www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Iti Dai Seama De Curbura Grifului?


vlad_cozma
 Share

Recommended Posts

Pe mine ochiul nu ma ajuta si nu pot vedea curbura grifului. De ceva vreme insa, de cand am pus niste corzi un pic mai groase, cam am buzz pe toate corzile la diverse taste, chiar daca bridge-ul (sa-i zicem floyd) e aplecat un pic in fata.

 

Stiti vreo metoda de masurat cumva curbura, ceva mai putin empiric decat o privire in lungul grifului, ca sa pot incerca o indreptare a sa?

 

 

 

Cazul particular este vorba de Ibanez RG370DX ce nu e in garantie in RO.

 

 

10x

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ochiul nu ma ajuta si nu pot vedea curbura grifului. De ceva vreme insa, de cand am pus niste corzi un pic mai groase, cam am buzz pe toate corzile la diverse taste, chiar daca bridge-ul (sa-i zicem floyd) e aplecat un pic in fata.

 

Stiti vreo metoda de masurat cumva curbura, ceva mai putin empiric decat o privire in lungul grifului, ca sa pot incerca o indreptare a sa?

 

 

 

Cazul particular este vorba de Ibanez RG370DX ce nu e in garantie in RO.

 

 

10x

 

Daca pui corzi mai groase trebuie sa mai intinzi arcurile sa echilibrezi diferenta de tensiune aparuta intre arcuri si noile corzi.

Reglajul este destul de greu de facut.

Link to comment
Share on other sites

Guest CristianT

Cu aceeasi problema vin si eu, am un stagg acoustic, si cred ca cel de la care am cumparat-o a pus corzi mai groase, si are putin fretbuzz, daca revin la niste corzi subtiri, se va rezolva problema fara sa ajustez trussroadul? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

este foarte simplu. corzi mai groase presupun tensiune mai mare asupra gatului, care curbeaza gatul mai tare, si totodata presupune o tensiune mai mare in arcurile tremolo-ului sau un arc in plus, pentru a tine in balans tremolo-ul. ca urmare actiunea in zona "de mijloc 7-10" ar trebui sa creasca, nu sa scada. fenomenul e invers daca treci la corzi mai subtiri. trebuie lasat 2-3 zile sa se obisnuiasca gatul cu noile corzi si apoi treci la setari. trebuie resetat tot: inaltimea la nut, eventual trebuie schimbat. daca e prea inalt falseaza, daca e prea jos ai buzz la primele taste. apoi truss rod-ul, daca se considera ca e prea curbat gatul. asta vezi astfel: apesi corzile E la prima tasta si la tasta unde gatul se intalneste cu corpl, de obicei 16-17 (unii zic ca ar trebui la ultima tasta) si verifici distanta intre coarda si tasta 7, 8. o distanta mai mare de cam 1 mm e deja prea mult. daca ai corzile lipite de tasta 7 sau 8 atunci gatul e prea drept, sau indoit inspre corzi. lucrul asta se observa si cand canti, daca ai buzz pe primele taste. daca ai buzz dupa zona de mijloc atunci bridge-ul e prea jos sau unghiul gatului nu e bun.

setarea truss-rod-ului se face impreuna cu/dupa setarea actiunii (de la bridge). dupa ce le ai toate astea setezi intonatia, lucru care nu ar mai trebui sa schimbe decat nesemnificativ celelalte setari (actiune si trussrod)

Link to comment
Share on other sites

Daca pui corzi mai groase trebuie sa mai intinzi arcurile sa echilibrezi diferenta de tensiune aparuta intre arcuri si noile corzi.

Reglajul este destul de greu de facut.

 

Putin Off Topic

 

GOOGLE IT NEXT TIME.

 

 

 

Pedanteriile nu sunt apreciate. Incearca sa vorbesti cand ai ceva de spus.

 

este foarte simplu. corzi mai groase presupun tensiune mai mare asupra gatului, care curbeaza gatul mai tare, si totodata presupune o tensiune mai mare in arcurile tremolo-ului sau un arc in plus, pentru a tine in balans tremolo-ul. ca urmare actiunea in zona "de mijloc 7-10" ar trebui sa creasca, nu sa scada. fenomenul e invers daca treci la corzi mai subtiri. trebuie lasat 2-3 zile sa se obisnuiasca gatul cu noile corzi si apoi treci la setari. trebuie resetat tot: inaltimea la nut, eventual trebuie schimbat. daca e prea inalt falseaza, daca e prea jos ai buzz la primele taste. apoi truss rod-ul, daca se considera ca e prea curbat gatul. asta vezi astfel: apesi corzile E la prima tasta si la tasta unde gatul se intalneste cu corpl, de obicei 16-17 (unii zic ca ar trebui la ultima tasta) si verifici distanta intre coarda si tasta 7, 8. o distanta mai mare de cam 1 mm e deja prea mult. daca ai corzile lipite de tasta 7 sau 8 atunci gatul e prea drept, sau indoit inspre corzi. lucrul asta se observa si cand canti, daca ai buzz pe primele taste. daca ai buzz dupa zona de mijloc atunci bridge-ul e prea jos sau unghiul gatului nu e bun.

setarea truss-rod-ului se face impreuna cu/dupa setarea actiunii (de la bridge). dupa ce le ai toate astea setezi intonatia, lucru care nu ar mai trebui sa schimbe decat nesemnificativ celelalte setari (actiune si trussrod)

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

, de cand am pus niste corzi un pic mai groase, cam am buzz pe toate corzile la diverse taste chiar daca bridge-ul (sa-i zicem floyd) e aplecat un pic in fata.,

 

Putin probabil si fara nici o logica...corzi mai groase =tensiune mai mare =indoaie gatul =creste actiunea se ridica vibratorul -> n-scade buzz-ul

 

 

 

Stiti vreo metoda de masurat cumva curbura, ceva mai putin empiric decat o privire in lungul grifului, ca sa pot incerca o indreptare a sa?

 

 

intre timp sa inventat liniarul ,rigla si raza Laser.....nu cred ca trebuie sa indrepti gatul ...dar. cauta "guitar neck setting" vei gasi zeci de tutoriale...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Putin probabil si fara nici o logica...corzi mai groase =tensiune mai mare =indoaie gatul =creste actiunea se ridica vibratorul -> n-scade buzz-ul

 

intre timp sa inventat liniarul ,rigla si raza Laser.....nu cred ca trebuie sa indrepti gatul ...dar. cauta "guitar neck setting" vei gasi zeci de tutoriale...

Poate doar mi se pare. Sau poate e alta cauza deformarii, daca exista deformare. Insa lungime, latime, grosimea sunt 99.99% sigur ca s-a pastrat. Asa ca nu prea vad ce pot face cu rigla.

 

 

Te rog sa ma scuzi. Am retinut. :lol:

 

Te-am scuzat. Insa aveai putintica dreptate. :) (http://tinyurl.com/3956jvg)

Link to comment
Share on other sites

@EugenRo2001'

".....rigla o poti aseza cu cantul pe fretboard si astfel vei vedea cat de mare este curbura. Cu cat distanta intre fretboard si rigla la mijloc este mai mare, cu atat mai curbat este griful...."

 

 

 

Da asta se face u rigla ...una lunga de 50cm ar fi OK,

 

Coarda tensiuonata formeaza o linie perfect reapta ( aproape ) , se apasa coarda pe pozitia a I-a si pe ultima pozitie XXII

 

usor doar cat sa atinga tasta , si te uiti la mijlocul gatului ce distanta ( sageata) se formeaza.

 

Daca nu ai "sageata" ci coarda se ainge de taste si pe mijlocul gatului se poate sa ai fretbuzz in unele pozitii , dar daca aii un spatiu de macar 0,3-0,5 mm si bridge-ul este ridicat nu este voie sa ai fretbuzz.

 

Sa mai descris de cateva ori , gasesti pe undeva la chitare, scule, incepatori...dai un "search" pe rgc...cu "truss rod" reglare , setare "action" la chitare etc...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Quick win: Folosesti pene de diferite grosimi.

 

Apesi coarda la imbinarea grifului cu corpul, cum s-a zis mai sus, si folosesti pene de 0.3, 0.4, 0.5 ... etc sa masori pe la tasta 7 sa-ti dai seama cat e de departe aproape. Ca rigla e cam barbara.

 

Imi aduc aminte de un mecanic care avea un set de lamele cu care regla ceva pe la Dacie prin aceeasi metoda :).

Link to comment
Share on other sites

Quick win: Folosesti pene de diferite grosimi.

 

Apesi coarda la imbinarea grifului cu corpul, cum s-a zis mai sus, si folosesti pene de 0.3, 0.4, 0.5 ... etc sa masori pe la tasta 7 sa-ti dai seama cat e de departe aproape. Ca rigla e cam barbara.

 

Imi aduc aminte de un mecanic care avea un set de lamele cu care regla ceva pe la Dacie prin aceeasi metoda :lol:.

 

scula despre care vorbesti se numeste LERA, nu pana!

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.