www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

So Cold (new Song)


Squier
 Share

Recommended Posts

Salutari,am o copt un backing track recent intr-o zi nefiresc de friguroasa cand RADET-ul se incapatana sa ne lase "reci" si azi am avut putin timp liber sa improvizez la prima peste ce am lucrat.

Asadar piesa intitulata sugestiv So cold este un prilej pentru a ma bucura de noua chitara Epiphone Les Paul Standard Plus ,dar si de a va demonstra in conditiile tehnice de acasa (placa de sunet Line 6 UX1 ,casti "de studio" Samson si Laptop ) sunetul pedalei Analog Sound Drive o' matic .

Pedala a fost setata in modul overdrive cu driveul la maxim si volumul la ora 12,iar simularea de amp a fost cea a unui VOX AC30 TOP BOOST din placa de sunet.

Un review al pedalei facut tot de mine il puteti gasi aici http://www.analog-sound.com/site/index.php...roducts-reviews .

Dupa cum veti observa pedala nu are foarte mult gain si astfel pastreaza cat mai mult soundul chitarei.Fie vorba intre noi e al dracu de greu sa canti cu atat de putin gain :lol:)

 

Cam atat cu vorba,iata piesa si mii de multumiri lui Gabi pentru efect :)

Mihai_Tacoi___So_cold__master_.mp3

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

salut,

partea de baterie e cam slabuta, in rest e chiar placuta :)

 

mersi,e greu cu tobele,inca lucrez la intelegerea fenomenului :lol:

In legatura cu pedala ,parerea mea este ca un astfel de circuit poate scoate din zona anosta un sound digital si il poate aduce putin la viata,cu o investitie minima.Abia astept sa imi repar complet ampliful pt a inregistra niste sampleuri prin amp full tube sa arat adevarata valoare a pedalei,armonicele muzicale ce le poate reda

Link to comment
Share on other sites

5 stele si de la mine. Sper sa va fi dat intre timp drumul si la caldura, desi poate mai apareau cateva piese :lol:

 

 

Nu mai apucam sa o scot nici pe asta daca nu ne mantuiau cu caldura :)

Pedala cu pricina:

post-4526-1288028533_thumb.jpg

Cel mai interesant la circuit este cum reuseste sa aiba raportul optim de bas/mid/trbl fara a avea un pot de ton,cei interesati il pot intreba pe Gabi Tudoran care este conceptul.

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

bey bossule, cand mai vrei sa faci d-astea mai apeleaza si la preteni, sa sune treaba pachet :lol:

 

daca te referi la mixaj,m-am chinuit sa imi iasa cat mai bine tinand seama de castile pe care le am la dispozitie ,plus de asta dvs sunteti de negasit :)

Link to comment
Share on other sites

Bravo! Suna sentimental, asa :lol:

 

mersi! asta-i partea frumoasa la improvizatie ,exprima fix ce simti in momentul respectiv.cand iti pregatesti lickurile dinainte desigur ca o sa produci ceva mai "chitaristic" ,poate mai elaborat si interesant,dar parca pierzi putin din sinceritatea clipei.

Opinii despre tonul de lead guitar? :)

Link to comment
Share on other sites

dude,suna GENIAL!Acuma am citit,extrem de pasiv si de obosit,si dupa ce am dat play si am auzit teh solo,zici m-am vitaminizat pe loc.Suna foarte cald si "sentimental",vorba lui canstantzin.Faina pedala,faina improvizatia.It's not all about the circuitry,though.Foarte fain...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult,feedbackul constructiv e foarte important pt orice muzician.Chiar m-ar bucura sa vad mai mult interes in a comenta munca forumistilor decat sa balacarim incepatorii si sa avem o activitate furibunda la ganduri razlete :lol:

 

Dom'le,ce ma mira este ca tocmai fauritorul pedalei nu ne spune cum i se pare soundul :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult,feedbackul constructiv e foarte important pt orice muzician.Chiar m-ar bucura sa vad mai mult interes in a comenta munca forumistilor decat sa balacarim incepatorii si sa avem o activitate furibunda la ganduri razlete :lol:

 

Dom'le,ce ma mira este ca tocmai fauritorul pedalei nu ne spune cum i se pare soundul :)

 

da' n-are cum ca dup-aia influenteaza publicul :)

 

tonul suna foarte bine, doar ca pe alocuri (la legato) se pierde (in volum) in spatele acusticei.

misto :lol: \prima/ ruleaza

Link to comment
Share on other sites

da' n-are cum ca dup-aia influenteaza publicul :lol:

 

tonul suna foarte bine, doar ca pe alocuri (la legato) se pierde (in volum) in spatele acusticei.

misto :lol: \prima/ ruleaza

Eu stiu,poate este ingrozit de rezultat si pune ninjalaii pe mine :)

Abia mi-am luat epiphone-ul si inca ma obisnuiesc cu griful mult mai gros in raport cu cel mega slim al Ibanezurilor pe care am cantat 3 ani,asa ca la legato e vina mea.puteam sa pun compresie pe pasajele alea sa mint poporu cu editoru' ,dar am zis sa o pastrez cat mai reala.

Link to comment
Share on other sites

Auzi mah misule la tine ca yo nu zic.... pai daca zic eu mah iara ie interpretata aiurea ca nu vreau sa cad in patima aia reaua :).

 

Dar da chiar suna bine nu ma asteptam sa se inteleaga asa de bine cu simulatoarele software... chiar nu ma asteptam.Aaaa si sa nu uit da chitara aia bass mai incet si da chitara solo mai tare in mix ca se aude exact invers.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: si scoate dracu tunetele alea de la sfarsit ca m-ai speriat, am crezut ca a luat-o cana de cafea la plimbare pe masa... jezz... chiar m-am speriat

Link to comment
Share on other sites

Auzi mah misule la tine ca yo nu zic.... pai daca zic eu mah iara ie interpretata aiurea ca nu vreau sa cad in patima aia reaua :) .

 

Dar da chiar suna bine nu ma asteptam sa se inteleaga asa de bine cu simulatoarele software... chiar nu ma asteptam.Aaaa si sa nu uit da chitara aia bass mai incet si da chitara solo mai tare in mix ca se aude exact invers.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: si scoate dracu tunetele alea de la sfarsit ca m-ai speriat, am crezut ca a luat-o cana de cafea la plimbare pe masa... jezz... chiar m-am speriat

as fi tras cu ampliful ,dar este iar pe butuci pana-i iau lampi noi.cu mixatul ..greu la deal :) daca te stiam asa nevricos nu mai tunam si fulgeram :lol:)

@brknstrngz - inca ma obisnuiesc cu LP-ul :lol: modul boost al pedalei suna si mai bine,insa era dificil de demonstrat folosind-ul peste o simulare din placa de sunet

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.