www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Whitesnake


JJS
 Share

Recommended Posts

Am pus si eu aici 2 piese Whitesnake pe care le-am inregistrat in urma cu vreo 2 ani !!!

Peace and Love to you !!!

See you soon ...............................................................................Stay-In-Tune !!! (with SIT strings)

Whitesnake__Is_this_Love.mp3

Whitesnake__Still_of_the_Night.mp3

Edited by JJS
Link to comment
Share on other sites

Hm, cum zicea DMC odata, azi sunt critic! Dar cred ca am de ce...

 

Scuza-mi urechile perfecte, dar aici se aud doi oameni care canta. Cel care face armonia nu e acelasi cu cel care face solourile. Diferentele de nivel muzical sunt PREA mari. Daca totusi e aceeasi persoana, ii recomand sa mai repete si chitara armonie, nu doar solo.

 

Piesele sunt cantate bine per ansamblu, insa eu personal nu inteleg de ce nu ai cantat la Still Of The Night partea unde in clip Vandenberg "canta" cu arcusul pe chitara :)

 

Solo-urile sunt perfecte. Nu originale, dar cu atat mai bine. Eu mor daca aud un solo copiat unu la unu.

Armonia se vede/aude ca e scoasa dupa tab, nu dupa ureche/feeling. Lipsesc atatea "fineturi" de nici nu am cuvinte... Intonatie si multe, multe altele. E greu sa-l copiezi pe Sykes, mai ales daca nu simti ce face el acolo.

 

Totusi, una peste alta mi-a placut. Felicitari!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Hm, cum zicea DMC odata, azi sunt critic! Dar cred ca am de ce...

 

Scuza-mi urechile perfecte, dar aici se aud doi oameni care canta. Cel care face armonia nu e acelasi cu cel care face solourile. Diferentele de nivel muzical sunt PREA mari. Daca totusi e aceeasi persoana, ii recomand sa mai repete si chitara armonie, nu doar solo.

 

Piesele sunt cantate bine per ansamblu, insa eu personal nu inteleg de ce nu ai cantat la Still Of The Night partea unde in clip Vandenberg "canta" cu arcusul pe chitara :)

 

Solo-urile sunt perfecte. Nu originale, dar cu atat mai bine. Eu mor daca aud un solo copiat unu la unu.

Armonia se vede/aude ca e scoasa dupa tab, nu dupa ureche/feeling. Lipsesc atatea "fineturi" de nici nu am cuvinte... Intonatie si multe, multe altele. E greu sa-l copiezi pe Sykes, mai ales daca nu simti ce face el acolo.

 

Totusi, una peste alta mi-a placut. Felicitari!!! :)

 

 

Hello ,

Mersi mult pt critici ,ptr aprecieri ..... din toate astea tre sa invatam ,right ???

Ok ...... eu am tras toate chitarile ...... nu stiu ce te face sa crezi ca e diferenta intre chitarile armonie si solouri ? Eu am tras totul ........ intro zi ........ de joaca pe computer !!! :-) ok ....... have a nice day !!!

Link to comment
Share on other sites

Aha, dragut. Bravo!

Ce ma face sa cred asta?

Pai uite ce: solourile sunt la nivel profesional iar chitara armonie e la un nivel cel mult modest pentru urechile mele.

 

Numai bine si o zi buna! :)

 

 

Killahead brother ,

Se poate si varianta ca eu sa fi auzit si sa ascultat o alta varianta "Is this Love" decat cea pe care o asculti tu .......... ,din cate tin minte ......... nu prea sunt alte chitari "armonie" ,cleanuri ...... in piesa ,decat ,tema respectiva ,cu care incepe piesa .......... !!!

Ok! Keep on Rockin'

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Pfff... Killahead... nu stiu ce ai de comentat... mie imi place f mult cu le-a facut :) si... partile care nu sunt identice mie mi se par dovada de originalitate... nu incapabilitate... ascult Whitesnake din burta maica-mii... daca nici eu nu inteleg ce vroia sa "spuna" Sykes... atunci Coverdale nu stie sa cante... uhm... a sunat un pic cam agresiv... don't get me wrong... dar mi-a placut interpretarea lui :) mai ales la Still of the Night... tot respectul... Peace ! :)

Link to comment
Share on other sites

Hello ,

Mersi mult pt critici ,ptr aprecieri ..... din toate astea tre sa invatam ,right ???

Ok ...... eu am tras toate chitarile ...... nu stiu ce te face sa crezi ca e diferenta intre chitarile armonie si solouri ? Eu am tras totul ........ intro zi ........ de joaca pe computer !!! :-) ok ....... have a nice day !!!

 

Eu am tras totul ........ intro zi ........ de joaca pe computer !!! ?????????? in care zi ? cate ore a avut ziua ???

 

o zi de joaca ..?

 

chiar trebuie sa cred, cati frati mai ai ??? tot ca si tine ?? , nu stiu cine canta dar de astea poti sa dai jos de pe GUITARBT .

 

Sau poate esti un geniu necunoscut ?? parerea mea ca sunt copiate DATE JOS PE PC , ce ai tras tu nu stiu ?? le ai tras pe PC de pe http://guitarbt.com/ intr-o zi , ...da-mi voie sa nu te cred .

 

Killahead tu nu auzi ca sunt mixate aproape pro, si cate mici detalii imitate ? , "intr-o zi " ??? eu cred ca face misto de tine ..(?)

Link to comment
Share on other sites

Salutarile mele Neuro ,

Mersi mult !!! Piesele astea sunt trase la mine acasa pe PC lu fratemeu cu Cubase VST ,nu e nimik pro ...... suna a demo de camera !!!

Totusi ,daca se spune ca suna pro ........ si ca nu sunt eu ala ........... atunci asta nu face altceva decat sa ma incurajeze !!! Apropo ......... eu cant piesele astea Whitesnake de ani de zile ........... nu de azi de ieri ........

 

Neuro ,mult spor la treaba si multa inspiratie !!!

Rock'n'Roll !!!

Link to comment
Share on other sites

Salutarile mele Neuro ,

Mersi mult !!! Piesele astea sunt trase la mine acasa pe PC lu fratemeu cu Cubase VST ,nu e nimik pro ...... suna a demo de camera !!!

Totusi ,daca se spune ca suna pro ........ si ca nu sunt eu ala ........... atunci asta nu face altceva decat sa ma incurajeze !!! Apropo ......... eu cant piesele astea Whitesnake de ani de zile ........... nu de azi de ieri ........

 

Neuro ,mult spor la treaba si multa inspiratie !!!

Rock'n'Roll !!!

 

Nu a spus nimeni ca suna pro nici pe departe dar este munca buna si muuulta , NU se poate face intr-o zi , sunt imitate prea multe detalii si acestea iau timp enorm de mult , la un mixaj asculti o piese de 100 ori pentru fiecare reglaj , downmix si control daca suna si iarsi schimbare apoi cand e gata revii ca nu-i bun altceva etc si asta inseamna timp enorm de mult , numa sa reglezi anvelopele de volum la asa orchestratie ati ia juma de zii , chiar daca te ai pregatit de o luna numai la o piesa. ..mai degraba e chestia cu ani de zile si ai inchis sesiunea intr-o zi , ca trebuia odata inchisa . hehe.

Apoi am si uitat , programarea tobelor mai ia o zi si o noapte dupa care la mixaj mai intervii de "cateva" ori.

Tot asa la inregistrarea chitarelor , ca sa ai bendurile in sincron la solo , nu iese din prima mai la nimeni ..

Link to comment
Share on other sites

 

 

aici se afla o parte a munci tale de acasa , si mi-a luat doar 10 minute sa transfer.

 

Se cadea sa specifici autorul BT-ului si sursa ,dupa aceea sa spui ca ai facut singur acasa intr-o zi ...

daca caut mai mult gaasesec si , cu solouri si cu chit rythm , si complecte..

 

 

Salutari Karpi ,

Dupa cum am scris mai sus ,eu am tras chitarile ........... !!! Negativele le aveam facute ........

Eu nu vb de negative ,eu am mentionat clar ca am tras chitarile intro zi ,ambele piese !!!

Tot respectul !!!

Link to comment
Share on other sites

Salutari Karpi ,

Dupa cum am scris mai sus ,eu am tras chitarile ........... !!! Negativele le aveam facute ........

Eu nu vb de negative ,eu am mentionat clar ca am tras chitarile intro zi ,ambele piese !!!

Tot respectul !!!

 

OK doar merita mentionat si artistul care a facut backtrack-ul , asa se cade .

Link to comment
Share on other sites

Negativele sunt dintro revista care vine cu cd cu lectii de chitara .......... negative bla bla !!!

Nu stiu mai multe ...... si eu le-am primit !!!

Ok , Rock'n'Roll !!!

 

Omule nu vrei sa intelegi ce ce ai cantat TU peste munca aALTCUIVA este nesemnificativ ..

 

Cand spun ca am realizat o inregistrareun cover .. inseamna :!!!

 

ca am studiat piesa

 

am orchestrat ,

 

am ales tobele

 

am programat tobele ,

 

am cantat bassul ,

 

am cantat chit rythm

 

am cantat shynt-urile ,

 

am mixat totul am egalizat masterat

 

mixare ,cu toate cele......

 

inserarea efectelor ambientale ,

compresii, EQ si altele ...

 

masterizare

 

abia acum am backtrackul

 

ABIA .. acuma urmeaza chitarele solo ....

 

 

Despre Timpul de inregistrare si multe altele nu mai zic nimic

 

...CITAT........"".....Am pus si eu aici 2 piese Whitesnake pe care le-am inregistrat in urma cu vreo 2 ani !!!

Peace and Love to you !!!

See you soon Stay-In-Tune !!! (with SIT strings)....""

 

INREGISTRAT ?????????????????? ...CE .....?..... ai INREGISTRAT

 

CARE PARTE ???????? 4:14 PANA LA 4:36 soloul ?????????????

 

dar nici acest lucru nu este PROBABIL......... ???????????

 

CONTRIBUTIA TA LA ACEASTA MUNCA PREZENTATA CA SI " PROPRIE" ESTE NESEMNIFICATIVA...

Link to comment
Share on other sites

Omule nu vrei sa intelegi ce ce ai cantat TU peste munca aALTCUIVA este nesemnificativ ..

 

Cand spun ca am realizat o inregistrareun cover .. inseamna :!!!

 

ca am studiat piesa

 

am orchestrat ,

 

am ales tobele

 

am programat tobele ,

 

am cantat bassul ,

 

am cantat chit rythm

 

am cantat shynt-urile ,

 

am mixat totul am egalizat masterat

 

mixare ,cu toate cele......

 

inserarea efectelor ambientale ,

compresii, EQ si altele ...

 

masterizare

 

abia acum am backtrackul

 

ABIA .. acuma urmeaza chitarele solo ....

 

 

Despre Timpul de inregistrare si multe altele nu mai zic nimic

 

...CITAT........"".....Am pus si eu aici 2 piese Whitesnake pe care le-am inregistrat in urma cu vreo 2 ani !!!

Peace and Love to you !!!

See you soon Stay-In-Tune !!! (with SIT strings)....""

 

INREGISTRAT ?????????????????? ...CE .....?..... ai INREGISTRAT

 

CARE PARTE ???????? 4:14 PANA LA 4:36 soloul ?????????????

 

dar nici acest lucru nu este PROBABIL......... ???????????

 

CONTRIBUTIA TA LA ACEASTA MUNCA PREZENTATA CA SI " PROPRIE" ESTE NESEMNIFICATIVA...

eu nu m-as lega de omul asta la capitolul "munca semnificativa".yani face un album acum,am auzit niste bucati din el si e f tare,cat despre potentialul chitaristic nu e de comentat deloc si spun asta pt ca il cunosc si am cantat cu el.probabil ca s-a exprimat gresit,dar apoi s-a facut perfect inteles,nu e loc de discutii mai departe.e fain ceea ce a postat el ,dar astea sunt nimicuri in comparatie cu compozitiile care le-am auzit(NU O SPUN CA JIGNIRE,dar il cred cand a spus ca le-a facut din joaca)

Link to comment
Share on other sites

Dnule Karpi ,

Inteleg perfect cea ce zici tu ........

Negativele acelea sunt de cumparat cu tabulaturi cu tot ....... Exista pe piata ,de vanzare cd gen Jam with Whitesnake si asa mai departe ........

E f simplu !!!

 

Cat despre ce am facut eu acolo ,nu cred ca e frumos sa vb asa ,pt ca eu am tras toate chitarile care suna acolo ....... pe care le auzi ,si nu am inregistrat de la 4:10 pana la 4:30 soloul sau ceva de genul ala ....... !!!

 

Nu uita ca postezi pe un forum de chitaristi si nu de orchestratori ........... si nu cred ca era cazul sa mentionez de unde am negativele si bla bla bla cand am pus sus aceste piese in calitate de chitarist si nu de orchestrator !!!

 

Sper ca mam facut si eu inteles !!!

Keep on Rockin'

Link to comment
Share on other sites

Helo Helo ,

Am atasat aici o piesa facuta intro singura zi ............ INREGISTRATA INTRO SINGURA ZI (o zi normala formata din 24 de ore)........ !!!

Toba ,Bas ,Clape ,Chitari ........ totul e inregistrat intro singura zi .......... :)

Check it out !!!

 

P.S. aaaaaaa era sa uit ......... la clape e un prieten f.f.f bun ,Mihai Groza ...... si are 16 ani !!!

Jani_J._Szentkir_lyi___JeM.mp3

Edited by JJS
Link to comment
Share on other sites

Helo Helo ,

Am atasat aici o piesa facuta intro singura zi ............ INREGISTRATA INTRO SINGURA ZI (o zi normala formata din 24 de ore)........ !!!

Toba ,Bas ,Clape ,Chitari ........ totul e inregistrat intro singura zi .......... :)

Check it out !!!

 

P.S. aaaaaaa era sa uit ......... la clape e un prieten f.f.f bun ,Mihai Groza ...... si are 16 ani !!!

misto de tot.in cate ore ai tras?de curiozitate...glumeam,faza asta oricum nu conteaza in cate ore sau minute se trage o chestie.sunt zile in care daca feelinglul din tine are putere poti trage la prima.bv man

Link to comment
Share on other sites

misto de tot.in cate ore ai tras?de curiozitate...glumeam,faza asta oricum nu conteaza in cate ore sau minute se trage o chestie.sunt zile in care daca feelinglul din tine are putere poti trage la prima.bv man

 

 

Mario ,

Nici macar nu conteaza timpul ,adica in cat timp tragi .......... asta cred eu .......... Idea e sa iti iasa cea ce ti-ai propus si ti-ai dorit ....... nu ????

E normal sa ai zile bune si zile proaste !!! Dar sa inventat si studiul ......... acasa studiezi si in studio inregistrezi !!!

 

Rock on Mario bro. !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest AlcoholicA

Hehe am auzit piesele de la whitesnake trase de tine cu mult timp in urma la gabi dragan :) !

Si tin sa spun ca sunt f impresionat. Apropo gabi numa de bine vb de tine!

 

P.S mi-a dat si mie o pana cu semnatura ta!

 

Cre ca e misto sa fi sponsorizat :)

Link to comment
Share on other sites

Helo Helo ,

Am atasat aici o piesa facuta intro singura zi ............ INREGISTRATA INTRO SINGURA ZI (o zi normala formata din 24 de ore)........ !!!

Toba ,Bas ,Clape ,Chitari ........ totul e inregistrat intro singura zi .......... :)

Check it out !!!

 

P.S. aaaaaaa era sa uit ......... la clape e un prieten f.f.f bun ,Mihai Groza ...... si are 16 ani !!!

 

interesanta tema , prima parte a-mi place ,dupa 1:11 shynt-ul suna prea " frumos" , tonul e frumos dar prea widh range ar trebui ceva mai "dur" cu medii mai prezente si care sa dea bine cu chitarele , pad-ul de la partea antaia e ok .Probleme tehnice , mai mult , adica de inregistrare si productie .

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Am pus si eu aici 2 piese Whitesnake pe care le-am inregistrat in urma cu vreo 2 ani !!!

Peace and Love to you !!!

See you soon ...............................................................................Stay-In-Tune !!! (with SIT strings)

 

Man, io zic ca tot ceea ce se poate comenta legat de piesele astea se reduce la un cuvant : bravo!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mda, iar ajungem la ce zice ala si ce zice alalalt... Si ne suparam daca lumea nu e de acord cu noi.

 

@JSS

 

Jani, mie mi-a fost foarte clar cand am auzit solourile cat de bun esti ca si instrumentist. Esti beton ca si solist. Totusi, nu cred ca tu studiezi acasa Hard Rock, sunt sigur ca esti mare fan shred si prog. Asta se simte cand canti Hard Rock. Si uite asa mai departe.

 

Eu daca cant orice (si am cantat in viata mea si slagare germane, nu-ti doresc asta si tie) se simte ca sunt cu hard-ul, cant putin murdar (asta ca sa nu zic "coaie", ca nu se cade). Asta e bine sau rau, dupa caz. Cand canti slagare te asigur ca e foarte rau!

 

Piesele ale cu Shekinah mi-au placut asa de tare incat in seara zilei cand le-ai postat le cantam deja perfect, asa sa stii! Rar am auzit o trupa din RO asa de buna! Respect maxim!

 

@Ozzy

 

Pfff... Ozzy... Cati ani ziceai ca ai? De cand asculti Whitesnake, ca tot uit...

 

Can you read?

"Solo-urile sunt perfecte. Nu originale, dar cu atat mai bine. Eu mor daca aud un solo copiat unu la unu" (asta am spus eu)

 

Si asta ai spus tu: "partile care nu sunt identice mie mi se par dovada de originalitate... nu incapabilitate"

 

Ai citit in "oglinda"? Ma rog, na, ma bucur ca suntem de acord referitor la solouri.

Alta data citim ce scrie cel caruia ii raspundem, ok? Ca sa nu se iste discutii fara sens.

 

uhm... a sunat un pic cam agresiv... don't get me wrong... tot respectul... Peace !

 

Doamne cat sunt de glumet astazi :)

Link to comment
Share on other sites

Hello Toni ,

Respect pt cuvintele tale ....... si pt parerea ta !!!

Imi place shred ,sunt fan Jason Becker ....... imi place progressive dar sunt fan Whitesnake ,Van Halen ,Toto ........ si trupa mea de suflet e EDDA MUVEK (Hungary).

Nu stiu daca cunosti trupa Edda ,dar e 100% hard rock ....... cu influente prog !!!

Da ,mna ..... parerea mea e ca nare importanta ....... Imi place muzica care exprima ceva si care ma face sa ma simt bine ,care imi transmite ceva pozitiv si ma face sa fie HAPPY !!!

 

Ca cant la chitara ...... asa mai shred ....... e normal pt ca sunt din Zalau si in Zalau au fost cei mai tari chitaristi ....... Calin Boca (FG - ex Altar) despre care nu are sens sa vb ,si Mihai "Majone Del Tone" Maja (ex. Forceps si ex Altar) ....... oameni langa care am crescut !!!!

 

Iti doresc multa bafta si multa inspiratie !!!

God bless !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.