cube.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Si la Fender Champ 600 e vre-o problema daca lipseste Treble,Gain,Bas,Mid?

 

Eu nu i-am simțit lipsa, mi s-a pãrut OK egalizarea implicitã.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest AndreiN

Nu a spus nimeni nimic despre cel precizat de mine.Da,sunt de acord cele pe lampi sunt ideale,dar pentru bugetul meu sunt niste amplificatoare mici.As vrea ceva care sa poate acoperi tobele si bassul.:-s

Edited by AndreiN
Link to comment
Share on other sites

nu iti lua marshall....platesti o gramada firma...in principiu....asculta de baietii de mai sus ca eu garantez ca ei stiu ce iti zic......marshall o sa te gandesti mult mai tarziu daca e si chiar te pricepi la cantare (desi , si acolo is mai multe preferinte) . Sfatul meu e sa mergi pe Fender Champ 600....exact cum a zis Baumwolle

Link to comment
Share on other sites

Nu a spus nimeni nimic despre cel precizat de mine.Da,sunt de acord cele pe lampi sunt ideale,dar pentru bugetul meu sunt niste amplificatoare mici.As vrea ceva care sa poate acoperi tobele si bassul.:-s

 

daca vrei sa acoperi tobele 5w nu iti sunt de ajuns. cum ampuri pe lampa de putere mai mare nu am vazut la pretul asta, ti-as recomanda http://www.senia.ro/dual30rc-amplificator-chitara-electrica-kustom-15978-3. sau daca mai pui niste bani http://www.senia.ro/quad65dfx-amplificator-chitara-electrica-kustom-15980-3, cu avantajul ca are difuzor de 12".

 

btw.. ampul din linkul tau nu iti acopera tobele. ti-ar trebui un 30.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.