www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Sd9


Razvan S.
 Share

Recommended Posts

M-am apucat, mai mult din curiozitate (pentru ca nu am 120 lire fara transport sa dau pe asa ceva :) ), de Ibanez Sonic Distortion SD9.

Pedala e gata, suna dragut, nu e chiar ceea ce credeam, dar din pacate,proiectul nu este chiar cel original. Varianta originala avand unele piese diferite, dar mai mult tranzistoarele erau 7 in schema originala, a meu avand 1, la fel si partea de buffer; sa spunem ca este un fel d hybrid, facut stripboard dupa schema de pe general guitar gadgets(de lene nu am facut eu alta, sau placa faina cu clorura :lol:), dar cu niste rectificari ale mele(stripboard layoutul dupa care am facut avea niste mici greseli, si nu se pupa cu schema originala, avand volumul neconectat la ton, la fel si niste ,,mods'' care le-am rectificat,desi soundul nu este diferit, foarte vag, mai mult am facut asta sa stiu ca am respectat o schema verificata, cea stripboard nefiind verificata cum trebuie)

 

Intentionez probabil sa bag circuitul intr-o cutie goala ruseasca copie de boss,cu true bypass, si eventual sa mai verific odata tot, pentru ca am facut totul in graba intr-o zi pentru ca eram prea curios :lol:

Samples, am sa revin, dar sunt destule pe net, seamana cu originala, very Hendrixy wooly semi od like crunch fuzz vintage tone bla bla.

 

100_9065.JPG

100_9072.JPG

100_9075.JPG

100_9076.JPG

 

Pedala originala arata asa (cu o culoare care o ADOR, si s-ar putea sa vopsesc si eu pedala tot asa)

Ibanez%20SD%209.JPG

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Dupa multe revizuiri si etc, am constatat ca schemele originale erau complete crap, baietii astia cred ca erau beti cu sake cand au pus 22uf in loc de 0.2uf undeva pe circuit , si alte mici chestii, however, dupa trial and error am obtinut o pedala care suna frumusel, fara acel low bass la mutes care ineaca tonul cu gain trecut de ora 9, schimbat potul de level de la 50K la 100K, cel de gain d la 250K la aprox 330 K.

Am sa revin cu samples cand pot, deoarece vreau sa trag si video sa vedeti ce frumos se vede clippingul la ledul alb scos afara in loc de power led, de pe sectiunea de clipping a pedalei (1n4148+1n4148 / Led alb ).Pedala este true bypass, this would be it

 

Ibanez_SD9_Modded.JPG

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.