www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Efect


Guest The New One
 Share

Recommended Posts

Guest The New One

Ok deci am cam hotarat in mare chitara(SG) si ampul(blackheart sau daca aveti alte sugestii mai bune pana in 1000 lei) si acum tre sa vad si pedala. Ma intereseaza sunetul ""mareshalic"" si de aia am ales acel amp/chitara. Intre pedale mam orientat catre niste optiuni de maxim 400 Lei. Zoom G1XN, Korg AX5G si BEHRINGER V-AMP2. Astept impresii de la cei ce le detin sau alternative in maxim 400 lei. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ok deci am cam hotarat in mare chitara(SG) si ampul(blackheart sau daca aveti alte sugestii mai bune pana in 1000 lei) si acum tre sa vad si pedala. Ma intereseaza sunetul ""mareshalic"" si de aia am ales acel amp/chitara. Intre pedale mam orientat catre niste optiuni de maxim 400 Lei. Zoom G1XN, Korg AX5G si BEHRINGER V-AMP2. Astept impresii de la cei ce le detin sau alternative in maxim 400 lei. Multumesc.

 

Zoom la pretul asta este cred cea mai buna alegere din ce se gasete la noi.Nu stiu alta pedala cu aceiasi calitati .

Nu am avut timp dar o sa pun sunete ...

Link to comment
Share on other sites

În primul rând la ce-ți trebuie pedalã de efect (de care?!)?

 

"Uhh huhu huh uhu huu, hey Beavis, uhhh, like... what's that dumb thing for? uhuhuhu huhu"

"hi hih ihhihi, ermmmm, yeah, ermm hihihiih, that was cool, hihi hhi"

 

E la moda sa-ti iei pedala inainte sa verifici daca chiar ai nevoie de ea. :):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest The New One

Apreciez commentul tau ironside doar asa ca nu aveai pe unde sa te mai bagi in seama. In fine am zis ca ma interesa sa scot un sunet cat mai asemanator cu un Marshal pentru melodii gen AC/DC. Mentionez sa fie buna si pt. cantat live.

Link to comment
Share on other sites

Ok deci am cam hotarat in mare chitara(SG) si ampul(blackheart sau daca aveti alte sugestii mai bune pana in 1000 lei) si acum tre sa vad si pedala. Ma intereseaza sunetul ""mareshalic"" si de aia am ales acel amp/chitara. Intre pedale mam orientat catre niste optiuni de maxim 400 Lei. Zoom G1XN, Korg AX5G si BEHRINGER V-AMP2. Astept impresii de la cei ce le detin sau alternative in maxim 400 lei. Multumesc.

 

Incearca asta: http://www.blamepro.com/marjh-1.htm

Se apropie destul de bine de sunetul care'l vrei

Link to comment
Share on other sites

Apreciez commentul tau ironside doar asa ca nu aveai pe unde sa te mai bagi in seama. In fine am zis ca ma interesa sa scot un sunet cat mai asemanator cu un Marshal pentru melodii gen AC/DC. Mentionez sa fie buna si pt. cantat live.

 

Hai sa vedem... amplificator pina in 1000 de lei ai zis. Dupa aia vine "pedala" (ca sa ai pe ce sa apesi, sau ce?) pentru care esti dispus sa dai 400 de lei. Cu 1400 de lei poti sa-ti iei un Peavey Windsor la mina a doua, sau chiar un Valveking daca ai ceva noroc. Cu alea suni mult mai "AC/DC" decit cu un *** de procesor.

 

Da' faci cum vrei, daca pedala iti satisface tie nevoia de a "pedala", go for it.

Link to comment
Share on other sites

Apreciez commentul tau ironside doar asa ca nu aveai pe unde sa te mai bagi in seama. In fine am zis ca ma interesa sa scot un sunet cat mai asemanator cu un Marshal pentru melodii gen AC/DC. Mentionez sa fie buna si pt. cantat live.

 

Deci nu "efect" special ai nevoie ci de un formator de sunet tip Marshall tot special .

 

Asa ceva numai ca si "denumire" exista , nu o sa sune ca si Marshall sau altceva o statie cu alte specificatii .

 

Daca vrei sa simulezi diferite statii (macar cat se poate) ai nevoie de o statie "liniara" ce reda perfect liniar fara distorsiuni banda de frecvente necesara fara distorsiuni suplimentare si la puterea maxima.

 

Daca statia de redare legata dupa un simulator distorsioneaza nu se mai reda sunetul/ dinamica si etc,, ale sunetului statiei simulate.

 

Acest lucriu inseamna ca ai nevoie de o statie puternica pe cacre sa o folosesti la max 50% din puterea maxima ca sa nu introduca distorsiuni ,difuzorul trebuie sa reziste la aproape dubul puteri maxima "sinusoidala " al statiei .

 

Adica un fel de "boxa activa " liniara de putere mare cu banda intre 100-8000Hz.

 

Dar cu o anumita chitara /doza...o anumita pedala formatoare de ton cu o anumita statie poti gasi un ton apropiat ce va fi OK ptr tine.Configuratie va fi valabila numai ptr echipamentul tau sau unul perfect la fel.

 

De aici sunt multe neintelegeri de tip "pune butoanele de ton la ora: bas 9,medii 11, inalte 15 ....Gain ora 12...Vol Gen .ora 13 ..etc si vei avea tonul "cutare"... Nu o sa functioneze caci nu ai aceiasi statie,pedala,chitara, difuzor ...doar daca ai o instalatie perfect la fel sar putea sa se potrivesaca setarile.

 

Nu citi denumirile fantasmagorice de pe meniul efectelor/multiefectelor date in informatiile de reclama ... acestea sunt doar de reclama .Numai dupa ce folosesti si incerci sa mai reglezi parametrii ale cate unui ton poti sati faci o parere.

Efectele cu aceiasi denumire generica difera de la un tip de pedala la alta chiar si in cazul ca sunt pedale ale aceleiasi firme producatoare.

 

Korg am doua procesoare ..fiecare cu alt tip de distorsuri .., Boss este Ok dar calitatea AD si DA este sub Zoom.

Ce scriu este din experienta cu aceste pedale la ctegoria "multiefect de chitara" cu pretul in jur de 300-400 Ron.

 

Deocamdata Zoom este cel mai calitativ ce am vazut ascultat si incercat..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.