www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

RGC are nevoie de voi !!! Cititi cu atentie !


felix
 Share

Recommended Posts

Am hotarat impreuna cu restul moderatorilor forumului sa facem tot ce putem si sa scoatem o revista online in format PDF care sa se refere in proportie de 80% la chitari, chitaristi si tot ce tine de chestia asta.

Revista va avea 16 pagini color si va fi distribuita pe internet aici si pe viitor vom incerca sa o punem la dispozitia si celorlaltor site-uri de specialitate din Romania.

 

Avem nevoie de colaboratori seriosi si voi puteti sa fiti printre ei. Iata cam ce va contine revista:

 

pag 1 - pagina afis cu ce contine revista

 

pag 2-15:

 

1 prezentare a unei chitari top class - 1 pagina

1 prezentare a unei chitari entry level - 1 pagina

1 prezentare a unui efect de chitara top class - 1 pagina

1 prezentare a unui efect de chitara entry level - 1 pagina

1 prezentare a unui amplificator de chitara top class - 1 pagina

1 prezentare a unui amplificator de chitara entry level - 1 pagina

1 interviu cu un chitarist mai mult sau mai putin cunoscut (pe unde canta, ce scule foloseste bla bla bla) - asta se face foarte usor dand cateva mailuri pe la trupele de afara - 2 pagini

1 interviu (prezentare) cu o trupa de la noi sau de afara - 1-2 pagini

1 review-uri la ultimele albume aparute afara si la noi - 1 pagina

1 preview-uri la ce scule vor aparea in viitorul apropiat - 1 pagina

1 taburi la melodii cunoscute sau nu - 1-2 pagini

1 pagina cu citate din forum (chestii funny) - 1 pagina

1 eventual 1 pagina cu anunturi de vanzari/cumparari scule (neaparat cu poze)

 

pag 16 - ultima pagina in care vedem noi ce punem... eventual poate prindem nishte reclame mici etc.

 

Sunteti liberi sa veniti cu idei noi iar daca acestea sunt ok, vor fi introduse in revista.

 

Foarte important: in fiecare numar al revistei vom face o prezentare a unei trupe rock din underground-ul romanesc.

 

Daca vreti sa ajutati la aparitia acestei reviste unice in Romania, tot ce trebuie sa faceti este sa va incadrati in domeniile specificate si sa trimiteti materialele insotite de fotografii (text in format .doc sau .rtf) la adresa de e-mail: rgcmagazine@gmail.com. Articolele vor fi semnate cu numele real (daca vreti) sau/si cu nickname-ul de pe forum.

 

Mai jos am atasat un fel de preview ca sa va faceti idee cum ar arata prima pagina.

 

Va multumim

RGC Team

RGC_pag1.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am eu o melodie la care nu se gaseste tab-ul pe nicaieri...decat in metoda de chitara a lui manolovici :)

 

este vorba de adi manolovici group - inger si demon...chiar daca e mai veche(o ascult de ceva vreme :( ) e super melodia....cei care o vor sa dea un pm(se gaseste greu si mp3(si ala e inregistrat de pe caseta audio) :) )

 

ma rog...deci cine se ofera sa ma ajute sa scot tab-ul....e destul de grea melodia si imi cam prind urechile :)

Link to comment
Share on other sites

Felix, eu ma bag sa va ajut cum pot. Am citit la tine pe site (stii tu care :( ) ca esti tehnoredactor, si asa mai departe.. felicitari. acum ce vroiam sa iti propun. Mama lucreaza la o mare companie, daca vrei sa stii unde iti dau un pm, si este paginatoare pe comp (pe mac-uri) de vreo 13 ani cred.. ideea era ca daca nu ai timp, tu sau ceilalti sa o faceti sa arata bine etc, va pot ajuta cu treaba asta, mai ales ca mama lucreaza in 2 ture, si sigur ar fi dispusa sa ne ajute. Apoi la treaba cu articolele, nu stiu cat de usor o sa fie sa intervievati o trupa din underground-ul romanesc. Ce as mai propune ar fi ca mai intai sa facem un mic experiment pe cei de pe forum, adica sa nu facem interviuri cu nu stiu cine, ci cu cei de pe forum, scuze aci ma refer la partea de chitarist cunoscut sau nu. adica tu, sau manu, sau adi, sau cearny, sau oricine altcineva. la asta ma gandeam ca un mic nr de inceput sa vedem cu ce se mananca treaba nu ar fi rea. apoi as mai zice ca ar trebui sa se aleaga anumiti oameni totusi care sa se poate tina de treaba. adica sa nu zica x ca preda articolul maine, da in seara aceasta pleaca din bucuresti sau treburi d-astea. oricum dupa cum vezi, mi-a placut ideea :) si sper sa o punem in practica cat mai frumos.

poate peste cateva numere sa o si printam si sa o distribuim prin licee etc.. :)

no peace si la mai mare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Vreau si eu sa ma bag..sper sa va fiu de ajutor,chiar mi-ar place si in generala am mai avut asa proiecte,dar nici asa de complexe si pe bune. :) e o idee stralucita..keep on going :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

Bai, nujt de unde le scoatetzi dar ... E GENIAL :) eu ma bag sa va ajut si cel mai bine facem asa, parerea mea, facetzi un topic nou in care sa spunetzi de ce avetzi nevoie si vedem cine si cum poate sa va ajute.

Link to comment
Share on other sites

Deci... hai sa va dau mai multe detalii:

 

1. Tot ce trebuie sa faceti este sa culegeti la calc. un material cu dimensiunea: format A4, litera corp 12, font Times New Roman (daca se poate cu diacritice ar fi beton). Fiecare material trebuie sa fie insotit de cel putin o fotografie maricica.

 

2. Toate materialele vor fi citite cu mare atentie de moderatori iar cele nepublicate dar care au potential vor fi ori trimise celor care le-au scris pentru modificari sau vor fi modificate de moderatori.

 

Momentan nu putem sa va recompensam pentru ca nu dispunem de fondurile necesare deci va fi o munca voluntara.

 

Primul numar vrem sa-l scoatem pe 10 mai asa ca puneti-va pe treaba.

 

Orice membru al forumului e bine-venit sa contribuie.

 

Thx!

Link to comment
Share on other sites

Dementhor.... nu ai voie sa postezi tab-ul de la inger si demon decat cu acordul lui manolovici.... so be aware!!!.... dar putem vb cu mano sa ne sponsorizeze cu articole, partituri... iar noi sa ii facem reclama la cursurile de chitara.... ce ziceti??? :).... In plus putem face un test cu formatul PDF si daca vedem ca prinde poate scoatem chiar o revista in toata regula....:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Problema e de unde facem rost de bani, daca vrem sa scoatem o revista in toata regula.La o tipografie trebuie sa platesti ceva ca sa scoti o revista de calitate...Ca sa nu mai vorbim de distribuire...

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

cred ca poate sa posteze tabul fiindca cantecul este proprietatea intelectuala a lui Manolovici nu tabu.

Link to comment
Share on other sites

lord-c ...daca tabul e scos de mine...pot sa mi-l pun si pe frunte....daca ii fac copie din metoda lui de chitara nu am voie sa il pun..ca e drept de autor etc...si iti dai seama ca il intrebam, pentru ca ar fi bine sa imi dea el tabul ca sigur o sa iasa prost varianta facuta de mine....doar nu sunt nesimtit...respect destul de mult oamenii care muncesc la anumite piese

 

eu i-am dat un e-mail...sper sa imi raspunda...vreau sa fac un interviu..am vb si cu felix...pentru ca stie foarte putina lume de el....mai ales cei din licee spre exemplu....daca nu e de acord...asta e...caut in alta parte ...dar sper sa fie de acord :)

Link to comment
Share on other sites

bah, deci nu va mai certati :). Dupa cum i-am spus si lui felix, eu o sa incerc sa fac un rezumat despre viata lui Jimi Hendrix (ca tot mai am putin si termin cartea :)). Cu toate ca nenea Jimi merita mai mult decat o pagina :), dar asta e.

Apropo, sunt curios cati dintre voi stiu ca Jimi Hendrix a fost parasutist ? lolz, deci o sa incep cat de curand, adica dupa ce termin cartea. Daca aveti obiectii sau pareri, ziceti :(

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

la tabulatura pot sa pun ceva de la ac/dc?vreau sa fac ceva mic si bun decat ceva mult si prost :) sunt destui care au experienta si nu vreau sa-i incurc :)

Link to comment
Share on other sites

Bah, deci prespun ca voi o sa puneti materialele undeva (pe forum), sau sa le trimiteti la mail. Si de acolo, or sa se aleaga materialele, cum a zis si felix. Normal ca poti pune, dar nu stiu cat de departe or sa ajunga (adica daca or sa ajunga in revista). Eu ma gandeam ca la tabulaturi, ar trebui pus ceva mai interesant, o melodie mai de suflet :), sau ceva romanesc, care nu prea se gaseste.

Ma gandesc ca ar trebui facuta o sectiune separata, (gen Despre chitara, sau cum ce cantam), pentru revista.

Link to comment
Share on other sites

Buna idea,sa pleci cu revista proaspat printata si cu chitara in spate la iarba verde,pare relaxant :) credeti ca exista pe afara lucruri similare ?Daca da,sa tragem cu ochiu' la revistele celorlalti ,nu conteaza natia...eu nu credeam vreodata ca turcii au umorul mai dezvoltat ca al nostru pina mi-au cazut in mina Leman si Manyak....

Link to comment
Share on other sites

Sa lasam partea cu tabu.Aveti un talent natural de a va certa pe orice chestie minuscula.Din moment ce tabul este produs dupa ureche iar "revista" nu se vinde ramanem tot in zona unei tabulaturi normale de pe internet. No need to worry :)

 

Acum altceva. Sa fim intelesi daca voi va hotarati sa scrieti ceva si ni-l oferiti spre "publicare" noi nu suntem obligati sa il si "publicam". Fara nici o suparare unii au talent iar altii nu. Sa aveti asta in vedere si sa nu ziceti ca nu v-am spus :)

 

Orice sugestie e bineventia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven
bah, deci nu va mai certati :). Dupa cum i-am spus si lui felix, eu o sa incerc sa fac un rezumat despre viata lui Jimi Hendrix (ca tot mai am putin si termin cartea :)). Cu toate ca nenea Jimi merita mai mult decat o pagina :), dar asta e.

Apropo, sunt curios cati dintre voi stiu ca Jimi Hendrix a fost parasutist ? lolz, deci o sa incep cat de curand, adica dupa ce termin cartea. Daca aveti obiectii sau pareri, ziceti :(

A fost parasutist si din cauza unui accident in timpul unei sarituri a trebuit sa renunte la parasutism.Presimt ca ar fi ajuns un celebru parasutist B)

 

Revenind la subiect...decat sa va certati care si cum ce sa scrieti, mai bine puneti mana si faceti ceva.Daca faceti mai multi acelasi lucru cu atat mai bine fiindca se va putea alege varianta cea mai buna.So stop fighting and start writing...

Link to comment
Share on other sites

Bine v-am regasit... am fost plecat din Bucuresti cu treburi.

 

Overdrive... ideea ta e foarte buna si daca vrei si te simti in stare sa continui proiectul, facem o rubrica permanenta legat de electronica pentru chitaristi. La materialele tale imi vor trebui neaparat scheme chiar si desenate cu creionul pe hartie.

 

Dementhor, astept materialul cu Manolovici, eventual cere-i si nishte poze mai noi poate chiar din ultimele concerte pe care le-a sustinut.

 

Hihi... nu cred ca poti sa rezumi viata lui Hendrix la o pagina A4 asa ca daca te simti in stare si iti place subiectul, poate facem mai multe episoade.

 

RHCP... trebuie sa te hotarasti ce vrei sa scrii ca sa stim si noi clar.

 

Treaba este foarte serioasa si vrem sa fie cat se poate de profi.

 

Astept si alte ideei si eventual cei care nu aveti idei, inscriti-va la unul dintre posibilele subiecte enuntate de mine mai sus.

 

Materialele se primesc la adresa rgcmagazine@gmail.com pana pe 28 aprilie + 2 zile in cazul in care aveti ceva sigur sigur dar mai trebuie slefuit.

 

thx.

 

PS: in momentul in care voi primi un material voi face public acest fapt aici pentru a nu exista dubii.

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

Pai,felix mi-e mi-ar place sa pun un tab de la o melodie cunoscuta si poate niste review-uri ale ultimelor albume sau genu asta.. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

misto idee , ar fi bine ca la fiecare numar sa prezentati pe larg o trupa romanesca , dar mai din undergrw . nu cred ca le -ar strica ceva publicitate :) (ce scule au/avut la inceput/ cum a inceput totul etc. daca nu va raspund la mailuri incercati pe mobile.. nu cred ca sunt asa ignoranti, de obicei toti sunt niste oameni -in adevaratul sens :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.